fbpx

Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

Avatar photo
2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Net-billing zamiast systemu upustów

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system opustów zastępując go net-billingiem.

Net-billing to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedawać będą nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupować energię po określonej cenie. 

System opustów wciąż obowiązuje dla prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku.

Zgodnie z przewidywaniami zmiany spowodowały spadek liczby zainstalowanych instalacji. W drugiej połowie roku na rynku inwestycji zanotowano lepsze wyniki w związku ze wzrostem hurtowych cen energii oraz cen dla odbiorców końcowych, a następnie wzrostem na rynku energii elektrycznej dla rozliczenia nadwyżek w ramach nowego systemu prosumenckiego. 

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0.

Zmiany dotyczą również programu Mój Prąd dedykowanego prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. Natomiast wsparcie finansowe do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie. Wzrost dofinansowania był pozytywnym impulsem rynkowym i zachętą do inwestycji.

 Plany Unii Europejskiej 

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Działania na rzecz klimatu w Unii Europejskiej określono w pakiecie klimatycznym Gotowi na 55. Główny cel podejmowanych i planowanych kroków to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W planach jest również zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym UE z obecnego celu 32 proc. do 2030 roku. We wrześniu 2022 r. Komisja Europejska poparła zmianę celu na 45 proc.

Potencjał farm fotowoltaicznych 

W Polsce i na świecie regularnie powstają kolejne farmy fotowoltaiczne. Pozwalają nie tylko na generowanie dużej ilości energii, ale również stabilny i bezpieczny zysk. Farma to inwestycja na dużą skalę wymagająca m.in. znalezienia i audytu gruntu, znajomości zagadnień związanych z budową oraz załatwienia formalności w urzędach. Ilość dokumentacji, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Następny Wpis

Martech w Polsce coraz mocniejszy. Jak wyglądał 2022 rok w branży marketing technology?

Powiązane wpisy

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Program Mój Prąd od kilku lat przyciąga osoby zainteresowane własną instalacją fotowoltaiczną. Pozwala uzyskać dofinansowanie na zakup oraz montaż mikroinstalacji, magazynów ciepła, magazynów energii elektrycznej, ale również systemów zarządzania energią HEMS/EMS. Obecnie trwa piąta edycja programu, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Media i eksperci donoszą, że środki skończą się szybciej, niż zakłada ustalony termin zakończenia naboru. 
Avatar photo
Więcej

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej