Procesor kwantowy od Intela
Intel, czyli lider wśród producentów układów scalonych, dołączył do grona organizacji pracujących nad komputerem kwantowym. W czerwcu br. ogłoszono debiut 12-kubitowego chipu krzemowego, któremu nadano nazwę Tunnel Falls. Zasada działania komputera kwantowego bazuje na informacji kwantowej przenoszonej przez kubit, czyli najmniejszą oraz niepodzielną jednostkę. Intel wykorzystał kubity spinowe zapewniające więcej możliwości niż inne rodzaje. Tunnel Falls zawiera 12 kubitów spinowych. To rodzaj jednostek, które w ostatnim czasie przykuły uwagę naukowców.
Zaprojektowany procesor kwantowy składa się z wafla krzemowego. Intel podkreśla, że proces produkcji ma przypominać standardową metodę produkcji chipów, używając technologii CMOS. Z jednego wafla wykonanego z krzemu można będzie wytworzyć nawet 24 tys. chipów wykorzystujących 95 proc. objętości materiału. Natomiast każdy układ może posiadać 4-12 kubitów.
Procesor kwantowy nie będzie przeznaczony do sprzedaży, ponieważ nie ma praktycznego zastosowania. Tunnel Falls trafi do uniwersytetów oraz instytucji badawczych, które prowadzą badania nad technologią. Procesor stanowi część dużego projektu dotyczącego komputerów kwantowych. Intel zwraca uwagę, że prace nad technologią wymagają czasu. Stworzenie komputera wydajniejszego od tradycyjnego modelu wymaga procesorów zawierających minimum kilka tysięcy kubitów.
Amerykański gigant inwestuje w Polsce
W czerwcu Intel ogłosił również budowę fabryki procesorów w Polsce, która ma stanowić ważny punkt w europejskim łańcuchu dostaw półprzewodników. W ciągu najbliższych lat pod Wrocławiem powstanie zakład zajmujący się montażem oraz testowaniem półprzewodników. Obiekt ma współpracować z fabryką wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii, a także zakładem produkcji w Magdeburgu w Niemczech, który również jest w fazie planów. W fabryce testowana będzie jakość oraz wydajność całych wafli krzemowych. Prace skupią się na rozcinaniu ich na pojedyncze układy scalone. W kolejnym kroku zostaną zintegrowane w ramach produktów końcowych, a następnie wysłane do klientów. Polska fabryka dostarczy gotowe procesory stworzone w technologiach litograficznych.
Inwestycja warta będzie 4,6 mld dolarów (18,72 mld zł), a pracę otrzyma nawet kilka tysięcy osób.
Microsoft nie zwalnia tempa
W tym samym czasie prace nad komputerem kwantowym prowadzi Microsoft. Zdaniem amerykańskiego koncernu, zespołowi udało się osiągnąć ważny krok w procesie tworzenia komputera kwantowego, a inżynierowie znają zasadę działania sprzętu. Gotowy produkt ma pojawić się w ciągu 10 lat. Dotychczas prace opierały się na teoretycznych założeniach.
Microsoft podaje, że inżynierowie stworzyli pierwsze kubity topologiczne wciąż wymagające jednak dopracowania. Zdaniem ekspertów kubity topologiczne mają mieć zastosowanie w skalowalnych obliczeniach kwantowych. Ich zaletami jest szybkość, stabilność, a także niezawodność. Komputer będzie nie tylko szybki, ale również lekki i mały. Microsoft wskazuje, że nowy sprzęt rozwiąże problemy w ciągu tygodni zamiast dekady, a nawet wieków wykonując milion bezbłędnych operacji kwantowych na sekundę. Natomiast główną wadę stanowią problemy z wytworzeniem.