fbpx

Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Avatar photo
Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc do lokaty kapitału. Wśród najczęściej wymienianych sposobów na zabezpieczenie, ale również pomnażanie środków wymienia się inwestycję w złoto. Czy zawsze stanowi pewne zabezpieczenie? A może inwestorzy powielają mit bezpiecznej przystani?

Złoto cieszy się niemal niesłabnącą popularnością inwestycyjną od tysięcy lat. Obecnie kruszca nie wykorzystuje się już do płatności, nie stanowi również oparcia dla żadnej waluty. Cechy złota i ograniczona ilość na rynku sprawiają, że wciąż stanowi atrakcyjną formę lokaty kapitału. 

Inwestycja w złoto = bezpieczna przystań? 

W złoto inwestują nie tylko duże koncerny, banki czy fundusze, ale również indywidualni inwestorzy. Trwałość, podzielność i ograniczona ilość to główne cechy złota odpowiadające za atrakcyjność w oczach nabywców. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, nie można go również dodrukować tak jak gotówki. Wielu inwestorów przekonanych jest, że lokata kapitału w kruszec stanowi pewne zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą. 

Czy złoto można uznać za bezpieczną przystań finansową? Wielu inwestorów zwraca uwagę na zbyt dużą wiarę w niezawodność inwestycji w kruszec. Jak w przypadku każdej formy lokaty kapitału konieczna jest przemyślana strategia działania, wiedza na temat zjawisk ekonomicznych oraz regularne monitorowanie sytuacji gospodarczej. Inwestycja w złoto może stać się bezpieczną przystanią pod warunkiem, że inwestor wykaże się wiedzą i doświadczeniem, ale także ostrożnością. Za sukces odpowiada również dopasowanie formy inwestycji do własnego portfela.  

Jak inwestować w złoto? 

Zastanawiasz się, jak inwestować w złoto? Do wyboru masz dwie podstawowe formy – inwestycję w złoto fizyczne albo inwestycję w formie papierowej. Fizyczne złoto to biżuteria, monety kolekcjonerskie czy złoto w sztabkach. Inwestycja sprawdza się, jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu spadku wartości pieniądza. Z kolei w przypadku chęci pomnażania kapitału sprawdzą się inwestycję w złoto papierowe czyli instrumenty finansowe, których cena związana jest z wartością rynkową kruszca. 

Złoto inwestycyjne – sztabki złota i monety bulionowe 

Złoto fizyczne to często wybierana forma inwestycji. Sprawdzi się jako długoterminowy sposób na lokatę kapitału. Cena sztabek i monet to kombinacja ilości kruszca i kursu rynkowego. Zanim zdecydujesz się na inwestycje zweryfikuj producenta.

Jednostki funduszu ETF

Istnieje również możliwość inwestycji przez fundusz ETF. Zakup jednostki zabezpieczonej złotem to sposób na długoterminową inwestycję. Fundusze prowadzą również instrumenty oparte o zmiany kursu rynkowego kruszca. Jednostki są częściowo zabezpieczone fizycznym złotem. 

Kontrakty terminowe 

Wśród instrumentów bez fizycznego zakupu złota występują również kontrakty terminowe. Na uwagę zasługują kontrakty CFD na złoto generujące zyski na zmianach ceny rynkowej. Forma sprawdza się jako krótkoterminowa inwestycja, a kapitałodawca zarabia nie tylko na wzrostach cen, ale również spadkach. 

Akcje producenta złota 

Kolejny sposób na inwestycję w złoto to zakup akcji producenta albo firmy zajmującej się wydobyciem. 

W co inwestować? Zastanów się, nad własnymi oczekiwaniami. Jeżeli zależy Ci na ochronie wartości pieniądza w przyszłości postaw na formy inwestycji w złoto fizyczne. Wśród doświadczonych inwestorów sprawdzą się instrument finansowe oparte na notowaniach złota.  

W złoto warto inwestować w czasie rosnącej inflacji, kryzysów i konfliktów na skalę światową. Wraz ze wzrostem niepewności rośnie również popyt na złoto. Warto jednak pamiętać, że przy spadku inflacji spada również wartość kruszca. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Rośliny z Księżyca? Amerykańscy naukowcy udowadniają, że to możliwe

Następny Wpis

Wykończenia pod klucz – nowym standardem

Powiązane wpisy

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kompetencji związanych nie tylko z konkretnym zawodem, ale również nowymi technologiami. Jakich pracowników potrzebuje rynek? Które kompetencje warto rozwijać?
Avatar photo
Więcej

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca musi spełniać odpowiednie warunki w zakresie obrotów, liczby pracowników czy aktywów. Największą korzyścią z przynależności do kategorii jest dostęp do różnego rodzaju planów i programów wspierających. Czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorca?
Avatar photo
Więcej

Prezesi w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Z najnowszego badania EY CEO Outlook Pulse wynika, że polscy prezesi patrzą na globalne spowolnienie gospodarcze z większym optymizmem niż wskazują międzynarodowe dane. Jedynie 4 na 10 ankietowanych jest zdania, że spowolnienie będzie silne. Tymczasem w skali globalnej odpowiedź wskazała ponad połowa prezesów. Nie ma jednak wątpliwości, że spowolnienie jest faktem, którego nie należy ignorować.
Avatar photo
Więcej