fbpx

Zamrożenie cen energii. Jak uniknąć wyższych rachunków za prąd?

Avatar photo
Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie przepisy zobowiązujące do utrzymania cen prądu z roku ubiegłego. Nowe zasady nie obejmują jednak wszystkich gospodarstw domowych. Zasady przewidują określone limity, po których stawka za energię będzie wyższa. Pod uwagę brane są rachunki za prąd z roku ubiegłego. Co w sytuacji, kiedy przekroczysz wskazany limit? PKEE przedstawiło kilka praktycznych porad, które warto znać.

Zgodnie z Ustawą z dnia 17 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej już wkrótce wejdą w życie zmienione zasady dotyczące cen energii. Gospodarstwa domowe, które nie przekroczyły ustalonych limitów za 2021 r. będą mogły korzystać z dotychczasowych cen prądu. W przypadku gospodarstw domowych limit wynosi 2 MWh, gospodarstw domowych, w których obecne są osoby niepełnosprawne – 2,6 MWh, a dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 3 MWh. 

Co zrobić, kiedy rachunki za prąd wzrosną? 

Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przygotowała wskazówki dla gospodarstw domowych, które przekroczą wskazane zużycie energii za 2021 r. Jakie zalecenia proponuje PKEE? 

  1. W telewizorze modelu 55′ warto wybrać standardowy tryb wyświetlania obrazu SDR, który pozwoli ograniczyć zużycie prądu aż o połowę. Druga wskazówka dotyczy wyłączenia przechodzenia urządzenia w tryb czuwania po wyłączeniu. 
  2. Dużo energii zużywa żelazko. Przed użyciem warto użyć ręcznego spryskiwacza z wodą zamiast funkcji nawilżania ubrań. Z zalecenia wynika, że można w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 41 proc., do 2,85 kWh na tydzień. Duży wpływ na zużycie będzie miało również ograniczenie prasowania do minimum. 
  3. Kolejny punkt dotyczy dopasowania mocy odkurzacza do typu powierzchni. Przemyślane działanie pozwala ograniczyć zużycie o 1/3 (o 31 proc. do 1,35 kWh/ tydzień). W przypadku gładkich powierzchni należy zmniejszyć moc. Większa sprawdzi się do odkurzania, np. dywanów.  
  4. Biorąc pod uwagę pralkę można ograniczyć zużycie prądu nawet o 40 proc. do 0,38 kWh na tydzień. Wystarczy zdecydować się na pranie w niższych temperaturach, jak również wykorzystywać pełen załadunek pralki. 
  5. W przypadku piekarnika przydatna jest funkcja termoobiegu. Energię można ograniczyć zużycie prądu o niemal połowę o 39 proc. do 2,56 kWh na tydzień. Analiza KAPE wskazuje również, że przy pieczeniu dłużej niż 30 min można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia. 
  6. Zmywarka zużyje mniej prądu nawet o 25 proc. do 3,52 kWh na tydzień pod warunkiem, że będzie pełna po włączeniu. Urządzenie wykona mniejsza ilość cykli. 

Racjonalne korzystanie z urządzeń pozwala ograniczyć rachunki za prąd nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również przedsiębiorstwach. Wiedza o sposobach działania i metodach zmniejszania zużycia jest przydatna szczególnie teraz, kiedy ceny prądu wzrosną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że zmiana zachowań pozwala ograniczyć koszty energii od 5 do nawet 15 proc. 

Ceny prądu dla firm. Jak oszczędzać energię w biurze? 

Przepisy przewidują stałą stawkę w wysokości 785 zł/MWh przez minimum 13 miesięcy dla mikro-, małych i średnich firmy. Stawka obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku pod warunkiem, że podmiot złożył wniosek do 30 listopada. Budowanie trwałych nawyków dotyczących oszczędzania energii warto realizować również w organizacjach. Od czego warto zacząć? 

Żarówki LED generują nawet pięć razy mniej energii niż tradycyjne. Warto wybrać energooszczędne oświetlenie do salonu czy kuchni, gdzie spędza się większą ilość czasu. Włączanie światła tylko na kilka minut jest nieopłacalne.  

Kolejny element dotyczy sprzętów. Przemyślane zarządzanie włączaniem i wyłączaniem sprzętów domowych oraz biurowych to duża oszczędność. Należy unikać korzystania z trybu czuwania tzw. stand-by, który zużywa energię. Odłączanie ładowarek z gniazdka, jeżeli nie są używane, to kolejna prosta czynność pozwalająca zimniejszych rachunki za prąd. Ładowarka pobiera prąd nawet kiedy nie jest podłączone urządzenie. 

Dobry pomysł to wyciąganie z gniazdka wtyczki do innych urządzeń, które nie są używane, np. telewizora, lampki nocnej czy drukarki w biurze. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Następny Wpis

Brakuje nawet 20 tys. pracowników, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi

Powiązane wpisy

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Dynamiczne zmiany rynkowe i rozwój konkurencji sprawiają, że obecnie dobry produkt to za mało. Jednym z czynników wpływających na sukces biznesu online jest wprowadzenie elastycznych form zapłaty i realizacji transakcji. Coraz więcej e-sklepów decyduje się na wdrożenie płatności odroczonych. Usługa pozwala na zakup produktu i realizację płatności w ciągu określonej liczby dni. W Polsce popularność usługi rośnie chociaż pojawiła się na rynku dopiero niedawno.
Avatar photo
Więcej