fbpx

5 największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Avatar photo
Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. W Polsce systematycznie powstają coraz większe elektrownie składające się z kilkuset tysięcy paneli fotowoltaicznych. Duży potencjał drzemie jednak również w mniejszych farmach.
Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to wielkopowierzchniowa instalacja gruntowa. W Polsce systematycznie powstają duże elektrownie generujące moc o wartościach pozwalających zaspokoić potrzeby nawet kilkudziesięciu gospodarstw domowych w ciągu roku. Najpopularniejsze są jednak farmy o moc 1 MW, składające się z około 2,5 – 3 tys. paneli.

Działanie farmy fotowoltaicznej  jest analogiczne do małej instalacji domowej. Ogniwa krzemowe generują prąd stały podczas zjawiska  fotoelektrycznego, a w inwerterze prąd jest zamieniany na zmienny. Różnicę stanowi wyłącznie skala i infrastruktura towarzysząca instalacji, np. trafostacja służąca do zmiany napięć oddawanego prądu z niskiego napięcia na średnie. 

1. Elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie

Obecnie największa farma znajduje się w miejscowości Zwartowo w gminie Choczewo, w województwie zachodniopomorskim i została otwarta w październiku 2022 r. Farma jest największa nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo – Wschodniej. Obiekt  zajmuje 300 ha i generuje energię z niemal 400 tys. paneli. Farma ma dostarczyć energię do około 153 tys. gospodarstw domowych, a powstała dzięki współpracy Respect Energy S.A. z niemiecką firmą Goldbeck Solar. Obecnie zakończono pierwszą fazę – panele generują moc o wartości 204 MWp, co daje około 75 GW w ciągu roku. W 2023 r. moc ma zostać powiększona do 290 MWp.

2. Elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie

Elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie powstała w 2021 r. na terenie województwa wielkopolskiego. Łącznie zajmuje około 112 ha, a do budowy wykorzystano 155 tys. sztuk modułów o mocy rzędu 450 W, inwertery o mocy 185 kW a także transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wyprowadzenia mocy 110/20/20/kV. Za budowę elektrowni fotowoltaicznej w Brudzewie odpowiadała spółka Esoleo wraz ze spółką PAK SERWIS z Grupy Kapitałowej ZE PAK.

3. Elektrownia fotowoltaiczna w Białczyku pod Witnicą

Farma fotowoltaiczna w Witnicy ruszyła w pierwszych miesiącach 2021 r. Obiekt ma moc na poziomie 64 MW i został zrealizowany przez BayWa. Wykorzystano 164 tys. paneli, co pozwala generować moc około 64 MW, czyli zaspokaja potrzeby niemal 20 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku.

4. Elektrownia fotowoltaiczna w Wielbarku

W drugiej połowie 2022 r. wybudowano elektrownię w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim, która pełne zdolności produkcyjne osiągnie w pierwszym kwartale 2023 roku. Farma ma łączną moc 62 MW, a do budowy wykorzystano około 140 tys. paneli i 337 inwerterów. Obiekt zlokalizowany jest na terenie 119 ha. Został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energii z Grupy Orlen.

5. Elektrownia fotowoltaiczna w Stępniu

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 58 MW w Stępniu została otwarta w październiku 2022 r. Obiekt znajduje się w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim i zajmuje około 65 hektarów. Do budowy wykorzystano ponad 100 tys. paneli fotowoltaicznych. W ciągu roku farma wytwarza około 61 GWh energii, czyli tyle, ile średnio zużywa 31 tys. gospodarstw domowych. Twórcą elektrowni jest norweska grupa Equinor.

Czy wciąż opłaca się inwestować w farmy?

Farma fotowoltaiczna nieprzerwanie pracuje i generuje zysk przez 25-30 lat. Wykorzystywana technologia jest już dobrze sprawdzona, a awaryjność instalacji nieznaczna. Dodatkową zaletą jest brak konieczności przeznaczania dużych nakładów czasu i środków na obsługę obiektu. Zachętą są wysokie ceny energii, które systematycznie biją historyczne rekordy, co przekłada się na astronomiczne przychody ze sprzedaży energii. Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny uświadomiły nie tylko rządzącym, ale również społeczeństwu, jak duże znaczenie mają odnawialne źródła energii.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Polski startup przygotuje ChatGPT na europejskie rynki

Następny Wpis

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Powiązane wpisy

Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Avatar photo
Więcej

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Avatar photo
Więcej