fbpx

Rynek pracy w kwietniu 2023: mniej ofert, ale spadek bezrobocia

Avatar photo
Z danych przedstawionych w cyklicznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 roku wyniosło 7430,65 zł. czyli o 1 proc. mniej niż w marcu, a o 12,1 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Zanotowano również spadek stopy bezrobocia, a równocześnie mniejszą liczbę nowych ofert pracy.

Raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” to zbiór najważniejszych informacji z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy. Raporty ukazują się co miesiąc. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się realizacją programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw. W obszarze zainteresowań znajduje się rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

Mniej ofert pracy na rynku 

Z danych przedstawionych przez PARP, a zebranych przez GUS w ramach współpracy z urzędami pracy wynika, że w marcu pojawiło się 96,9 tys. ofert pracy czyli o 3,1 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu – najwięcej zapotrzebowania na nowych pracowników zgłoszono w województwie mazowieckim oraz śląskim. Natomiast w kwietniu 2023 roku do urzędów pracy zgłoszono 81,3 tys. wolnych miejsc pracy, co przełożyło się na spadek o wielkości 15,7 tys. ofert (-16,2 proc.) w stosunku do marca br. Analizując dane rok do roku widać również spadek o 19,1 tys. (-19,1 proc.) W kwietniu najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim, a najmniej – w podlaskim, opolskim i świętokrzyskim. 

W urzędach pracy zarejestrowanych było  821,9 tys. bezrobotnych, czyli o 25 tys. (-2,9 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 56,1 tys. (-6,4 proc.) mniej niż w kwietniu 2022 roku. 

Biorąc pod uwagę analizowany okres na koniec kwietnia br. najwięcej osób bezrobotnych znajdowało się w województwie mazowieckim – 115,8 tys. osób. Natomiast najmniej w lubuskim – 16 tys. osób. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosło 7430,65 zł. W porównaniu z marcem 2023 roku spadło o 1 proc., a w stosunku rok do roku wzrosło o 12,1 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce 

W marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w stosunku do lutego br. o 0,1 p.p. w skali miesięcznej, do 5,4 proc. Natomiast w marcu 2022 roku wskaźnik wynosił 5,8 proc. 

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w kwietniu 2023 roku wyniosła 5,2 proc. W porównaniu z marcem 2023 r. spadła o 0,2 p.p., a w porównaniu z kwietniem 2022 roku o 0,4 p.p.

W kwietniu zanotowano spadek stopy bezrobocia we wszystkich województwach. Najwyższe wskaźniki odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim (8,9 proc.), podkarpackim (8,8 proc.) i lubelskim (7,9 proc.), natomiast najniższe – w wielkopolskim (3 proc.), śląskim (3,7 proc.) oraz mazowieckim (4,1 proc.).

W Unii Europejskiej stopa bezrobocia dla krajów członkowskich w marcu 2023 roku wyniosła 6 proc. i zanotowano spadek o 0,2 p.p rok do roku, a w skali miesiąc do miesiąca pozostała bez zmian. Natomiast w krajach strefy euro wyniosła 6,5 proc. czyli o 0,1 p.p. mniej w stosunku miesiąc do miesiąca oraz o 0,3 p.p mniej rok roku.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Fundacje rodzinne w Polsce. Nowe przepisy weszły w życie

Następny Wpis

Wpływ AI na działalność firm

Powiązane wpisy

Spadek inflacji coraz bliżej? NBP przedstawia nowe projekcie inflacji i PKB

Od początku br. inflacja niemal co miesiąc pobija kolejne rekordy. W październiku wyniosła 17,9 proc. i była najwyższa od grudnia 1996 r. W listopadzie Narodowy Bank Polski przedstawił nowe projekcie inflacji oraz PKB na rok bieżący, oraz najbliższe dwa pełne lata. Założenia ekspertów są pozytywne - już w 2025 r. inflacja ma ukształtować się na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego.
Avatar photo
Więcej

Odmrożenie rynku kredytów hipotecznych w 2023 r. – czy to możliwe?

Ostatni rok był trudny dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i stopy procentowe, a także zaostrzenie kryteriów dotyczących decyzji sprawiło, że ilość wniosków spadła. Z danych BIK wynika, że aż o 60,7 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2022 r. w stosunku do do grudnia 2021 r. Coraz częściej eksperci zwracają uwagę, że w ciągu najbliższych miesięcy przyjdzie odwilż na rynku kredytów mieszkaniowych. Jakie czynniki odegrają największą rolę?
Avatar photo
Więcej