fbpx

Dofinansowanie do fotowoltaiki w bloku. Jakie zmiany w 2023 r.?

Avatar photo
Już w nowym roku fotowoltaika w Polsce może zanotować kolejny boom inwestycyjny. Pod koniec grudnia minister rozwoju i technologii zapowiedział nowy program dofinansowania fotowoltaiki w blokach. Kryzys energetyczny i rosnące ceny prądu, ale również kolejne komunikaty o pogarszającym się stanie środowiska motywują rządzących do wprowadzania programów ułatwiających inwestycje w fotowoltaikę. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Aerial view of solar photovoltaic panels on a roof top of residential building block for producing clean electric energy. Autonomous housing concept.

Fotowoltaika to wciąż numer jeden wśród odnawialnych źródeł energii w Polsce. Moc zainstalowana na koniec października 2022 r. wyniosła 11,5 GW czyli o 71,2 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Analiza wyników pokazuje, że jeżeli tempo zostanie utrzymane do końca roku na rynku fotowoltaiki w Polsce zostanie pobity kolejny rekord. Dotychczas montaż paneli na balkonach był wymagający pod względem nie tylko fizycznym, ale również prawnym.

Fotowoltaika w blokach

28 grudnia Waldemar Buda Minister rozwoju i technologii zapowiedział, że trwają prace nad programem ułatwiającym montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych. Minister wskazał, że na dachach bloków zmieści się więcej paneli, co skłania się zwiększenia poziomu dofinansowania. Obecnie kwota wynosi tyle samo w przypadku budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych wynikająca z programu Mój Prąd. Zgodnie z zapowiedziami nowe dofinansowanie ma być wyższe i wynosić nawet 50 proc. kosztów, a to oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh z programu zapłacone zostanie mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł. Na dofinansowanie ma zostać przeznaczone niemal 500 milionów zł. Program nazywany “prosumentem lokatorskim” ma być dedykowany spółdzielniom i wspólnotom lokatorskim. 

W programie ma pojawić się prosument zbiorowy (tzw. lokatorski) czyli instytucja wspierająca montaż paneli fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych. Zasady programu mają być korzystne dla prosumentów, można będzie  zarządzającego budynkiem będzie zgłoszenie sposobu rozliczania energii tzn. prosumenta lokatorskiego.

Dofinansowania można będzie otrzymać na:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii,
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.
  • instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła.
Rosnące znaczenie fotowoltaiki w Polsce 

Kolejne zmiany ułatwiające zakup i montaż paneli fotowoltaicznych pokazują rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w Polsce. Fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce wśród odnawialnych źródeł energii z udziałem o wartości ponad 50 proc. Duży wpływ na rozwój energii pozyskiwanej z paneli słonecznych mają rządowe i lokalne programy wsparcia, a także regularne powstawanie farm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika to wciąż dobry sposób nie tylko na obniżenie rachunków za prąd w domach czy mieszkaniach, ale również lokatę środków. Rentownym rozwiązaniem są farmy. Na proces inwestycyjny składają się zadania o różnym charakterze – od znalezienia działki i audytu terenu, przez opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń, aż po sam proces budowy, a następnie zarządzanie inwestycją oraz czuwanie nad eksploatacją. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Współpraca z doświadczonym ekspertem to gwarancja, że inwestycja przyniesie oczekiwane zyski.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Brakuje nawet 20 tys. pracowników, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi

Następny Wpis

Kodeks pracy 2023. Jakie zmiany czekają pracowników w nowym roku?

Powiązane wpisy

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Avatar photo
Więcej