fbpx

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Avatar photo
Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Adobe Stock
  1. Niezależność od sieci energetycznej 

Magazyn energii uniezależnia instalację od sieci. W dzień, kiedy energia jest wytwarzana, nadwyżki gromadzone są w magazynie. Energia trafi do sieci dopiero w momencie, gdy przestrzeń będzie już pełna. Właściciele instalacji nie muszą obawiać się o np. skoki napięć wpływające na pracę mikroelektrowni wynikające z przeciążenia sieci.   

  1. Prostota działania 

Instalacja fotowoltaiczna wyposażona w magazyn energii działa automatycznie. Posiadanie wyłącznie mikroelektrowni nie pozwala na pełne wykorzystanie wygenerowanej energii. Dopiero włączenie magazynu sprawia, że gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo może w pełni korzystać z energii pozyskanej z paneli słonecznych. W magazynie energia pozyskana przekształcana jest w energię elektrochemiczną, która zostaje przechowana. Jeżeli potrzebujesz energii automatyczny proces zmienia zachowaną energię w energię elektryczną. 

  1. Bezpieczeństwo w przypadku awarii 

Jeżeli dojdzie do awarii sieci energetycznej, dom wyposażony w magazyn wciąż jest zasilany dzięki zgromadzonej energii. Możesz korzystać z prądu podczas przerw w dostawie z sieci wywołanych np. burzą czy warunkami atmosferycznymi. Dostawy energii są również odporne na zmienność pogody. 

  1. Oszczędność 

Wzrost autokonsumpcji pozwala również na większą oszczędność. Magazyn energii to inwestycja. Nie musisz martwić się o wydatki na energię u dystrybutora, a szczególnie w szczytowych momentach zazwyczaj zapłacisz więcej. Duże instalacje mogą zarabiać na równoważeniu sieci poprzez możliwość rozładowania magazynu w sytuacji, kiedy brakuje energii na zaspokojenie popytu. 

Fotowoltaika zapewnia więcej możliwości osiągania stabilnych i bezpiecznych zysków. Dobrym przykładem jest inwestowanie w farmy fotowoltaiczne, które zapewnia możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Wielu inwestorów rezygnuje z farm z powodu licznych formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonego eksperta. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Inwestor otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – od audytu działki przez budowę aż po zarządzanie obiektem. 

  1. Długi okres użytkowania 

Magazyny energii mają określoną żywotność. Wraz z upływem czasu zużywają się poszczególne elementy, głównie baterie tracą pojemność związaną z liczbą cykli życia. Dobrej jakości akumulatory wykonane z litu, żelaza i fosforu mogą jednak spełniać swoją funkcję nawet przez 10-16 lat. 

  1. Możliwość dofinansowania 

Mój Prąd to program dedykowany prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. W najnowszej, czwartej edycji programu, dofinansowanie obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również nowe komponenty i urządzenia do magazynowania energii  bezpośrednio u prosumenta. Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jaki jest najpopularniejszy język wśród programistów? Wyniki analizy No Fluff Jobs

Następny Wpis

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Powiązane wpisy

Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie (investor relations – IR) to jeden z kluczowych elementów wpływających na wizerunek marki wśród obecnych i potencjalnych inwestorów.  Zainteresowanie spółką realnie przekłada się na płynność akcji oraz wycenę. Organizacje mają do wykorzystania kilkanaście narzędzi pozwalających budować efektywną komunikację z akcjonariuszami. Warto pamiętać, że nie ma jednego skutecznego przepisu na długoterminowe relacje. Wybór metod oraz narzędzi zależy od specyfiki organizacji, ale przede wszystkim potrzeb oraz oczekiwań inwestorów.
Avatar photo
Więcej