fbpx

European Chips Act. Co to? 

Avatar photo
Europa dąży do umocnienia swojej pozycji w sektorze produkcji półprzewodników i związanych z nimi technologii. Jest to istotny krok w kierunku realizacji celów transformacji cyfrowej i zielonej, a Europejski Akt Półprzewodnikowy (European Chips Act) ma wesprzeć wspomniane ambicje.
Interwencja UE jest konieczna?

Półprzewodniki odgrywają strategiczną rolę dla kluczowych przemysłowych łańcuchów wartości. Wraz z procesem digitalizacji pojawiają się nowe segmenty rynku dla przemysłu półprzewodnikowego m.in. wysoce zautomatyzowane pojazdy, chmura obliczeniowa czy superkomputery.

Ostatnie globalne problemy z dostępnością półprzewodników spowodowały zamknięcie wielu fabryk w różnych sektorach – od motoryzacji po urządzenia medyczne. Doprowadziło do znacznego obniżenia wydajności gospodarki, uwypuklając globalne uzależnienie niektórych sfer od półprzewodników, które obecnie są dostarczane przez bardzo ograniczoną liczbę dostawców na skomplikowanej scenie geopolitycznej.

Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazuje, że sektor przemysłowy spodziewa się podwojenia popytu na półprzewodniki do 2030 roku. Jest to odzwierciedlenie rosnącego znaczenia półprzewodników dla europejskiego przemysłu i społeczeństwa. Zaspokojenie tego rosnącego popytu, szczególnie w kontekście obecnego kryzysu będzie stanowiło wyzwanie dla wielu krajów i przedsiębiorstw.

Umocnienie pozycji technologicznej Europy

Z pomocą Europejskiego Aktu Półprzewodnikowego, UE zamierza zminimalizować problemy z dostępnością półprzewodników i wzmocnić swoją technologiczną dominację. Spodziewane jest, że umożliwi to mobilizację ponad 43 miliardów euro z inwestycji publicznych i prywatnych, jak również pozwoli na szybkie reagowanie na przyszłe zakłócenia w łańcuchu dostaw, wraz z państwami członkowskimi i innymi partnerami biznesowymi na świecie.

European Chips Act zakłada również:

  • wzmocnienie pozycji Europy jako lidera w dziedzinie badań i technologii, dążącego do produkcji mniejszych i szybszych układów scalonych,
  • stworzenie ram umożliwiających zwiększenie zdolności produkcyjnych do 20% światowego rynku do 2030 roku,
  • budowę i rozwój innowacji w zakresie projektowania, produkcji i pakowania zaawansowanych układów scalonych,
  • dogłębne zrozumienie globalnych łańcuchów dostaw półprzewodników,
  • rozwiązanie problemu niedoboru kwalifikacji, przyciągnięcie nowych talentów i wsparcie rozwoju wykwalifikowanej siły roboczej.
Inwestycje wspierające Europejski Akt Półprzewodnikowy

European Chips Act ma przynieść dodatkowe inwestycje opiewające na kwotę ponad 15 miliardów euro, które uzupełniać będą m.in.:

  • istniejące programy i inicjatywy związane z badaniami i innowacjami w dziedzinie półprzewodników, takie jak program Horizon Europe i program Digital Europe,
  • zapowiedziane wsparcie ze strony państw członkowskich.

Państwa członkowskie rozpoczęły już koordynowane działania w celu zrozumienia aktualnego stanu łańcucha wartości półprzewodników w całej UE, analizują prognozy potencjalnych zakłóceń i podejmują odpowiednie środki naprawcze, które mają uzupełnić wszelkie niedobory tych produktów. 

Warto dodać, że polityczne porozumienie, które zostało osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę 18 kwietnia 2023 roku podlega teraz formalnemu zatwierdzeniu przez obie instytucje. Następnie, rozporządzenie zacznie obowiązywać bezpośrednio na terenie całej UE. Miejmy nadzieję, że uchwalenie nowych przepisów pozwoli rozwiązać wszelkie problemy z półprzewodnikami i rynkiem, który jest od nich zależny. 

Nadprzewodnik DIY? Czy LK-99 przyniesie rewolucję?

Jednocześnie wielkie doniesienia napływają z Azji – koreańscy naukowcy ogłosili, że udało im się stworzyć materiał będący tzw. nadprzewodnikiem, czyli potrafi przewodzić prąd bez straty energii. Dotychczas istniejące nadprzewodniki wymagały wyjątkowo specjalistycznych warunków (ogromnego ciśnienia czy bardzo niskiej temperatury). Rewolucyjny LK-99 ma działać w temperaturze pokojowej, ponadto ma być łatwy do odtworzenia.

Wśród wielu instytucji, które zdążyły się pochwalić zakończoną powodzeniem syntezą są naukowcy z Huazhong University of Science and Technology w Chinach. Przeprowadzili oni syntetyzację kryształu LK-99 i doprowadzili do jego lewitacji w polu magnetycznym, w temperaturze pokojowej i pod normalnym ciśnieniem. Może to być dowodem, chociaż nie musi – na finalny werdykt, czy LK-99 będzie można z powodzeniem wykorzystywać, trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Powrót Orki. Wraca temat zakupu łodzi podwodnych dla Marynarki Wojskowej.

Następny Wpis

Twierdza: Edycja Ostateczna. Czy to się może udać?

Powiązane wpisy

Zastosowanie AI w gospodarce

Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Avatar photo
Więcej