fbpx

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Avatar photo
Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Adobe Stock
  1. Niezależność od sieci energetycznej 

Magazyn energii uniezależnia instalację od sieci. W dzień, kiedy energia jest wytwarzana, nadwyżki gromadzone są w magazynie. Energia trafi do sieci dopiero w momencie, gdy przestrzeń będzie już pełna. Właściciele instalacji nie muszą obawiać się o np. skoki napięć wpływające na pracę mikroelektrowni wynikające z przeciążenia sieci.   

  1. Prostota działania 

Instalacja fotowoltaiczna wyposażona w magazyn energii działa automatycznie. Posiadanie wyłącznie mikroelektrowni nie pozwala na pełne wykorzystanie wygenerowanej energii. Dopiero włączenie magazynu sprawia, że gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo może w pełni korzystać z energii pozyskanej z paneli słonecznych. W magazynie energia pozyskana przekształcana jest w energię elektrochemiczną, która zostaje przechowana. Jeżeli potrzebujesz energii automatyczny proces zmienia zachowaną energię w energię elektryczną. 

  1. Bezpieczeństwo w przypadku awarii 

Jeżeli dojdzie do awarii sieci energetycznej, dom wyposażony w magazyn wciąż jest zasilany dzięki zgromadzonej energii. Możesz korzystać z prądu podczas przerw w dostawie z sieci wywołanych np. burzą czy warunkami atmosferycznymi. Dostawy energii są również odporne na zmienność pogody. 

  1. Oszczędność 

Wzrost autokonsumpcji pozwala również na większą oszczędność. Magazyn energii to inwestycja. Nie musisz martwić się o wydatki na energię u dystrybutora, a szczególnie w szczytowych momentach zazwyczaj zapłacisz więcej. Duże instalacje mogą zarabiać na równoważeniu sieci poprzez możliwość rozładowania magazynu w sytuacji, kiedy brakuje energii na zaspokojenie popytu. 

Fotowoltaika zapewnia więcej możliwości osiągania stabilnych i bezpiecznych zysków. Dobrym przykładem jest inwestowanie w farmy fotowoltaiczne, które zapewnia możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Wielu inwestorów rezygnuje z farm z powodu licznych formalności, wymagań oraz warunków do spełnienia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonego eksperta. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Inwestor otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji projektu – od audytu działki przez budowę aż po zarządzanie obiektem. 

  1. Długi okres użytkowania 

Magazyny energii mają określoną żywotność. Wraz z upływem czasu zużywają się poszczególne elementy, głównie baterie tracą pojemność związaną z liczbą cykli życia. Dobrej jakości akumulatory wykonane z litu, żelaza i fosforu mogą jednak spełniać swoją funkcję nawet przez 10-16 lat. 

  1. Możliwość dofinansowania 

Mój Prąd to program dedykowany prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. W najnowszej, czwartej edycji programu, dofinansowanie obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również nowe komponenty i urządzenia do magazynowania energii  bezpośrednio u prosumenta. Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jaki jest najpopularniejszy język wśród programistów? Wyniki analizy No Fluff Jobs

Następny Wpis

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Powiązane wpisy

Prezesi w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Z najnowszego badania EY CEO Outlook Pulse wynika, że polscy prezesi patrzą na globalne spowolnienie gospodarcze z większym optymizmem niż wskazują międzynarodowe dane. Jedynie 4 na 10 ankietowanych jest zdania, że spowolnienie będzie silne. Tymczasem w skali globalnej odpowiedź wskazała ponad połowa prezesów. Nie ma jednak wątpliwości, że spowolnienie jest faktem, którego nie należy ignorować.
Avatar photo
Więcej
akceleratory biznesu

Akceleratory biznesu. Korzyści i wady uczestnictwa

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form wsparcia. Programy akceleracyjne łączą wsparcie finansowe z opieką merytoryczną doświadczonych ekspertów. Akceleratory dużą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, w Europie dopiero zaczynają pojawiać się tego typu możliwości dla młodych przedsiębiorców.
Avatar photo
Więcej

Analiza trendów, czyli jak zbudować przewagę konkurencyjną w dynamicznym otoczeniu

Organizacje muszą działać w otoczeniu, które zmienia się błyskawicznie. Nowe technologie, zmiany społeczne, prawne, ekonomiczne czy polityczne to obecnie codzienność w większości branż oraz zawodów na całym świecie. Coraz trudniej opracować długoterminową strategię działania, kiedy jedną z kluczowych cech okazuje się elastyczność. Analiza trendów to jedno z narzędzi, które umożliwia lepsze zrozumienie nadchodzących zmian oraz szybsze dopasowanie się do nowych warunków.
Avatar photo
Więcej