fbpx

Co twoje to i moje, a co moje to nie twoja rzecz. Rosja przejmuje zagraniczne majątki

Avatar photo
Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego rosyjskie państwo przejęło kontrolę nad udziałami rosyjskiej filii francuskiego Danone i koncernu Baltika Breweries, którego akcje należą do duńskiego Carlsberga. Obie spółki miały w planach wycofanie swoich biznesów z Rosji.

Już wcześniej specjalnym dekretem Kreml zajął aktywa dwóch europejskich firm energetycznych, co było sygnałem ostrzegawczym dla innych zachodnich przedsiębiorców i aktem retorsji na sankcje gospodarcze. W ogłoszonym w niedzielę dekrecie oficjalnie mowa jest nie o wywłaszczeniu czy przejęciu, ale o „oddaniu w tymczasowe zarządzanie” przez rządową agencję nieruchomości Rosimuszczestwo. To, że jest to decyzja czysto polityczna, jest oczywiste- Danone, już wcześniej w październiku 2022 snując plany wycofania się z rosyjskiego rynku, wyliczył, że sprzedaż firmy przyniosłaby Francuzom miliard euro. Francuski gigant mleczarski nie kryje swojego zdumienia- poinformował, że wystosuje pismo do Kremla w te sprawie. Danone to największa firma mleczarska w kraju- posiada 13 fabryk i zatrudnia 7500 osób.

Zawód: Dyrektor

Dyrektorem generalnym zawłaszczonego giganta został pochodzący z Czeczenii 33-letni Jakub Zakariew, siostrzeniec czeczeńskiego dyktatora, Ramzana Kadyrowa. Kadyrow, bliski sojusznik Putina nazywał w mediach społecznościowych Zakariewa „drogim siostrzeńcem”. Nie jest to jedyne stanowisko, na jakim pozostaje Zakariew- prócz tego jest ministrem rolnictwa republiki Czeczenii, wcześniej zaś piastował stanowisko mera Groznego.

“Ma ogromne doświadczenie w pracy na najbardziej odpowiedzialnych stanowiskach”- tak opisuje Zacharowa Achmed Dudajew, pełniący w czeczeńskim rządzie urząd ministra polityki narodowej.

Duński koncern piwowarski natomiast, który czekał na zatwierdzenie przez urząd antymonopolowy sprzedaży swoich akcji, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że ruch Kremla jest kompletnie „nieoczekiwany”, ponieważ koncern „nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji dotyczących dekretu prezydenckiego ani konsekwencji dla Baltika Breweries” od władz rosyjskich. Carlsberg, producent jednego z najpopularniejszych piw w Rosji posiada 8 zakładów, w których zatrudnia 8400 pracowników. W zeszłym miesiącu koncern podpisał umowę sprzedaży Baltika Breweries, jednak niedzielny dekret Putina sprawia, że finalizacja transakcji jest niepewna.

Inne zachodnie giganty jak Unilever, British American Tobacco, czy Nestle pozostają w Rosji. „Wyjście z Rosji jest utrudnione, po tym gdy rząd w grudniu oznajmił, że muszą sprzedać swoją działalność za co najmniej połowę ceny i zapłacić 10% państwu” – podał Reuters.

Umów trzeba dotrzymywać?

Wygląda na to, że Rosja nie zamierza trzymać się w defensywie. Przejęcie zagranicznych majątków to tylko jeden z elementów wojny gospodarczej z państwami zachodnimi. Decyzja Kremla o wycofaniu się z umowy zbożowej sprawiła, że wzrosły ceny pszenicy, kukurydzy i soi. Oznacza to, iż zwiększy się presja na wzrost cen żywności. Porozumienie to pozwalało Ukrainie na transport zboża i innych produktów rolnych drogą morską poprzez blokowane przez Rosję porty na Morzu Czarnym, zapewniając bezpieczeństwo żeglugi. Jak do tej pory dzięki umowie Ukraina mogła wyeksportować 33 miliony ton produktów rolnych. Całkowite zablokowanie morskiej drogi transportu sprawia, (pomimo tego, że istnieją alternatywne drogi eksportu, to ich infrastruktura jest niedostosowana do takich ilości), iż pojawia się pytanie, czy Ukraina będzie w stanie utrzymać eksport na dotychczasowym poziomie- ten kraj odpowiada za 3% światowej produkcji pszenicy.

Kreml twierdzi, że wycofanie się z umowy spowodowane było troską o biedniejsze kraje, które skupują od państw zachodnich ukraińskie zboże po cenach dumplingowych. Powoduje to, że Zachód bogaci się kosztem wojny. W rzeczywistości beneficjentami ukraińskiej pszenicy są Chiny, Hiszpania, Turcja, Włochy, Holandia i Egipt.

Zachód bezpośrednio nie nałożył na Rosję sankcji na eksport żywności, jednak Kreml twierdzi, że utrudnia to pośrednio, między innymi poprzez zakaz importu zachodnich maszyn rolniczych i ich części czy zablokowanie dostępu do systemu bankowego SWIFT dla Rosyjskiego Banku Rolniczego. Rzecznik prasowy Kremla, Dmitry Peskov zapowiedział, że Moskwa powróci do umowy, jeśli zostaną spełnione warunki podyktowane przez Kreml. Poza stanowiskiem negocjacyjnym zerwanie umowy może być odwetem za drugi atak na most krymski. W istocie zerwanie umowy będzie niekorzystne również dla Moskwy- podczas jej trwania uzyskiwała ułatwienia w eksporcie własnych płodów rolnych i nawozów.

Po raz kolejny wydarzenia spowodowane przez Rosję powodują zawirowania na rynkach światowych, jak i na samym rynku rosyjskim- z powodu czerwcowego buntu Prigożyna cena baryłek ropy wzrosła, a sytuacja w kraju powodowała spekulacje na temat wojny domowej.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kolejne problemy Facebooka. Milion kary DZIENNIE za nielegalne praktyki

Następny Wpis

Małopolski Tele-Anioł

Powiązane wpisy

Działalność nierejestrowana 2022 – kiedy i jak prowadzić?

Robisz naczynia z ceramiki? Działasz jako grafik-freelancer? A może rozwijasz konto w mediach społecznościowych? Nie zawsze musisz zakładać działalność gospodarczą, żeby sprzedawać produkty albo świadczyć usługi. Polskie prawo umożliwia prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji. Kogo dotyczy i jakie korzyści zapewnia? O czym pamiętać, żeby nie złamać przepisów?
Avatar photo
Więcej

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Z najnowszego badania Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowanego przez Pracuj.pl wynika, że aż 41 proc. respondentów aktywnie szuka pracy albo planuje zmienić ją w najbliższym czasie. Równocześnie 84 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowego zatrudnienia w przypadku ciekawej oferty. Niepewność rynkowa nie sprawia, że pracownikom zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska. Duża część osób wykazuje inicjatywę i chętnie podejmie się nowego wyzwania. W ostatnich latach rynek pracy zmienia się dynamicznie głównie za sprawą pandemii, która wprowadziła nowe modele pracy, ale również wojny w Ukrainie czy wysokiej inflacji.
Avatar photo
Więcej

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Rok 2022 był wymagający dla większości branż w Polsce i na świecie. Trudności nie ominęły również leasingu na rynku samochodów osobowych. Na początku roku specjaliści spodziewali się odbicia po pandemii, która trwała blisko dwa lata. Tymczasem na arenie globalnej pojawiło się kolejne zagrożenie. Wojna w Ukrainie sprawiła, że sytuacja w łańcuchach dostaw znowu stała się niepewna. Jak będzie wyglądał 2023 r.? Eksperci PKO Leasing przedstawili cztery główne trendy dotyczące leasingu samochodów osobowych.
Avatar photo
Więcej