fbpx

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Avatar photo
Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 r. ma chronić odbiorców przed rosnącymi stawkami. Tarcza Solidarnościowa gwarantuje, że od 1 stycznia nowego roku ceny prądu utrzymają się na poziomie z ubiegłych miesięcy. Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ma zaakceptować nowe taryfy. Mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu oraz net-meteringu.

Fotowoltaika odnotowuje kolejne rekordy. Pod koniec września br. moc w Polsce wyniosła 11 061,2 MW, czyli o ponad 70 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce wśród odnawialnych źródeł energii z udziałem o wartości ponad 50 proc. Duży wpływ na rozwój energii pozyskiwanej z paneli słonecznych mają rządowe i lokalne programy wsparcia, a także regularne powstawanie farm fotowoltaicznych.  

Zasady rozliczania energii z fotowoltaiki w 2023 r. 

Ministerstwo Środowiska i Klimatu określa, jakie zasady obowiązywać będą w przypadku rozliczania się na zasadzie net-billingu oraz net-meteringu. 

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych obejmujące nowych prosumentów. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system upustów zastępując go net-bilingiem. W ramach net-bilingu prosumenci odsprzedają do sieci wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej po cenach rynkowych. Sieć nie odgrywa roli wirtualnego magazynu służącego do przechowywania energii, a następnie jej pobierania. Próg zużycia odnosi się do całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Prosumenci będą mogli kupować energię po cenie gwarantowanej – 693 zł za MWh. 

Net-metering dotyczy prosumentów, którzy zgłosili instalację przed 1 kwietnia 2022 r. Cechą charakterystyczną formy rozliczenia jest traktowanie sieci jako magazynu energii na mniej wydajne okresy. W praktyce odbiorowi podlegało około 70-80 proc. nadwyżek w skali rocznej. Prosumenci ponoszą również koszty opłat stałych. 

Inne zasady będą obowiązywać w odniesieniu do prosumentów rozliczających się w ramach systemu net-metering. Zużycie energii elektrycznej w odniesieniu do limitu, do którego stosowana jest cena gwarantowana, będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci. Odbiorca, który wyprodukował 4 MWh energii, a pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej progu, odbiorcy również będą mogli zakupić energię elektryczną po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh. 

Zamrożenie cen prądu 2023 dla gospodarstw domowych 

Ustawa z dnia 17 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zakłada, że do określonego limitu zapewniona będzie gwarancja cen takich jak w 2022 r. 

Brak wzrostu cen energii elektrycznej zapowiedziano do limitu: 

  • 2 MWh – dla gospodarstw domowych, 
  • 2,6 MWh – dla gospodarstw domowych, w którym są osoby niepełnosprawne,
  • 3 MWh – dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny.  
Farmy fotowoltaiczne – czy wciąż opłaca się zarabiać na prądzie? 

Kryzys energetyczny, rosnące ceny prądu, ale również kolejne doniesienia o globalnym ociepleniu i postępujących zmianach klimatu sprawiają, że coraz więcej osób przygląda się odnawialnym źródłom energii. Farma fotowoltaiczna to elektrownia, na którą składa się instalacja zbudowana nawet z tysięcy paneli. Generuje energię o dużo większej mocy niż instalacja fotowoltaiczna w domowych warunkach, ale zasada wytwarzania prądu pozostaje bez większych zmian. Farma to wciąż pomysł na rentowną i bezpieczną inwestycję. Znaczenie odnawialnych źródeł energii rośnie z roku na rok, a w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje fotowoltaika. 

Na proces inwestycyjny składają się zadania o różnym charakterze – od znalezienia działki i audytu terenu, przez opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, aż po sam proces budowy, a następnie zarządzanie inwestycją oraz czuwanie nad eksploatacją. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Współpraca z doświadczonym ekspertem to gwarancja, że inwestycja przyniesie oczekiwane zyski. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Który opłaca się bardziej?

Następny Wpis

Wzrost podatku od nieruchomości. Nowe stawki w 2023 r.

Powiązane wpisy

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej

Nvidia z imponującymi wynikami na koniec kwartału

Nvidia, gigant branży chipów, kolejny raz imponuje wynikami finansowymi, osiągając zysk netto na poziomie 9,24 mld dolarów w trzecim kwartale 2023 roku. To wzrost o imponujące 1258% w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody firmy także rosną, osiągając 18,12 miliarda dolarów, co oznacza kwartalny wzrost o 34% i zwiększenie o 206% rok do roku.
Avatar photo
Więcej