Nieruchomości – inwestycja dla początkujących i nie tylko
Inwestycje w nieruchomości to jedna z najbardziej przystępnych i bezpiecznych możliwości inwestycyjnych. Sprawdzi się zarówno wśród inwestorów z wieloletnim doświadczeniem, jak i osób zainteresowanych pomnażaniem oszczędności bez większego ryzyka. Nieruchomości od lat cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, a nawet rosnące ceny nie zniechęcają do zakupu mieszkań i domów na rynku pierwotnym i wtórnym.
Na rynku występuje kilka metod inwestowania w rynek nieruchomości. Pierwszy, najbardziej popularny to kupno własnej nieruchomości pod wynajem. W tym przypadku warto kierować się lokalizacją, ceną i rozkładem mieszkania. Ponadto należy zwrócić uwagę na aspekty prawne, takie jak – prawa i roszczenia obciążające nieruchomość oraz zgody i pozwolenia na użytkowanie budynków – zwraca uwagę Bartosz Pakulski, Investment and Corporate Finance Analyst.
Decydując się na zakup mieszkania na wynajem należy zastanowić się nad formą finansowania inwestycji. Wielu inwestorów wybiera wsparcie w postaci kredytu hipotecznego zakładając, że przez pierwsze kilkanaście lat czynsz płacony przez wynajmującego pokryje ratę kredytu. Po spłacie zobowiązania mieszkanie zacznie przynosić zysk.
Nie można zapomnieć o kosztach ewentualnego kredytu, które w aktualnej sytuacji gospodarczej mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Inwestując należy również uwzględnić koszty stałe związane z utrzymaniem mieszkania – komentuje Bartosz Pakulski.
Klasyczna inwestycja w mieszkania na wynajem to dobry sposób na pomnażanie kapitału wśród początkujących inwestorów. Rynek nieruchomości oferuje jednak więcej rozwiązań, które sprawdzą się wśród bardziej doświadczonych inwestorów dywersyfikujących portfel inwestycyjny.
Alternatywnym sposobem inwestycji na rynku nieruchomości jest udzielenie pożyczki deweloperowi, dzięki której zrealizuje inwestycję – dodaje Bartosz Pakulski. – Pożyczka udzielana jest zazwyczaj na 2 do 3 lat i posiada stałe oprocentowanie. Z perspektywy pożyczkodawcy, jest to inwestycja o niskim ryzyku – pożyczkodawcy najczęściej posiadają zabezpieczenie w postaci ziemi lub innych dóbr materialnych – podkreśla.
Inwestycje w odnawialne źródła energii
Rosnąca świadomość społeczna, coraz większe nakłady na rozwój w skali globalnej czy wzrost dostępności – to wszystko sprawia, że odnawialne źródła energii stanowią opłacalną inwestycję.
Inwestując w aktywa z branży OZE warto zwrócić uwagę na charakter inwestycji oraz rzetelność spółki. Przed podjęciem decyzji należy dobrze zrozumieć, czym spółka się zajmuje i w jaki sposób przyczynia się do zielonej transformacji – komentuje Bartosz Pakulski.
Zielona transformacja odbywa się na naszych oczach. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to wizja strategii w zakresie transformacji energetycznej. Zakłada m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, wdrożenie energetyki jądrowej czy optymalne wykorzystanie własnych surowców energetycznych. Stopniowe odchodzenie od energii węglowej ma doprowadzić do stanu w 2030 r., kiedy udział węgla ma nie przekraczać 56 proc. Natomiast OZE mają stanowić 23 proc. w strukturze energetycznej. Powodzenie planu umożliwi współpraca jednostek rządowych z biznesem.
Warto pamiętać, że rynek odnawialnych źródeł musi i będzie się rozwijał w najbliższych dekadach, a nadmierne ryzyko można zniwelować inwestując w różne projekty – zwraca uwagę Bartosz Pakulski.
Inwestycje w akcje dla doświadczonych graczy
Akcje to popularna forma inwestycji przede wszystkim wśród doświadczonych inwestorów. Duży wpływ na skuteczność inwestycji w papiery wartościowe ma wiedza i doświadczenie. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować nie tylko sytuację finansową przedsiębiorstwa, ale również trendy i perspektywy rynkowe. Jedną z branż, która odnotowuje coraz większe wzrosty jest gaming. Tylko w 2020 r. spółki z branży gamingowej wygenerowały 969 mln euro przychodów. Obecną wartość rynku szacuje się na 792 – 920 mln dolarów, a wiele prognoz wskazuje, że w 2022 r. przekroczy miliard dolarów.
Warto zwrócić uwagę na to, że cały sektor jest mocno cykliczny i czas oczekiwania na potencjalne zyski może być dłuższy niż zakłada pierwotny plan – zwraca uwagę Bartosz Pakulski. – Ponadto warto zweryfikować wiarygodność osób odpowiedzialnych za poszczególne projekty oraz dotychczasowe produkcje twórców. – dodaje.
Inwestycje w spółki odbywają się nie tylko w formie zakupu akcji na giełdzie papierów wartościowych czy angażowania się przez fundusze venture capital.
Istotną kwestią jest nabywanie udziałów lub akcji w kampaniach crowdfundingowych. Często platformy zapewniają dostęp do projektów w cenie zdecydowanie niższej niż wartość akcji po debiucie na giełdzie – zwraca uwagę Bartosz Pakulski.
Warto zauważyć, że rynek crowdfundingowy w Polsce bije rekordy. W ciągu ostatnich pięciu lat wartość pozyskanego kapitału wzrosła niemal o 5000 proc. Spółki pozyskały łącznie prawie 124 mln zł.