fbpx

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Avatar photo
Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach 

Największa farma fotowoltaiczna powstaje w Mysłowicach, w województwie śląskim. Obecnie zamontowane zostały wszystkie panele słoneczne składające się na pierwszy etap inwestycji. Ich łączna moc wynosi 100 MW, a pierwsza część farmy ma moc 37 MW. W ramach drugiego etapu zostanie oddane 60 MW. Zgodnie z planami całość ma być gotowa jeszcze w tym roku. Instalacja należy do programu Tauron PV, a organizacja realizuje założenia składające się na Zielony Zwrot. Łącznie w planach jest budowa czterech farm wiatrowych i dwóch fotowoltaicznych, a ich moc wyniesie niemal 300 megawatów. 

Tauron PV to program koncentrujący się na budowie farm fotowoltaicznych na obszarach o charakterze poprzemysłowym należących do Grupy Tauron. Obiekty powstają przede wszystkim na terenach zamkniętych elektrowni, a także składowisk odpadów paleniskowych. Do 2025 roku Tauron planuje zwiększenie mocy zainstalowanej w elektrowniach fotowoltaicznych do 700 MW oraz 3700 MW do 2030 roku. 

Docelowo farma zajmie powierzchnię 16 hektarów. Na inwestycję składa się 82,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych i wygeneruje rocznie 39 tysięcy megawatogodzin zielonej energii, co pokryje zapotrzebowanie elektryczne 50 tysięcy gospodarstw domowych, jak podaje Prezes Taurona, Paweł Szczeszek. Realizacja inwestycji zaczęła się w lipcu 2022 roku. 

Trwają prace nad podłączeniem obiektu do sieci elektroenergetycznej. Eksperci zajmują się m.in. ułożeniem linii kablowych i montażem systemu ochrony technicznej. Farma ma być podłączona do rozdzielni 110 kV należącej do Tauron Dystrybucja, zlokalizowanej blisko Elektrowni Jaworzno. 

Zagraniczne inwestycje w fotowoltaikę 

Równocześnie wciąż trwają inwestycje zagranicznych inwestorów na terenie Polski. Jednym z przykładów jest farma fotowoltaiczna w Zagórzycy, województwie pomorskim, w gminie Damnica, której moc wynosi 60 MW. Obiekt został zrealizowany przez spółkę Wento, czyli polskiego dewelopera, który w 2021 roku dołączył do norweskiej grupy Equinor. Od momentu zawiązania współpracy powstały dwie farmy, a nad kolejną trwają prace. 

W ciągu następnych 30 lat farma ma generować 61 GWh energii rocznie, a to z kolei przełoży się na zużycie 31 tys. gospodarstw domowych. Farma zajmuje około 55 hektarów powierzchni, a składa się na nią 111 tys. paneli. 

Jak podaje Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor, farma Zagórzyca jest drugim obiektem w ramach prowadzonych prac. Elektrownia pozwoli podwoić moc do około 120 MW. Pierwsza farma w miejscowości Stępień obecnie znajduje się na etapie komercyjnym, natomiast kolejna w Lipnie ma zostać uruchomiona w 2024 roku. Przedstawiciel norweskiej firmy Equinor zwrócił również uwagę na rozwój innych projektów obejmujących odnawialne źródła energii na lądzie, a także magazyny energii. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Startup od zera. ChatGPT w roli szefa

Następny Wpis

Krzyżacy po chińsku? Zbliża się premiera “The Knights of the Cross”

Powiązane wpisy

5 sposobów na zewnętrzne finansowanie działalności

Chcesz wystartować z własnym biznesem? Testujesz pomysł, ale wiesz, że potrzebujesz więcej środków na rozwój? Prowadzisz działalność i pojawiły się problemy z płynnością? Finansowanie zewnętrzne to wsparcie, które pozwala nie tylko zacząć nowy projekt, ale również utrzymać i rozwijać bieżącą działalność. Jakie źródła finansowania zewnętrznego warto znać?
Avatar photo
Więcej

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Z najnowszego badania Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowanego przez Pracuj.pl wynika, że aż 41 proc. respondentów aktywnie szuka pracy albo planuje zmienić ją w najbliższym czasie. Równocześnie 84 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowego zatrudnienia w przypadku ciekawej oferty. Niepewność rynkowa nie sprawia, że pracownikom zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska. Duża część osób wykazuje inicjatywę i chętnie podejmie się nowego wyzwania. W ostatnich latach rynek pracy zmienia się dynamicznie głównie za sprawą pandemii, która wprowadziła nowe modele pracy, ale również wojny w Ukrainie czy wysokiej inflacji.
Avatar photo
Więcej

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej