fbpx

Jakie dotacje dla startupów? Ranking 2023 (TOP 5)

Avatar photo
Prowadzenie startupu wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale również środków. Finansowanie można uzyskać na różne sposoby np. w ramach venture capital czy poprzez wsparcie aniołów biznesu. Duże znaczenie mają również programy realizowane m.in. w formie konkursów. Często oferują nie tylko wsparcie finansowe, ale również doradztwo. Część z nich bezpośrednio wspiera przedsiębiorców, a w innych beneficjentami są organizacje współpracujące z młodymi firmami. Jakie programy warto znać?
5. Laboratorium innowatora

Laboratorium innowatora to program, który pozwala na zweryfikowanie założeń biznesowych przyszłych przedsiębiorców poprzez dofinansowanie programów mentoringowych, a także podmiotów oferujących przestrzeń do pracy czy dostęp do m.in. prototypowni albo laboratorium. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała, że budżet programu realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) wynosi 11 mln zł. Środki mogą trafić do instytucji otoczenia biznesowego po wyłonieniu w konkursie, który zostanie ogłoszony przez PARP. Wsparcie może również zostać przeznaczone na granty na rozpoczęcie działalności dla startupów.

4. Prime 

Ciekawą propozycją jest program Prime oferowany przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej. To piąta edycja programu dedykowanego naukowcom pracującym w organizacjach badawczych planujących wprowadzenie wyników badań na rynek z dodatkowo wspieraną ścieżką komercjalizacji w formie spin-offu. Prime to program umożliwiający tworzenie zespołów projektowych, a także rozwój kompetencji związanych z rynkiem oraz komercjalizacją poprzez wsparcie w opracowywaniu produktów, które spełnią oczekiwania klientów i przygotowanie strategii wprowadzenia produktu na rynek. Na dofinansowanie oraz wsparcie doradcze mogą liczyć również niedawno powstałe spin-offy w ciągu pierwszych 12 miesięcy ich działalności. Program zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku. 

3. Platformy startowe dla nowych pomysłów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości proponuje również Platformy startowe dla nowych pomysłów: oferta dla ośrodków innowacji. Celem finansowania jest przeprowadzenie procesu inkubacji startupów. O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty grantowe prowadzone w partnerstwie Animatorów Platform startowych i działające na terenie minimum jednego województwa należącego do makroregionu Polski Wschodniej. Projekt powinien polegać na tworzeniu kompleksowego programu inkubacji innowacyjnych pomysłów startupów. Maksymalne dofinansowanie wynosi 25 000 000 zł, a wnioski można składać do 12 lipca 2023 roku.

2. Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie

Rządowy Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie zakłada możliwość zaciągnięcia preferencyjnej pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Beneficjenci mogą liczyć na finansowanie dłużne oraz bezzwrotne wsparcie jako umorzenie części kapitału, ale również możliwość skorzystania ze szkoleń oraz doradztwa m.in. w zakresie tworzenia biznesplanu czy przygotowania dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia działalności. Zarządzaniem wsparciem zajmują się pośrednicy finansowi współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dotychczas dzięki programowi powstało wiele firm z różnych branż, a właściciele przeznaczali środki zarówno na zakup sprzętu i maszyn, jak i pokrycie bieżących kosztów działalności. 

1. Startup Booster Poland  – Smart UP

Startup Booster Poland – Smart UP to konkurs, którego celem jest wybór operatorów programów akceleracyjnych Smart UP. Przeznaczony jest dla podmiotów działających na rzecz rozwoju gospodarczego albo/i innowacyjności, są to m.in. centra transferu technologii, inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne czy centra innowacji. Startup Booster Poland ma wspierać innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju, a odbywać się to będzie poprzez programy wyróżniające się akceleracyjnym i postakceleracyjnym charakterem tworzone przez akceleratory wybrane w konkursie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dofinansowanie można otrzymać na koszty grantów udzielanych startupom oraz koszty operacyjne akceleratora, w tym wynagrodzenia personelu projektu oraz koszty działań informacyjno-promocyjnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 18 000 000 zł. Wnioski można składać do 22 sierpnia 2023 roku.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Niski poziom wód zmusza do ograniczeń na Kanale Panamskim. Co dalej z transportem morskim?

Następny Wpis

Rewolucja zbliża się wielkimi krokami. Trwają prace nad komputerem kwantowym

Powiązane wpisy

Kiedy koniec gotówki w Polsce?

Rozwój płatności bezdotykowych sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące przyszłości gotówki. Z danych przedstawionych przez firmę De La Rue będącą jednym z największych globalnych producentów banknotów wynika, że popyt osiągnął najniższy poziom od 20 lat. W Polsce w lutym br. zanotowano spadek ilości gotówki w obiegu wynoszący 1,7 proc. rok do roku. Jak podają eksperci był to pierwszy wynik od 13 lat. Chociaż m.in. Europejski Bank Centralny przekonuje, że w przyszłości gotówka nie zniknie z obiegu, zdania specjalistów są podzielone.
Avatar photo
Więcej