fbpx

Getin Noble Bank ogłasza upadłość. Co z frankowiczami?

Avatar photo
Sąd rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku. Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył w kwietniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Przymusowa restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął procedurę 30 września 2022 roku. Wynikało to z trudnej sytuacji finansowej banku, ale było też kolejnym etapem procesu przymusowej restrukturyzacji wymaganej przez Komisję Europejską.

Co z frankowiczami?

Działalność GNB została przeniesiona do VeloBanku, którego właścicielem prócz BFG jest także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez największe polskie banki komercyjne: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millenium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

Dla osób, które posiadają kredyt we frankach niewiele to zmienia – jak podał prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Piotr Tomaszewski podczas konferencji, frankowicze nadal powinni spłacać kredyt jak dotychczas. Jednak jak informuje mecenas Bartosz Sierakowski w rozmowie z serwisem prawo.pl:

“Z chwilą ogłoszenia upadłości GNB kredytobiorcy frankowi nie będą już mogli skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, tj. nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Zamiast tego żądanie zwrotu określonych kwot kredytobiorca będzie musiał zgłosić syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego. Termin na zgłoszenie takiego żądania wynosić będzie 30 dni od dnia obwieszczenia w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych”

Poniżej załączamy treść Obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości GNB:

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Następny Wpis

Koszmar w fabryce snów

Powiązane wpisy

Ruch B Corp. Wzrost gospodarczy to nie wszystko 

Coraz więcej spółek w Polsce i na świecie decyduje się na sformalizowanie odpowiedzialności społecznej. Podejmowane działania pozwalają na osiągnięcie większej wiarygodności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na pozytywny odbiór ze strony klientów czy partnerów. Certyfikat B Corp to potwierdzenie, że spółka umiejętnie łączy wzrost gospodarczy z troską o klimat i społeczności.
Avatar photo
Więcej

12 globalnych trendów na 2023 rok. Co czeka rynki i konsumentów?

W 2023 roku pandemia koronawirusa wydaje się opanowana, ale światowe rynki wciąż mierzą się z wyzwaniami. Kryzys energetyczny, rosnące ceny prądu, ale również kolejne doniesienia o globalnym ociepleniu i postępujących zmianach klimatu zmuszają do zastanowienia się nad stanem gospodarki, ale również uwarunkowaniami społecznymi. W odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata Ipsos przedstawiło Global Trends 2023 czyli raport dotyczący globalnych trendów. Międzynarodowa organizacja wykorzystała dane z 50 rynków odpowiadających za 87 proc. światowej gospodarki i 70 proc. globalnej populacji. W raporcie znaleźć można 12 trendów o skali globalnej, które kształtują rynki w 2023 roku.
Avatar photo
Więcej

Jak naprawić broken cap table w startupie?

Jednym z czynników wpływających na decyzję funduszu dotyczącą finansowania jest struktura udziałowa spółki (ang. capitalization table). Founderzy powinni myśleć długoterminowo i skupiać się przede wszystkim na kondycji spółki. Nietrafione decyzje mogą znacząco utrudnić pozyskiwanie kapitału w przyszłości i pogorszyć sytuację założycieli. Broken cap table można uniknąć, a wielu sytuacjach również skutecznie rozwiązać.
Avatar photo
Więcej