fbpx

Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

Avatar photo
2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Net-billing zamiast systemu upustów

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system opustów zastępując go net-billingiem.

Net-billing to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedawać będą nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupować energię po określonej cenie. 

System opustów wciąż obowiązuje dla prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku.

Zgodnie z przewidywaniami zmiany spowodowały spadek liczby zainstalowanych instalacji. W drugiej połowie roku na rynku inwestycji zanotowano lepsze wyniki w związku ze wzrostem hurtowych cen energii oraz cen dla odbiorców końcowych, a następnie wzrostem na rynku energii elektrycznej dla rozliczenia nadwyżek w ramach nowego systemu prosumenckiego. 

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0.

Zmiany dotyczą również programu Mój Prąd dedykowanego prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. Natomiast wsparcie finansowe do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie. Wzrost dofinansowania był pozytywnym impulsem rynkowym i zachętą do inwestycji.

 Plany Unii Europejskiej 

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. Działania na rzecz klimatu w Unii Europejskiej określono w pakiecie klimatycznym Gotowi na 55. Główny cel podejmowanych i planowanych kroków to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W planach jest również zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym UE z obecnego celu 32 proc. do 2030 roku. We wrześniu 2022 r. Komisja Europejska poparła zmianę celu na 45 proc.

Potencjał farm fotowoltaicznych 

W Polsce i na świecie regularnie powstają kolejne farmy fotowoltaiczne. Pozwalają nie tylko na generowanie dużej ilości energii, ale również stabilny i bezpieczny zysk. Farma to inwestycja na dużą skalę wymagająca m.in. znalezienia i audytu gruntu, znajomości zagadnień związanych z budową oraz załatwienia formalności w urzędach. Ilość dokumentacji, wymagań oraz warunków do spełnienia sprawia, że warto podjąć współpracę z doświadczonym ekspertem. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Następny Wpis

Martech w Polsce coraz mocniejszy. Jak wyglądał 2022 rok w branży marketing technology?

Powiązane wpisy

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Grupa PGE z sukcesem zrealizowała pierwszą fazę projektu farmy słonecznej w Jeziórku na terenie Podkarpacia, tworząc jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Rozciągająca się na obszarze około 50 hektarów instalacja ma obecnie moc przekraczającą 50 MW. Wizją przyszłości dla farmy PV-Jeziórko jest rozwinięcie jej mocy do około 220 MW.
Avatar photo
Więcej

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 r. ma chronić odbiorców przed rosnącymi stawkami. Tarcza Solidarnościowa gwarantuje, że od 1 stycznia nowego roku ceny prądu utrzymają się na poziomie z ubiegłych miesięcy. Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ma zaakceptować nowe taryfy. Mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu oraz net-meteringu.
Avatar photo
Więcej

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Europejskie przedsiębiorstwa działające w branży solarnych technologii energetycznych wyrażają zaniepokojenie w związku z debatą polityczną w Unii Europejskiej na temat potencjalnego wprowadzenia taryf celnych na chińskie produkty fotowoltaiczne. Przedstawiciele branży ostrzegają, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii na kontynencie europejskim.
Avatar photo
Więcej