Spadek inflacji coraz bliżej? NBP przedstawia nowe projekcie inflacji i PKB

Od początku br. inflacja niemal co miesiąc pobija kolejne rekordy. W październiku wyniosła 17,9 proc. i była najwyższa od grudnia 1996 r. W listopadzie Narodowy Bank Polski przedstawił nowe projekcie inflacji oraz PKB na rok bieżący, oraz najbliższe dwa pełne lata. Założenia ekspertów są pozytywne – już w 2025 r. inflacja ma ukształtować się na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego.
freepik

Również inflacja w strefie euro przekroczyła historyczną granicę. Urząd statystyczny Eurostat pod koniec października przedstawił dane, z których wynika, że aż w 19 państwach należących do strefy euro inflacja przyspieszyła do 10,7 proc. tymczasem prognozy wskazywały, że będzie to maksymalnie 10,2 proc. Najwyższą inflację HICP zanotowano w Estonii – 22,4 proc., na Litwie – 22 proc. i Łotwie – 21,8 proc. Eksperci zakładają, że w grudniu może dojść do podniesienia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny nawet o 75 punktów procentowych. 

Inflacja spadnie? – prognozy NBP w raporcie  

Ekonomiści Narodowego Banku Polskiego co kwartał przygotowują raport zawierający m.in. projekcie inflacji i PKB. Analizy publikowane są w marcu, lipcu i listopadzie, a w danych uwzględnia się rok bieżący oraz dwa kolejne pełne. Departament Analiz i Badań Ekonomicznych (DABE) NBP przedstawia prognozy dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej zakładając stałe stopy procentowe. Raport trafia do Rady Polityki Pieniężnej, która bierze pod uwagę dane podczas podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych NBP.

Projekcja zakłada, że inflacja CPI r/r wyniesie: 

 • w 2022 r. – 14,5 proc.
 • w 2023 r. – 13,1 proc.
 • w 2024 r. – 5,9 proc. 
 • w 2025 r. – 3,5 proc. 

Następna projekcja inflacji i PKB opublikowana zostanie w marcu 2023 r. Według założeń NBP celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. uwzględniając symetryczny przedział odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego w średnim okresie.

NBP prognozuje również wielkość PKB r/r: 

 • w 2022 r. – 4,6 proc. 
 • w 2023 r. – 0,7 proc. 
 • w 2024 r. – 2,0 proc. 
 • w 2025 r. – 3,1 proc. 

Natomiast prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że wzrost PKB w Unii Europejskiej wyniesie w 2022 r. – 3,3 proc., w 2023 r. – 0,3 proc. oraz w 2024 r. – 1,6 proc. Równocześnie KE zakłada nieco niższy niż NBP wzrost dla Polski w 2022 r. – 4 proc. i wyższy w 2024 r. – 2,6 proc. W drugim kwartale br. PKB spowolniło głównie przez spadek zapasów oraz inwestycji, ale już w kolejnym kwartale tempo utrzymywało się na silnym poziomie dzięki produkcji, przemysłowi oraz sprzedaży detalicznej. W 2023 i 2024 r. prognozy zakładają spowolnienie wzrostu PKB. Wśród przyczyn wymienia się m.in. odwrócenie cyklu zapasów oraz rosnące koszty i pogorszenie nastrojów wśród prywatnych inwestycji. Równocześnie wzrosną wydatki na obronę, a także inwestycje rządowe.

Stopy procentowe bez zmian 

9 listopada br. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zdecydowano, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Brak podwyżki był zaskakujący dla wielu ekspertów, którzy zakładali, że stopy wzrosną o 25 punktów procentowych. RPP nie wprowadziła zmian również miesiąc wcześniej – na październikowym posiedzeniu. Stopy wzrosły natomiast we wrześniu o 25 punktów procentowych.

Podstawowe stopy procentowe NBP – aktualne poziomy:

 • stopa referencyjna –  6,75 proc. w skali rocznej
 • stopa lombardowa – 7,25 proc. w skali rocznej
 • stopa depozytowa – 6,25 proc. w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc. w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. w skali rocznej
Total
2
Shares
Poprzedni wpis
Freepik

Czy Polacy boją się, że zastąpią ich maszyny? Wyniki badania LiveCareer Polska

Następny Wpis

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Powiązane wpisy

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Więcej

Podsumowanie trzeciego kwartału na rynku venture capital w Polsce. Czy uda się pobić kolejny rekord?

W trzecim kwartale br. przeprowadzono 127 transakcji o łącznej wartości 513 mln zł. PFR Ventures i Inovo Venture Partners przedstawiły raport podsumowujący okres od czerwca do września na polskim rynku venture capital. Dotychczas w 2022 r. łączne finansowanie wyniosło 2,5 mld zł. To oznacza, że do pobicia rekordowej sumy z ubiegłego roku brakuje jeszcze 1,1 mld zł.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA