fbpx

Transformacja energetyczna Polski i Europy Środkowej. 5 najważniejszych punktów strategii ORLEN2030

Avatar photo
Grupa Orlen przedstawiła strategię do 2030 roku. Głównym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Orlen to pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej, który założył neutralność emisyjną do 2050 roku. W planach jest nie tylko rozwój OZE, ale również inwestycje w energetykę jądrową czy petrochemię i recykling.

Jeszcze przed fuzją Orlenu z Lotosem wymieniło się korzyści związane przede wszystkim ze stworzenie zdywersyfikowanego koncernu energetycznego i przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Fuzja miała również poprawić pozycję negocjacyjną z dostawcami oraz zwiększyć konkurencyjność na rynku globalnym i lokalnym.

1. Stabilne dostawy energii, paliw i gazu – rozwój OZE

Odnawialne źródła energii przy wsparciu gazu zostały postawione w centrum strategii Orlen. W planach jest czterokrotne zwiększenie mocy OZE w stosunku do założeń z 2021 roku – moc na wynieść 9 GW. Grupa Orlen będzie pracować nad inwestycjami i rozwojem fotowoltaiki, farm wiatrowych oraz morskich, a także magazynów energii. Zwrócono uwagę na konieczność zagranicznych inwestycji m.in. w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. 

Kolejne plany dotyczą wytworzenia 1 mld m3 biogazu, co pozwoli zbudować pozycję lidera w Europe Środkowej w zakresie produkcji biogazu i biometanu. 

Orlen będzie również inwestować w aktywa gazowe. Nowoczesne elektrownie gazowe CCGT mają zastąpić nieefektywne elektrownie i elektrociepłownie węglowe i posłużą do budowy stabilnego systemu w Polsce. W planach są projekty w Ostrołęce i Grudziądzu. Do 2030 roku Grupa Orlen będzie posiadać około 4 GW mocy CCGT. 

Kolejny element dotyczy sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej. Do transformacji energetycznej przyczyni się modernizacja oraz rozbudowa sieci pozwalająca zapewnić ciągłość dostaw. 

2. Inwestycje w energię jądrową 

Grupa zakłada również inwestycje w technologię SMR tzn. małych reaktorów jądrowych. Do 2030 roku Grupa Orlen będzie posiadała 1-2 reaktory w Polsce.

Obecnie coraz więcej państw jest zainteresowanych rozwojem SMR na własnym terenie, szczególnie kraje posiadające doświadczenie w budowie i zarządzaniu elektrowniami jądrowymi – Korea, Chiny, Francja czy Japonia. Uruchomienie SMR ma również w planach Rumunia i Kanada. W Polsce niezbędne jest dostosowanie przepisów prawa do mniejszej skali działania reaktorów. 

3. Inwestycje w złoża w Norwegii 

Grupa Orlen dąży do wzmocnienia pozycji w sektorze wydobycia gazu w Europie. Do 2030 roku wartość wydobycia w Polsce i za granicą ma wynieść ponad 12 mld m3 rocznie – o około 50 proc. więcej niż obecnie. Jednym z czynników pozwalających na osiągnięcie celu będą inwestycje w Norwegii, ale także utrzymaniu poszukiwań oraz optymalizacji wydobycia w Polsce. 

4. Zaawansowana petrochemia i recykling

W planach jest wzmocnienie pozycji lidera również w petrochemii. Grupa Orlen będzie rozbudowywać moc olefin, a w planach są nowe projekty pozwalające na zwiększenie udziału poprzez m.in. długoterminowe współpracę. Grupa Orlen z Saudi Aramco i jej spółką zależną SABIC bierze pod uwagę działanie przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku. Do portfolio dołączą biomateriały i recykling, a moc w 2030 roku ma wynieść ponad 300 tys. ton.

5. Rafinerie zintegrowane z petrochemią i wzrost znaczenia biopaliw oraz paliw wodorowych

W Grupie Orlen do 2030 roku rafineria wciąż odgrywać będzie jedną z kluczowych ról. W strategii zwrócono uwagę na połączenie z mocami przerobowymi na poziomie 40 mln ton z obszarów poza strefą rosyjską. Planowane są jednak modyfikacje w rafinerii m.in. zwiększenie efektywności energetycznej i redukcja emisyjności.

Kolejny cel to zostanie liderem w segmencie biopaliw w Europie Środkowej poprzez zwiększenie produkcji do 3 mln ton w ciągu roku. Grupa będzie dążyć również do zbudowania mocnej pozycji regionalnego lidera w produkcji i dystrybucji odnawialnego wodoru. Do 2030 roku moc elektrolizerów ma wynieść około 1 GW mocy, która w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen pozwoli na  produkcję ponad 130 kt odnawialnego wodoru do końca dekady. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Praca zdalna zmniejsza zużycie prądu w domu?

Następny Wpis

Rynek PRS w Polsce. 40 proc. wzrost w 2022 roku

Powiązane wpisy