fbpx

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Avatar photo
Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach 

Największa farma fotowoltaiczna powstaje w Mysłowicach, w województwie śląskim. Obecnie zamontowane zostały wszystkie panele słoneczne składające się na pierwszy etap inwestycji. Ich łączna moc wynosi 100 MW, a pierwsza część farmy ma moc 37 MW. W ramach drugiego etapu zostanie oddane 60 MW. Zgodnie z planami całość ma być gotowa jeszcze w tym roku. Instalacja należy do programu Tauron PV, a organizacja realizuje założenia składające się na Zielony Zwrot. Łącznie w planach jest budowa czterech farm wiatrowych i dwóch fotowoltaicznych, a ich moc wyniesie niemal 300 megawatów. 

Tauron PV to program koncentrujący się na budowie farm fotowoltaicznych na obszarach o charakterze poprzemysłowym należących do Grupy Tauron. Obiekty powstają przede wszystkim na terenach zamkniętych elektrowni, a także składowisk odpadów paleniskowych. Do 2025 roku Tauron planuje zwiększenie mocy zainstalowanej w elektrowniach fotowoltaicznych do 700 MW oraz 3700 MW do 2030 roku. 

Docelowo farma zajmie powierzchnię 16 hektarów. Na inwestycję składa się 82,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych i wygeneruje rocznie 39 tysięcy megawatogodzin zielonej energii, co pokryje zapotrzebowanie elektryczne 50 tysięcy gospodarstw domowych, jak podaje Prezes Taurona, Paweł Szczeszek. Realizacja inwestycji zaczęła się w lipcu 2022 roku. 

Trwają prace nad podłączeniem obiektu do sieci elektroenergetycznej. Eksperci zajmują się m.in. ułożeniem linii kablowych i montażem systemu ochrony technicznej. Farma ma być podłączona do rozdzielni 110 kV należącej do Tauron Dystrybucja, zlokalizowanej blisko Elektrowni Jaworzno. 

Zagraniczne inwestycje w fotowoltaikę 

Równocześnie wciąż trwają inwestycje zagranicznych inwestorów na terenie Polski. Jednym z przykładów jest farma fotowoltaiczna w Zagórzycy, województwie pomorskim, w gminie Damnica, której moc wynosi 60 MW. Obiekt został zrealizowany przez spółkę Wento, czyli polskiego dewelopera, który w 2021 roku dołączył do norweskiej grupy Equinor. Od momentu zawiązania współpracy powstały dwie farmy, a nad kolejną trwają prace. 

W ciągu następnych 30 lat farma ma generować 61 GWh energii rocznie, a to z kolei przełoży się na zużycie 31 tys. gospodarstw domowych. Farma zajmuje około 55 hektarów powierzchni, a składa się na nią 111 tys. paneli. 

Jak podaje Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor, farma Zagórzyca jest drugim obiektem w ramach prowadzonych prac. Elektrownia pozwoli podwoić moc do około 120 MW. Pierwsza farma w miejscowości Stępień obecnie znajduje się na etapie komercyjnym, natomiast kolejna w Lipnie ma zostać uruchomiona w 2024 roku. Przedstawiciel norweskiej firmy Equinor zwrócił również uwagę na rozwój innych projektów obejmujących odnawialne źródła energii na lądzie, a także magazyny energii. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Startup od zera. ChatGPT w roli szefa

Następny Wpis

Krzyżacy po chińsku? Zbliża się premiera “The Knights of the Cross”

Powiązane wpisy

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
Avatar photo
Więcej