fbpx

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Avatar photo
Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej – jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
fotowoltaika

Czy panele fotowoltaiczne w ciągu nocy są bezużyteczne? Okazuje się, że nie muszą być. Naukowcy zwracają uwagę na ciepło, które można wykorzystać do produkcji energii. Nad rozwiązaniami pracują specjaliści m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. 

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku najważniejszych elementów. Pierwszym z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły. Dzięki temu możliwe jest generowanie większej ilości energii. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Ogniwa są miejscem, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Panel fotowoltaiczny tworzy kilka modułów zasilających falownik. 

Prąd wytworzony w modułach trafia do falownika, który przekształca energię w prąd zmienny. Falownik sprawia, że prąd posiada parametry pozwalające na bezpieczne użytkowanie w domu. Na bieżąco kontroluje i dopasowuje parametry do wymagań domowej sieci. Zapewnia również bezpieczeństwo, ponieważ wyłącza się w przypadku awarii lub uszkodzenia. 

Energia z ciepła 

Naukowcy przekonują, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię również w nocy. Okazuje się, że źródłem energii może być nie tylko światło, ale również ciepło emitowane do atmosfery przez nagrzaną ziemię.

Specjaliści z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii opracowali urządzenie zmieniające promieniowanie podczerwone w energię elektryczną. Technologia przypomina rozwiązania wykorzystywane np. w goglach noktowizyjnych, bazuje na diodach termoradiacyjnych. Naukowcy podkreślają, że w obszarze energii słonecznej zastosowanie mają prawa termodynamiki. 

Podczas badań udało się wytworzyć niewiele energii – około 0,001% mocy ogniwa. Testy i analizy udowodniły jednak, że produkcja energii z ciepła jest możliwa. Nicholas Ekins-Daukes, lider zespołu badawczego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii podkreśla, że wciąż poszukiwany jest materiał, który pozwoli na upowszechnienie technologii z wykorzystaniem diody termoradiacyjnej. 

Panele działające w nocy?

Badania prowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię w ciągu nocy. Zjawisko nazywane chłodzeniem radiacyjnym polega na oddawaniu ciepła przez nagrzaną ziemię w postaci promieniowania podczerwonego. Fale emitowane są w kierunku nieba. 

Naukowcy przedstawili alternatywny sposób produkcji energii elektrycznej wykorzystując opisywany efekt. Generator termoelektryczny tworzy prąd poprzez wykorzystanie różnicy temperatur. Część ciepła, które przebywa drogę od panela do otoczenia, można zamienić w energię. Rozwiązanie sprawdza się głównie w nocy, kiedy niebo jest bezchmurne, a ciepło bez przeszkód pokonuje drogę w kierunku nieba. Naukowcy zwracają uwagę, że chociaż obecnie generator wytwarza ok. 50 miliwatów energii na metr kwadratowy to dopiero początek. Nowe odkrycia pokazują, że możliwe jest zwiększenie wydajności paneli oraz ograniczenie produkcji akumulatorów czy baterii grawitacyjnych. 

Część naukowców podchodzi do nowych odkryć z rezerwą. Podkreślają, że za wcześnie, żeby mówić o możliwościach powszechnego wykorzystania rozwiązań. 

Total
5
Shares
Poprzedni wpis
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Następny Wpis
IoTeam

Dane ropą XXI wieku? Zainwestuj w rozwiązania przyszłości z IoTeam

Powiązane wpisy

Plany GPW na 2022 rok

Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.
Avatar photo
Więcej

Mleko Łaciate podbija Chiny!

W czerwcu mleko Łaciate udowodniło, że cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko w Polsce. Za sprawą promocji na jednej z czołowych chińskich platform zakupowych JD, SM Mlekpol swoim produktem zajął 2 miejsce jako artykuł jednostkowy. W ciągu zaledwie jednego dnia na platformie sprzedano imponującą liczbę ponad 120 000 litrów mleka Łaciatego 3,2%.
Avatar photo
Więcej