fbpx

Przedsiębiorcy chcą zmian. Dekalog biznesu wpłynie na polityków? 

Avatar photo
Dekalog przedsiębiorcy to projekt przedstawiony przez trzy duże organizacje – Federację Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club i Krajową Izbę Gospodarczą. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi polityków na problemy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w Polsce. Inicjatorzy zorganizowali akcję pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. W ciągu tygodnia zebrano 17 tys. podpisów.
Dekalog przedsiębiorcy szansą na zmiany 

Akcja ma uświadomić politykom, że przedsiębiorcy stanowią liczną i ważną grupę społeczną oraz wyborczą, której nie należy lekceważyć. Z szacunków przedstawionych przez reprezentantów wynika, że polscy przedsiębiorcy to nawet 14 proc. wyborców. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreśla, że przedsiębiorców należy traktować jak partnerów, a ich zdanie ma duże znaczenie w rozwoju kraju. 

W 10 punktach zawarto najważniejsze kwestie dotyczące biznesu w Polsce. Pierwszym i jednym z najważniejszych postulatów jest zrozumiałe i stabilne prawo oraz wzmocnienie dialogu społecznego. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na konieczność ograniczenia częstotliwości wchodzenia w życie zmian przepisów wpływających na warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejne punkty dotyczą systemu podatkowego oraz reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorcy nakłaniają również do zadbania o zabezpieczenie rynku pracy przed zmianami demograficznymi oraz utrzymanie warunków konkurencyjnych. Część postulatów koncentruje się na zagadnieniach wychodzących poza biznes. Poprawa bezpieczeństwa kraju, reforma systemowa ukierunkowana na poprawę stanu zdrowia Polaków czy rozwiązania adresowane do sektora żywnościowego to aspekty dotyczące szerokiej grupy odbiorców.

Dekalog biznesu – postulaty 
  1. Zrozumiałe i stabilne prawo oraz wzmocnienie dialogu społecznego 
  2. Sprawiedliwy i czytelny system podatkowy 
  3. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych 
  4. Zabezpieczenie rynku pracy przed zmianami demograficznymi 
  5. Jednolity system wzrostu wynagrodzeń we wszystkich grupach społecznych 
  6. Odpowiedzialna i zrównoważona polityka gospodarcza 
  7. Poprawa bezpieczeństwa kraju 
  8. Systemowa reforma zdrowia 
  9. Rozwiązania adresowane do sektora żywieniowego 
  10. Poprawa konkurencyjności i zwiększenie promocji polskich firm
Przedsiębiorcy wyrażają poparcie 

Pod postulatami przedstawionymi w Dekalogu przedsiębiorcy w ciągu tygodnia podpisało się 17 tys. ludzi biznesu – 10 tys. online oraz 7 tys. własnoręcznie. Organizatorzy zakładają, że podpisów może pojawić się nawet 100 tys. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich zwrócił uwagę, że jest to dobry wynik, a akcja ma dużą szansę powodzenia w przyciąganiu uwagi polityków do ważnych aspektów prowadzenia biznesu w Polsce. 

Przedstawiciele biznesu są w trakcie organizacji spotkań z reprezentantami partii politycznych. Celem jest poznanie stosunku polityków wobec przedstawionych postulatów. Marek Kowalski dodaje, że w planach jest rozpoznanie, które partie są chętne do współpracy, a następnie udzielenie im poparcia przez środowisko biznesu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Następny Wpis

Dynamika wzrostu polskiego rynku akcji: czy to dopiero początek? 

Powiązane wpisy

Zamrożenie cen energii. Jak uniknąć wyższych rachunków za prąd?

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie przepisy zobowiązujące do utrzymania cen prądu z roku ubiegłego. Nowe zasady nie obejmują jednak wszystkich gospodarstw domowych. Zasady przewidują określone limity, po których stawka za energię będzie wyższa. Pod uwagę brane są rachunki za prąd z roku ubiegłego. Co w sytuacji, kiedy przekroczysz wskazany limit? PKEE przedstawiło kilka praktycznych porad, które warto znać.
Avatar photo
Więcej

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Avatar photo
Więcej

Jakie są pokolenia na rynku pracy?

Współpraca przedstawicieli różnych generacji zawsze wiąże się równocześnie z szansą i zagrożeniem. Podstawa to wzajemne zrozumienie i otwartość na drugiego człowieka. Obecnie najwięcej  wyzwań budzi najmłodsze pokolenie, które wciąż kształtuje własne zachowania na rynku pracy. Warto zrozumieć, że każda generacja rozwijała się w innych warunkach gospodarczych, ekonomicznych oraz kulturowych. Co należy wiedzieć o baby boomers, pokoleniu X, millenialsach i generacji Z?
Avatar photo
Więcej