fbpx

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Avatar photo
Webinary szturmem weszły do codziennej pracy w cyfrowym świecie. W przestrzeni internetowej obecne były od kilku lat, ale dopiero w pandemii zyskały popularność, która wciąż nie słabnie. Webinary organizuje dzisiaj niemal każdy – od marketerów i sprzedawców, przez nauczycieli, aż po ekspertów w danej branży, np. dietetyków, psychologów czy analityków biznesowych. Webinary to stały element internetowej rzeczywistości, który wprowadził rewolucję w komunikacji zdalnej.
Kilka słów o historii webinarów 

Webinar to powszechna nazwa dla webinarium, czyli angielskiego połączenia słów seminar i web. Oznacza prowadzenie seminarium przez Internet. Technologia pozwala na dotarcie do dużej liczby słuchaczy zrzeszonych w wirtualnej sali konferencyjnej. Prowadzący wykorzystuje nowoczesne narzędzia do prezentowania treści oraz angażowania odbiorców. 

Popularne narzędzia wykorzystywane do aktywizowania uczestników spotkania: 

  • prezentacja albo inne materiały graficzne i video, 
  • tablica pozwalająca na rysowanie w czasie rzeczywistym, 
  • możliwość uruchomienia video w popularnych serwisach społecznościowych, np. YouTube, 
  • możliwość udostępnienia pulpitu, 
  • ankiety i testy, 
  • czat.

ClickMeeting, czyli jedna z wiodących platform oferujących rozwiązania webinarowe dla edukacji, biznesu oraz organizacji non-profit różnej wielkości, przedstawiła główne kategorie prowadzonych spotkań.

W minionym roku najwięcej osób prowadziło kursy i szkolenia – 35,6 proc. z czego aż 25 proc. stanowiły szkolenia wewnętrzne. Na drugim miejscu znalazły się prezentacje produktu i marketing – 27,8 proc. a na trzecim spotkania biznesowe online – 11 proc.

Czym się różni webinar od spotkania online? Przede wszystkim celem. Podczas webinaru nadawcy zależy na dotarciu do dużej liczby osób. ClickMeeting przyjmuje, że jest to grupa ponad 25 członków. Webinar pozwala na prowadzenie wykładu, prezentacji produktu czy usługi nawet dla 1000 osób i odbywa się w trybie prezentacji. Natomiast spotkanie ma formę dyskusji.

Korzyści dla odbiorców

Webinar umożliwia dostęp do wiedzy z całego świata. Pozwala na korzystanie z zasobów generowanych przez ekspertów w danej branży bez wychodzenia z domu. Nowe technologie znoszą ograniczenia związane z czasem i miejscem.

Kursy, szkolenia czy konferencje online zapewniają wysoką skuteczność, często nawet wyższą niż podczas spotkań twarzą w twarz z prowadzącym w dużej grupie. Zwolennicy stacjonarnych spotkań zwracają uwagę na ograniczenia w nawiązywaniu i budowaniu kontaktów. Prowadzący spotkania coraz częściej jednak prezentują również sposoby na networking w świecie online.

Webinary na stałe wpisały się rzeczywistość usług edukacyjnych online i nie tylko. Brak konieczności zajmowania się sprawami organizacyjnymi pozwala na szybsze i efektywniejsze korzystanie z zasobów. Marketerzy i sprzedawcy mogą docierać do klientów, którzy chętniej angażują się w różne inicjatywy jeżeli nie muszą opuszczać własnego biura.

Webinary w 2022 r.

Z danych przedstawionych przez ClickMeeting wynika, że polscy użytkownicy spędzili na wydarzeniach łącznie 1 086 426 dni w 2022 r. Średni czas każdego spotkania to 109 minut. Jedno wydarzenie wygenerowało rekordowy przychód w wysokości 95 tys. zł. Statystyczny użytkownik ClickMeeting zorganizował aż 82 wydarzenia, a przecięte spotkanie trwało 109 minut i brało w nim udział 12 osób. Sesje trwały zazwyczaj po 74 minuty, a co ważne goście uczestniczyli przez 68 proc. czasu ich trwania.

Statystyki ClickMeeting pokazują, jak duży potencjał mają webinary na polskim rynku. W podsumowaniu eksperci zwrócili uwagę, że w ubiegłym roku z rozwiązań korzystało coraz więcej specjalistów, którzy wykorzystywali webinary do rozwijania biznesów. Statystyki portalu pokazują również, jak z webinarów korzystają konkretne branże. Marketerzy i sprzedawcy używają głównie webinarów otwartych do generowania leadów oraz prezentacji produktów. W branży popularne są również wydarzenia dedykowane aktualnym klientom, dni otwarte dla potencjalnych klientów albo zajęcia pokazowe.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Następny Wpis

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Powiązane wpisy

Wielorazowe opakowania odpowiedzią branży kosmetycznej na problem plastiku

Coraz bardziej nośnym tematem na przestrzeni ostatnich lat jest dbałość o środowisko naturalne. Aktywiści nawołują między innymi do ograniczenia wykorzystania plastiku w codziennym życiu. Chociaż jego całkowite wyeliminowanie właściwie nie jest możliwe, idziemy w dobrym kierunku. Świadomość ekologiczna rośnie wśród konsumentów, a firmy starają się dopasować swoje procesy produkcyjne i ofertę do zmieniającego się społeczeństwa.
Avatar photo
Więcej

Venture capital w Polsce — statystyki i prognozy

Rok 2020 okazał się przełomowy dla venture capital w Polsce pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Pandemia zaburzyła bowiem funkcjonowanie wielu branż i raz na zawsze zmieniła sposób działania niejednego biznesu. Wyłoniły się jednak rynki i gałęzie gospodarki, które odnotowały dynamiczny wzrost, a międzynarodowy lockdown sprzyjał ich rozwojowi. Wśród nich znalazł się rynek VC. Jakie wyniki odnotowano w 2020 roku i jak przedstawiają się prognozy na kolejne lata?
Avatar photo
Więcej