fbpx

Ceny mieszkań rosną. Nowa analiza PKO Banku Polskiego

Avatar photo
Z analizy Monitoringu cen mieszkań PKO Banku Polskiego wynika, że średnia cena transakcyjna za m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach wzrosła w I kwartale 2023 roku. Analitycy zwracają uwagę na odbudowującą się siłę nabywczą na rynku mieszkaniowym w Polsce. Przez pół roku można było obserwować korektę cen. W minionych miesiącach po raz pierwszy średnia cena na rynku pierwotnym w 6 największych miastach przekroczyła poprzedni szczyt z II kwartału 2022 roku.

Przypomnijmy, że ostatnie dane rynkowe pokazały wzrost sprzedaży mieszkań również w 6 największych miastach w Polsce w I kwartale bieżącego roku. Według podsumowania JLL, deweloperzy sprzedali 11,4 tys. mieszkań w ciągu pierwszych trzech miesięcy, co stanowi wzrost o 34 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz niemal 10 proc. w ujęciu rocznym. Zmiana na rynku nieruchomości rozpoczęła się w czwartym kwartale 2022 roku i utrzymuje się także w nowym roku. Wciąż można zauważyć ostrożność ze strony podaży. W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba dostępnych ofert utrzymała się na stabilnym poziomie.

Ceny transakcyjne w górę 

Średnia cena transakcyjna za m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach wzrosła w I kwartale br. o 3,9 proc. kwartał do kwartału oraz 4,7 proc. rok do roku. Natomiast w poprzednim okresie wzrost porównując rok do roku wyniósł 5,3 proc. 

Wyższe ceny transakcyjne zanotowano również w pozostałych 10 miastach wojewódzkich. Kwartał do kwartału kwoty wzrosły o 2,4 proc., natomiast rok do roku o 7,9 proc. Z kolei w poprzednim okresie mieszkania zdrożały o 9,8 proc. biorąc pod uwagę dane rok do roku. 

Departament Analiz Ekonomicznych podał również, że średnia całkowita cena transakcji na rynku pierwotnym w pierwszych trzech miesiącach br. wzrosła  o 2 proc. kwartał do kwartału oraz o 10 proc. porównując statystyki rok do roku. W czwartym kwartale 2022 roku podwyżka wyniosła 12,2 proc. r/r. 

W minionym kwartale w żadnym z 6 największych miast nie zanotowano spadku średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

Korekta średniej ceny na rynku nieruchomości w 2022 roku

Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego zwrócił uwagę na korektę średniej ceny od szczytu przypadającego w pierwszym półroczu, która miała miejsce w drugim półroczu 2022 roku. Dotyczyła wszystkich największych rynków w Polsce i wyniosła – 13 proc. w Gdańsku, 6,5 proc. w Krakowie, 6,2 proc. w Poznaniu, 4,5 proc. w Warszawie, 1,6 proc. we Wrocławiu oraz 1,1 proc. w Łodzi. Eksperci zwracają uwagę, że skala korekty cen w ujęciu nominalnym była mała, szczególnie w porównaniu z wysokim tempem rosnących cen w minionych latach. Zmiana była jednak istotna w ujęciu realnym tzw. po uwzględnieniu spadku wartości pieniądza w wyniku wysokiej inflacji.

Co czeka rynek nieruchomości? – prognozy PKO Banku Polskiego

Zdaniem ekspertów z Departamentu Analiz Ekonomicznych obecnie trwa proces przywracania siły nabywczej na rynku nieruchomości, a zwłaszcza mieszkaniowym. Jednym z czynników jest szybki wzrost dochodów obywateli przy równoczesnej niewielkiej korekcie cen mieszkań biorąc pod uwagę drugie półrocze 2022 roku. 

W obecnych warunkach, gdy nastroje inwestycyjne na rynku mieszkaniowym poprawiają się, a jednocześnie utrzymuje się wysoki poziom inflacji oraz niskie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych, środki, które w ciągu ostatniego roku były lokowane na kontach bankowych, mogą wesprzeć stronę popytową na rynku nieruchomości.

W Monitoringu cen mieszkań specjaliści zwrócili również uwagę na potencjał Programu Bezpieczny Kredyt czyli systemu dopłat do kredytu na zakup pierwszego M, który ożywi stronę popytu. 

Departament Analiz Ekonomicznych jest zdania, że okres spadków cen na rynku mieszkaniowym zakończył się, a w kolejnych okresach należy spodziewać się stopniowego wzrostu sprzedaży oraz ponownego rozpoczęcia trendu wzrostowego.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Gaming: giganci zwalniają, a małe studia szukają specjalistów

Następny Wpis

Pitch deck u polskich startupów. Jak wyglądają prezentacje inwestorskie?

Powiązane wpisy

Rynek PRS w Polsce. 40 proc. wzrost w 2022 roku

Z danych przedstawionych przez PwC wynika, że oferta najmu instytucjonalnego w 2022 roku obejmowała 7 tys. nieruchomości. Natomiast prognozy wskazują, że do 2028 roku na polskim rynku znajdzie się aż 63 tys. mieszkań z sektora PRS. Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank i kancelarii Dentons wynika, że pod koniec 2022 roku na rynku znalazło się już 10,3 tys. lokali, a wzrost rok do roku wyniósł 40 proc. Czy dokładnie jest Private Rented Sector? Jak rozwinie się w ciągu najbliższych lat w Polsce?
Avatar photo
Więcej

Kiedy zdecydować się na doradztwo marketingowe?

Doradztwo marketingowe sprawdza się na różnych etapach działalności - od początkowej fazy i wsparcia w nadaniu kierunku działań, przez pomoc w uporządkowaniu pracy działu marketingu aż po maksymalne wykorzystanie potencjału organizacji. Świeże spojrzenie oraz ocena wykonana przez doświadczonych specjalistów potrafi znacząco wpłynąć na skuteczność podejmowanych działań.
Avatar photo
Więcej

Analiza konkurencji SEO krok po kroku

Analiza konkurencji SEO to jeden z najważniejszych kroków podczas opracowywania strategii pozycjonowania strony czy sklepu internetowego. Znajomość działań podejmowanych przez konkurentów pozwala poznać własne słabe i mocne strony, a także przekonać się, co można zrobić lepiej niż pozostali uczestnicy rynku.
Avatar photo
Więcej