Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Net-billing zamiast systemu upustów

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system opustów zastępując go net-billingiem.

Net-billing to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedawać będą nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupować energię po określonej cenie. 

System opustów wciąż obowiązuje dla prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku.

Zgodnie z przewidywaniami zmiany spowodowały spadek liczby zainstalowanych instalacji. W drugiej połowie roku na rynku inwestycji zanotowano lepsze wyniki w związku ze wzrostem hurtowych cen energii oraz cen dla odbiorców końcowych, a następnie wzrostem na rynku energii elektrycznej dla rozliczenia nadwyżek w ramach nowego systemu prosumenckiego. 

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0.

Zmiany dotyczą również programu Mój Prąd dedykowanego prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. Natomiast wsparcie finansowe do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie. Wzrost dofinansowania był pozytywnym impulsem rynkowym i zachętą do inwestycji.

 Plany Unii Europejskiej 

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Działania na rzecz klimatu w Unii Europejskiej określono w pakiecie klimatycznym Gotowi na 55. Główny cel podejmowanych i planowanych kroków to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W planach jest również zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym UE z obecnego celu 32 proc. do 2030 roku. We wrześniu 2022 r. Komisja Europejska poparła zmianę celu na 45 proc.

Potencjał farm fotowoltaicznych 

W Polsce i na świecie regularnie powstają kolejne farmy fotowoltaiczne. Pozwalają nie tylko na generowanie dużej ilości energii, ale również stabilny i bezpieczny zysk. Farma to inwestycja na dużą skalę wymagająca m.in. znalezienia i audytu gruntu, znajomości zagadnień związanych z budową oraz załatwienia formalności w urzędach. Ilość dokumentacji, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Następny Wpis

Martech w Polsce coraz mocniejszy. Jak wyglądał 2022 rok w branży marketing technology?

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Więcej

5 największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. W Polsce systematycznie powstają coraz większe elektrownie składające się z kilkuset tysięcy paneli fotowoltaicznych. Duży potencjał drzemie jednak również w mniejszych farmach.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA