fbpx

Jaki jest najpopularniejszy język wśród programistów? Wyniki analizy No Fluff Jobs

Avatar photo
Z najnowszego badania portalu No Fluff Jobs wynika, że Python to obecnie najpopularniejszy język programowania. Od kilku lat rośnie liczba ofert z wymaganą znajomością języka, a kolejne firmy szukają specjalistów, nie tylko z doświadczeniem. Natomiast najlepsi mogą zarobić nawet 24 tys. złotych miesięcznie.

Popularność Pythona potwierdzają również inne raporty, m.in. ranking Tiobe wskazujący, że jest to najbardziej pożądany język programowania na świecie. Znajduje szerokie zastosowanie w obszarze nowych technologii. Pandemia uświadomiła przedsiębiorcom na całym świecie jak dużą rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dostęp do chmury i zdalnego przetwarzania danych to obecnie priorytet w cyfrowych procesach w wielu firmach. Systematycznie na rynku pojawią się nowe aplikacje, programy i rozwiązania, które wspierają w wielu obszarach życia. 

Ze znajomością Python zarobią nawet do 24 tys. zł 

Z danych przedstawionych przez No Fluff Jobs wynika, że w br. aż 13,5 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę na portalu zawierało informację dotyczącą wymaganej znajomości Python. W roku 2020 było to 12 proc., a w 2021 – 13 proc.  Eksperci rynku pracy w IT zwracają również uwagę, że Python utrzymuje się w pierwszej trójce najczęściej wymienianych języków na portalu od trzech lat – tuż obok Javy i .NET. 

Najlepsi mogli otrzymać wynagrodzenie rzędu nawet do 24 tys. zł miesięcznie. Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs podkreślił, że w 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wyniosła 16,8-24 tys. złotych netto (+VAT) dla B2B oraz 13-19 tys. złotych brutto na umowę o pracę. 

W ciągu 3 lat oferowane zarobki wzrosły o 19 proc. w przypadku B2B. Jeszcze dwa lata wcześniej widełki dla specjalisty znającego język Python wynosiły 13 do 18 tys. zł netto (+VAT),  a w 2021 roku od 15 do 20 tys. zł netto (+VAT). 

Na umowę o pracę wynagrodzenie wzrosło o 12 proc. W 2020 roku specjaliści mogli otrzymać od 10 do 15 tys. zł brutto, w 2021 roku od 12 do 17 tys. zł brutto (wzrost 13 proc.). 

Skąd popularność Pythona? 

Python to język, który wykorzystuje się w wielu obszarach nowych technologii. Na co dzień korzystają z niego specjaliści związani z aplikacjami, ale również machine learning, sztuczną inteligencją czy data science. No Fluff Jobs zwraca uwagę, że popularność Pythona związana jest m.in. z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, który częściowo wymusiła pandemia. Wszechstronność języka pozwala na tworzenie oprogramowania, gier, aplikacji, backendu stron internetowych, ale również rozwijania uczenia maszynowego czy rozwiązań sztucznej inteligencji. 

Stanowiska ze znajomością Pythona 

Portal No Fluff Jobs przedstawił również listę stanowisk, na które najczęściej rekrutowani byli specjaliści ze znajomością języka Python. 

W 2022 roku były to stanowiska takie jak: 

  • Python Developer, 
  • Data Engineer, 
  • DevOps Engineer, 
  • Data Scientist,
  • QA Engineer. 

Natomiast w roku ubiegłym na pierwszym miejscu również pojawiło się stanowisko Python Developer.  Kolejne miejsca należały do DevOps Engineer, Data Engineer, Data Scientist oraz Test Automation Engineer.

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Sprzedaż zdalna. Jakich błędów unikać?

Następny Wpis

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Powiązane wpisy

Polskie firmy nie wykorzystują potencjału chmury

Czy polskie firmy są gotowe na cyfrową transformację? Z raportu przygotowanego przez Public First na zlecenie Amazon Web Services wynika, że jedynie 15 proc. organizacji w Polsce korzysta z chmury obliczeniowej, niecałe 20 proc. z AI, a nieco ponad 8 proc. z big data. Tymczasem według założeń UE do 2030 roku w każdym z wymienionych obszarów ma zostać osiągnięty cel wynoszący 75 proc. Autorzy zwracają uwagę, że już zwiększenie wykorzystania chmury w małych firmach na terenie UE doprowadzi do wzrostu gospodarki o 10 proc. a w Polsce wzrostu PKB o 0,4 proc. czyli około 10 mld zł.
Avatar photo
Więcej

Tajwański gigant wybuduje fabrykę półprzewodników w Niemczech 

Jeden z największych producentów półprzewodników, TSMC, zapowiedział budowę fabryki w Niemczech. Inwestycja pochłonie ponad 10 mld euro, a wsparcia finansowego udzieli rząd niemiecki. Nowa fabryka ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej i przemysłu. Zgodnie z założeniami budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Pierwsze chipy zostaną wyprodukowane już pod koniec 2027 roku. 
Avatar photo
Więcej