fbpx

Hossa czy bessa? Zmiany na rynku akcji, obligacji i złota

Avatar photo
Od kilku miesięcy inwestorzy mierzą się z dużą niepewnością i zmiennością na rynkach. Sytuacja gospodarcza wciąż wywołuje wiele emocji – najczęściej negatywnych. Pojawiają się problemy z podejmowaniem decyzji. Na jakie zmiany warto przygotować się w drugim półroczu 2022 roku?
Cropped image of business man sitting by the table in cafe and analyzing indicators on laptop computer

Inwestorzy uważnie przyglądają się własnym portfelom inwestycyjnym szukając sposobów na optymalizację podejmowanych działań. Zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych możemy obecnie obserwować stagflację. Analitycy Investors TFI zwracają uwagę na nadchodzący trend wzrostu cen obligacji oraz zmiany, jakie mogą nadejść na rynku akcji, a także złota. Duże znaczenie będą mieć decyzje podejmowane przez spółki w odniesieniu do koniunktury.  

W jakie akcje inwestować? 

Widmo recesji zaczyna krążyć nad inwestorami na całym świecie. W jakie spółki inwestować w niepewnych czasach? Z obiegu wypadają firmy nie przynoszące zysków, spada również wartość na rynku kryptowalut czy meme stocks. 

Obecnie warto postawić na duże spółki o mocnym fundamencie, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Rynek europejski w większym stopniu może odczuć zbliżającą się recesję. Druga grupa to spółki technologiczne, które generują systematyczny zysk i mają niski poziom zadłużenia. Inwestycje na rynkach wschodzących również mogą być ryzykowne. 

Polski rynek akcji wciąż wiąże się z dużą niepewnością oraz zmiennością. Wojna w Ukrainie ma duży wpływ na gospodarkę także w obszarze rynku akcji. 

Obligacje wciąż pewne 

Czy warto inwestować w obligacje? Uznawane za najbezpieczniejsze papiery wartościowe na rynku wciąż zwracają uwagę inwestorów. 

Biorąc pod uwagę różnicę w poziomie inflacji w Polsce i w strefie euro (np. Niemcy), gdzie jest ona prawie 50 proc. niższa niż w Polsce, prawdopodobieństwo wysokich zysków przy inwestowaniu w zagraniczne obligacje jest relatywnie niskie. Polskie obligacje zapewniają całkiem racjonalne rentowności. Niestety nadal nie wiemy, jak mocno w Polsce wzrośnie inflacja i kiedy nastąpi jej spadek – zwraca uwagę Bartosz Pakulski – analityk inwestycyjny z Flash Ventures.

Prognozy zakładają, że latem inflacja ukształtuje się na poziomie około 15 proc., a wzrost stóp procentowych zatrzyma się jesienią na poziomie około 7 proc. 

Inflacja wywołana kryzysem energetycznym może spowodować, że ceny w europejskiej gospodarce szybko nie spadną – pomimo wyhamowania koniunktury gospodarczej. Warto również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy inflacja w Polsce i w całej UE będzie wzrastać przez ceny energii, NBP nie musi reagować kolejnymi podwyżkami stóp, w przeciwieństwie do EBC, który jest mocno z podwyżkami spóźniony – dodaje Bartosz Pakulski.

Duża niepewność rynkowa sprawia, że inwestorzy podchodzą do prezentowanych prognoz z dużą ostrożnością. Zagraniczny inwestorzy zauważając nominalną różnicę w rentowności obligacji decydują się na powrót na krajowy rynek. Czy warto zastanowić się nad lokatą kapitału w zagraniczne obligacje? 

Po analizie czynników, moim zdaniem fundusze dłużne inwestujące w polskie obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu są lepszym wyborem niż fundusze inwestujące w obligacje ze strefy euro. Warto pamiętać, że należy zwrócić uwagę na ryzyko kredytowe kraju, a w scenariuszu silnego spowolnienia gospodarczego lub wzrostu ryzyka politycznego polskie obligacje mogą zareagować negatywnie. Jednak różnica w oprocentowaniu polskich obligacji i obligacji ze strefy euro sprawia, że pomimo ryzyka to polskie obligacje dają większe szanse na zyski – tłumaczy Bartosz Pakulski. 

Co ze złotem?

Złoto wciąż będzie postrzegane jako bezpieczna przystań, a jego obecność w portfelu skutecznie zwiększy dywersyfikację. Coraz więcej inwestorów w Stanach Zjednoczonych i Europie orientuje się, że szybkie i skuteczne pokonanie inflacji nie jest możliwe. 

Zmiany w polityce monetarnej planowane przez FED z dużym prawdopodobieństwem nie dojdą do skutku. Wyższe stopy procentowe zwiększą koszty obsługi zadłużenia na poziomie rządowym oraz prywatnym. Zaostrzenie polityki monetarnej może również stanowić czynnik wpływający na recesję  – zmniejszy się popyt w wyniku większych kosztów kredytowania. Trzeci argument wiąże się ze spadkiem cen aktywów związanym ze wzrostem stopy dyskontowej przyszłych zysków. Spadek wartości dolara to jeden z czynników wpływający na zwiększony popyt na złoto, również poza USA. 

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Jak sprawdzić, czy biznes wypali? 5 skutecznych sposobów i narzędzi

Następny Wpis

Komunikat o przekształceniu Titanite Games sp. z o.o. w spółkę akcyjną

Powiązane wpisy

Rosną ceny mieszkań na rynku pierwotnym 

W maju br. zanotowano wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Najwyższy wynik w stosunku miesiąc do miesiąca miał miejsce w Trójmieście — nowe mieszkania podrożały o 5 proc. w porównaniu do kwietnia. Wśród przyczyn wymienia się rosnące koszty budowy, malejącą liczbę mieszkań najtańszych, a także rozwijającą się ofertę mieszkań z segmentu premium.
Avatar photo
Więcej

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją?

Inwestycje to dobry sposób na pomnażanie oszczędności i zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Różnorodność form inwestycyjnych dostępnych na rynku pozwala lokować kapitał niemal każdemu. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie inwestycji nie tylko do wielkości posiadanych środków oraz oczekiwań, ale również doświadczenia i wiedzy inwestycyjnej. Jak wybrać inwestycję? Na co zwrócić uwagę przed zaangażowaniem kapitału?
Avatar photo
Więcej