fbpx

Fotowoltaika 2022. Jak nowa ustawa zmieni branżę fotowoltaiczną w Polsce?

Avatar photo
1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych. Ustawa o odnawialnych źródłach energii likwiduje system upustów zastępując go net-bilingiem. Jakie zmiany czekają właścicieli instalacji? Czy fotowoltaikę czeka spadek popularności w ciągu najbliższych miesięcy?
pexels

Sejm uchwalił w grudniu ustawę, którą następnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Ministerstwo Środowiska uzasadnia zmiany dążeniem do zapewnienia długoterminowej stabilności rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. Konieczne było wprowadzenie zmian w systemie rozliczeń prosumentów. Ministerstwo Środowiska podkreśla również, że nowe zasady są niezbędne do efektywnej transformacji rynku energii elektrycznej oraz integracji odnawialnych źródeł energii z obowiązującym systemem elektroenergetycznym. 

Zmiany dla prosumentów. Czym jest net-biling? 

System upustów pozwalał prosumentom na oddawanie nadwyżek energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia. Wieczorem, kiedy domowa instalacja nie produkowała nowej energii, właściciel mógł pobrać 70 – 80 proc. z wytworzonej energii, która trafiła do sieci energetycznej. Ilość energii możliwej do pobrania zależała od wielkości instalacji. 

Net-biling to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedawać będą nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupować energię po określonej cenie. 

Spadek zainteresowania fotowoltaiką? 

Zmiany wprowadzone przez nową ustawę wpłynął na popularność fotowoltaiki wśród prosumentów. Wyliczenia Polskiego Alarmu Smogowego wskazują, że opłacalność inwestycji w fotowoltaikę wydłuży się nawet o ok. 3 lata. 

Wielu ekspertów oraz właścicieli firm fotowoltaicznych podkreśla jednak, że spadek zainteresowania będzie jedynie chwilowy. Domowa elektrownia wciąż pozostaje dobrą alternatywną dla tradycyjnych form dostarczania energii pomimo wydłużenia czasu zwrotu z inwestycji. Popularność nieznacznie spadnie w ciągu pierwszych miesięcy po wprowadzeniu zmian z uwagi na konieczność zapoznania się z nowymi przepisami przez przyszłych prosumentów. 

Pozytywne skutki zmian 

Wśród zalet nowej ustawy należy wymienić przede wszystkim możliwość zarabiania na nadwyżkach prądu. Eksperci prognozują również pozytywne zmiany w zakresie profesjonalizacji branży. Z rynku znikną firmy niebędące w stanie spełnić nowych oczekiwań rynkowych. Do tej pory instalatorzy dostarczali podobne rozwiązania niezapewniające wystarczającej ochrony w kwestii rosnących cen energii.  

Wielu mniejszych graczy, których strategia biznesowa opierała się przede wszystkim na sprzedaży nowych instalacji nie przetrwa zmian. System uwarunkowany nową ustawą wymaga profesjonalnego doradztwa i edukacji klienta. Specjaliści będą musieli wykazać się wiedzą na temat dopasowania oferty do taryfy, profilu zużycia czy stylu życia klienta.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wirtualna rzeczywistość to nasza przyszłość?

Następny Wpis

Wielorazowe opakowania odpowiedzią branży kosmetycznej na problem plastiku

Powiązane wpisy

Megatrendy 2030. Jak zmieniają się miasta?

Coraz więcej ludzi mieszka w miastach szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Od wieków miasta stanowią centrum przedsiębiorczości oraz innowacji oferując miejsca pracy i wyższy komfort życia niż na terenach wielkich. Szybkie tempo zmian na skalę globalną wiąże się również z wieloma wyzwaniami. W ciągu najbliższej dekady miasta będą musiały zmierzyć się z m.in. migracjami nie tylko zarobkowymi, ale również na skutek zmian klimatycznych, a także rosnącym zapotrzebowaniem na energię.
Avatar photo
Więcej