fbpx

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Avatar photo
Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 r. ma chronić odbiorców przed rosnącymi stawkami. Tarcza Solidarnościowa gwarantuje, że od 1 stycznia nowego roku ceny prądu utrzymają się na poziomie z ubiegłych miesięcy. Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ma zaakceptować nowe taryfy. Mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu oraz net-meteringu.

Fotowoltaika odnotowuje kolejne rekordy. Pod koniec września br. moc w Polsce wyniosła 11 061,2 MW, czyli o ponad 70 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce wśród odnawialnych źródeł energii z udziałem o wartości ponad 50 proc. Duży wpływ na rozwój energii pozyskiwanej z paneli słonecznych mają rządowe i lokalne programy wsparcia, a także regularne powstawanie farm fotowoltaicznych.  

Zasady rozliczania energii z fotowoltaiki w 2023 r. 

Ministerstwo Środowiska i Klimatu określa, jakie zasady obowiązywać będą w przypadku rozliczania się na zasadzie net-billingu oraz net-meteringu. 

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych obejmujące nowych prosumentów. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system upustów zastępując go net-bilingiem. W ramach net-bilingu prosumenci odsprzedają do sieci wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej po cenach rynkowych. Sieć nie odgrywa roli wirtualnego magazynu służącego do przechowywania energii, a następnie jej pobierania. Próg zużycia odnosi się do całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Prosumenci będą mogli kupować energię po cenie gwarantowanej – 693 zł za MWh. 

Net-metering dotyczy prosumentów, którzy zgłosili instalację przed 1 kwietnia 2022 r. Cechą charakterystyczną formy rozliczenia jest traktowanie sieci jako magazynu energii na mniej wydajne okresy. W praktyce odbiorowi podlegało około 70-80 proc. nadwyżek w skali rocznej. Prosumenci ponoszą również koszty opłat stałych. 

Inne zasady będą obowiązywać w odniesieniu do prosumentów rozliczających się w ramach systemu net-metering. Zużycie energii elektrycznej w odniesieniu do limitu, do którego stosowana jest cena gwarantowana, będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci. Odbiorca, który wyprodukował 4 MWh energii, a pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej progu, odbiorcy również będą mogli zakupić energię elektryczną po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh. 

Zamrożenie cen prądu 2023 dla gospodarstw domowych 

Ustawa z dnia 17 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zakłada, że do określonego limitu zapewniona będzie gwarancja cen takich jak w 2022 r. 

Brak wzrostu cen energii elektrycznej zapowiedziano do limitu: 

  • 2 MWh – dla gospodarstw domowych, 
  • 2,6 MWh – dla gospodarstw domowych, w którym są osoby niepełnosprawne,
  • 3 MWh – dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny.  
Farmy fotowoltaiczne – czy wciąż opłaca się zarabiać na prądzie? 

Kryzys energetyczny, rosnące ceny prądu, ale również kolejne doniesienia o globalnym ociepleniu i postępujących zmianach klimatu sprawiają, że coraz więcej osób przygląda się odnawialnym źródłom energii. Farma fotowoltaiczna to elektrownia, na którą składa się instalacja zbudowana nawet z tysięcy paneli. Generuje energię o dużo większej mocy niż instalacja fotowoltaiczna w domowych warunkach, ale zasada wytwarzania prądu pozostaje bez większych zmian. Farma to wciąż pomysł na rentowną i bezpieczną inwestycję. Znaczenie odnawialnych źródeł energii rośnie z roku na rok, a w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje fotowoltaika. 

Na proces inwestycyjny składają się zadania o różnym charakterze – od znalezienia działki i audytu terenu, przez opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, aż po sam proces budowy, a następnie zarządzanie inwestycją oraz czuwanie nad eksploatacją. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Współpraca z doświadczonym ekspertem to gwarancja, że inwestycja przyniesie oczekiwane zyski. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Który opłaca się bardziej?

Następny Wpis

Wzrost podatku od nieruchomości. Nowe stawki w 2023 r.

Powiązane wpisy

Jak pozyskać finansowanie firmy w ramach venture capital?

Innowacyjny pomysł, który zmieni rynek to połowa sukcesu. Na wczesnym etapie rozwoju każda spółka potrzebuje nie tylko dodatkowych środków finansowych, ale również wsparcia merytorycznego. Współpraca venture capital zapewnia kompleksowe wsparcie — od finansowania przez kształtowanie procesów biznesowych aż po ułatwienie międzynarodowej ekspasji.
Avatar photo
Więcej

Działalność nierejestrowana 2022 – kiedy i jak prowadzić?

Robisz naczynia z ceramiki? Działasz jako grafik-freelancer? A może rozwijasz konto w mediach społecznościowych? Nie zawsze musisz zakładać działalność gospodarczą, żeby sprzedawać produkty albo świadczyć usługi. Polskie prawo umożliwia prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji. Kogo dotyczy i jakie korzyści zapewnia? O czym pamiętać, żeby nie złamać przepisów?
Avatar photo
Więcej