Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca musi spełniać odpowiednie warunki w zakresie obrotów, liczby pracowników czy aktywów. Największą korzyścią z przynależności do kategorii jest dostęp do różnego rodzaju planów i programów wspierających. Czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorca?
pexels

Dotacje unijne na rozwój firmy, programy rządowe i lokalne czy atrakcyjne warunki kredytowania – mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki oraz merytoryczne wsparcie działalności z wielu źródeł. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiębiorców definiuje kim są mikroprzedsiębiorcy i jakie wymagania należy spełniać, żeby należeć do grupy najmniejszych podmiotów na rynku. 

Kim jest mikroprzedsiębiorca? 

W ustawie znajdują się trzy najważniejsze warunki, które musi spełniać podmiot zdefiniowany jako mikroprzedsiębiorca. 

Mikroprzedsiębiorca w ciągu dwóch ostatnich lat obrotowych:  

 • zatrudniał średniorocznie nie więcej niż 10 pracowników;
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług lub innych operacji finansowych, który nie przekroczył 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych);
 • osiągnął sumę aktywów bilansu końcowego nieprzekraczającą 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych).

Mikroprzedsiębiorca to podmiot, który najczęściej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudnia mniej niż 10 pracowników i spełnia wymagania dotyczące aktywów oraz obrotu netto. 

Średni kurs z ostatniego dnia poprzedniego roku obrotowego stanowi podstawę obliczeń dotyczących obrotu oraz sumy aktywów bilansu końcowego. Jeżeli przedsiębiorca zatrudni więcej niż 10 osób zostaje zakwalifikowany do małych podatników – nawet jeżeli obroty nie przekroczyły 2 mln euro. 

Mikrofirma w Polsce – definicja i kryteria 

Ustawa o rachunkowości definiuje pojęcie mikrofirmy. 

Mikroprzedsiębiorstwa to: 

spółki handlowe oraz inne podmioty prawne, które w roku obrotowym oraz roku poprzedzającym nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących wartości: 

 • suma przychodów ze sprzedaży towarów i produktów  – 3 mln zł,
 • suma aktywów bilansu na koniec – 1,5 mln zł,
 • wielkość średniorocznego zatrudnienia (pełne etaty) – 10 osób.

osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne i partnerskie jeżeli w poprzednim roku obrotowym przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych nie przekroczyły 2 mln euro. 

Do mikroprzedsiębiorstw zaliczają się więc osoby fizyczne, spółki prowadzone przez osoby fizyczne, fundacje oraz stowarzyszenia. 

Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że w Polsce w 2019 roku funkcjonowało 2 213,9 tys. mikrofirm. W stosunku do roku poprzedniego odnotowano wzrost o 67,9 tys. jednostek, czyli nieco ponad 3 proc. Biorąc pod uwagę dane w latach 2014 – 2019 można zaobserwować wzrost liczby mikroprzedsiębiorstw o około 4 proc. Najwięcej podmiotów prowadziło działalność w zakresie usług (1 201,9 tys. mikrofirm, czyli 54,3 proc. wszystkich podmiotów), handlu oraz naprawy pojazdów samochodowych (478,8 tys. czyli 21,6 proc.) oraz budownictwa (321,1 tys. podmiotów, czyli 8,1 proc.) 

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców 2022 – tarcza finansowa 

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to jeden z programów dedykowanych mikro, małym i średnim firmom. Rada Ministrów powierzyła PFR realizację Programu 2.0 w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19 w Polsce. 

Budżet programu wynosi 13 mld zł i podzielony jest na dwa wymiary: 

 • tarcza finansowa dla mikrofirm o łącznej maksymalnej wartości do 6,5 mld zł, 
 • tarcza finansowa dla MŚP o łącznej maksymalnej wartości do 6,5 mld zł. 

Jak otrzymać wsparcie jako mikrofirma? 

Konieczne jest wskazanie: 

 • liczby osób zatrudnionych na dzień 30 września 2020 r. (liczba musi być mniejsza niż 9); 
 • wielkości spadku przychodów w okresie:
 • od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do okresu trwającego od 1 kwietnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.; lub 
 • od dnia 1 października 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do okresu trwającego od 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r

W ramach programu obliczana jest kwota subwencji finansowej jako iloczyn liczby osób zatrudnionych oraz kwoty bazowej uzależnionej od wielkości spadku przychodów. 

Total
10
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Gracze dla graczy. 100 Games i kolejne nowości na rynku gier

Następny Wpis

Radiance. Zarządzaj elektrownią jądrową bez wychodzenia z domu

Powiązane wpisy

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Więcej

Wielorazowe opakowania odpowiedzią branży kosmetycznej na problem plastiku

Coraz bardziej nośnym tematem na przestrzeni ostatnich lat jest dbałość o środowisko naturalne. Aktywiści nawołują między innymi do ograniczenia wykorzystania plastiku w codziennym życiu. Chociaż jego całkowite wyeliminowanie właściwie nie jest możliwe, idziemy w dobrym kierunku. Świadomość ekologiczna rośnie wśród konsumentów, a firmy starają się dopasować swoje procesy produkcyjne i ofertę do zmieniającego się społeczeństwa.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA