fbpx

Małopolski Tele-Anioł

Avatar photo
Niesamodzielność to nie tylko podeszły wiek. Wiedzą o tym pracownicy i uczestnicy innowacyjnego programu Małopolski Tele- Anioł. Program skierowany jest do wszystkich osób, które z powodu złego stanu zdrowia, podeszłego wieku czy niepełnosprawności wymagają całodobowej, kompleksowej opieki, w tym wypadku zapewnianej zdalnie. To, że program jest przedsięwzięciem jak najbardziej udanym, świadczy fakt, że będzie kontynuowany, a Województwo małopolskie przeznaczy na ten cel 30,5 mln zł. Czas trwania projektu przedłużono do końca października 2023.

Małopolski Tele- Anioł to projekt, który od 2018 roku realizują wspólnie Województwo małopolskie, ze środków pochodzących z funduszy europejskich, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Głównym założeniem programu jest zapewnienie opieki uczestnikom w ich miejscu zamieszkania. Odbywa się to poprzez specjalną opaskę.

Już 6311 osób ze 176 gmin województwa małopolskiego skorzystało z pomocy cyfrowego anioła. Najstarsza osoba miała 102 lata, a najmłodsza 18. Celem programu jest nie tylko zapewnienie pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale również pomoc w wykonaniu codziennych czynności, które przez podeszły wiek, niepełnosprawność czy chorobę stają się barierami nie do pokonania.

Sukces programu tkwi w jego prostocie. Podopieczny programu otrzymuje opaskę, w wyglądzie przypominającą smartwatcha. Opaska ma wbudowaną kartę SIM, głośnik, mikrofon i można z niej swobodnie dzwonić i rozmawiać. Sprawia to, że uczestnik czuje się bezpieczny o każdej porze. W sytuacji kryzysowej naciska przycisk „SOS”, który łączy go z Centrum Tele-opieki, gdzie otoczony jest opieką przez kadrę ratowników medycznych i tele-asystentów. Dzięki lokalizatorowi GPS, wglądowi w cyfrową kartę pacjenta i bieżącym odczytom tętna z opaski ratownik medyczny podejmuje decyzję, czy zagrożone jest życie, czy zdrowie. Jeśli sytuacja zagraża życiu, wysyła załogę profesjonalnej pomocy medycznej, a w przypadku niegroźnych sytuacji informuje bliskich i sąsiadów. Opaska posiada też czujnik upadków.

Istnieje również możliwość połączenia się z psychologiem czy asystentem tele-opieki. Rozmowy te nie są limitowane i podopieczny może je wykonać kiedy tylko czuje się samotny i chciałby porozmawiać.

– Dostępne są trzy linie ratownicze, obsługiwane obecnie przez kilkunastu ratowników medycznych. Ratownicy podejmują interwencje w razie zagrożenia życia lub zdrowia w przypadku alarmu z opaski życia, lub połączenia telefonicznego — tłumaczy Magdalena Opyd, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Pomoc nie tylko w liczbach

Od startu programu w maju 2018 roku centrala telefoniczna zarejestrowała ponad 310 tys. połączeń przychodzących i ponad 640 tys. połączeń wychodzących.

Szacuje się, że dzięki opasce ratującej życie ratownicy mogli podjąć 200 interwencji ratujących życie, które byłby niemożliwe poprzez konwencjonalne formy wzywania pomocy.

Program Małpolski Tele- Anioł to nie tylko interwencje, które ratują życie i zdrowie. To również usługi opiekuńcze, skierowane do osób samotnych, które świadczone są w miejscu zamieszkania podopiecznego przez fachowców oraz w formie pomocy sąsiadów. Po odpowiednim przeszkoleniu obecnie 829 osób świadczy pomoc sąsiedzką.

Innowacyjność programu polega na tym, że osoby niesamodzielne nie są izolowane w zakładach opiekuńczych, tylko dalej funkcjonują w swoim środowisku i w społeczeństwie. Dzięki wydłużeniu okresu realizacji Małopolskiego Tele-Anioła 300 osób z listy rezerwowej zostało objętych pomocą, a 100 z nich otrzymało dodatkowe usługi opiekuńcze.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Co twoje to i moje, a co moje to nie twoja rzecz. Rosja przejmuje zagraniczne majątki

Następny Wpis

Port w Świnoujściu ma rywalizować z Hamburgiem

Powiązane wpisy

Outdoor wciąż zaskakuje. Innowacje w cyfrowych reklamach zewnętrznych 

Transformacja cyfrowa nie omija również reklam zewnętrznych. Innowacyjne technologie pozwalają na kreowanie nowych form komunikacji marketingowej, zwiększając skuteczność zakładanych celów. Narzędzia cyfrowe dostarczają więcej danych dotyczących podejmowanych kroków w reklamie outdoor. Eksperci zwracają uwagę na tworzenie się nowego medium wykorzystującego najlepsze cechy tradycyjnej reklamy zewnętrznej w połączeniu z rozwiązaniami online. 
Avatar photo
Więcej