fbpx

Polski rynek odnawialnych źródeł energii – rozwój, perspektywy i trendy

Avatar photo
pexels

Odnawialne źródła energii to przyszłość polskiej gospodarki, która coraz odważniej wypiera tradycyjne rozwiązania. Uniezależnienie od importu paliw na rzecz rozwoju branży OZE w kraju to jedna z najważniejszych korzyści ekonomicznych. Dobra jakość powietrza czy ograniczenie zmian klimatycznych znacząco poprawiają komfort życia Polaków. Jak wygląda rynek OZE i co czeka branżę w przyszłości? 

Rosnące ceny prądu, ale również postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Rok 2020 zakończył się rekordowym udziałem energii odnawialnej w skali kraju, który wynosił ponad 40 proc. 

Zużycie węgla w Polsce 2020 r. – co dalej z nieodnawialnymi źródłami energii? 

Eksperci wskazują, że wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii będzie systematycznie spadało. W 2019 r. udział węgla kamiennego i brunatnego wynosił ponad 73 proc. Natomiast na koniec 2020 r. utrzymał się na poziomie nieprzekraczającym 70 proc. Udział węgla kamiennego wyniósł 45 proc. a brunatnego 24,5 proc. Zgodnie z założeniami Polityki Ekonomicznej Polski 2040, udział wykorzystania węgla w skali kraju powinien nie przekroczyć 56 proc. 

Uchwała ws. Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. skupia się na trzech podstawowych kwestiach, a są to: 

  • sprawiedliwa transformacja, 
  • dobra jakość powietrza, 
  • budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego. 

Rządzący wskazują, że najważniejszym efektem realizowanych działań będzie wysokiej jakości, czyste powietrze w kraju. 

Założenia PEP 2040 wskazują, że udział odnawialnych źródeł energii będzie wynosił w końcowym zużyciu energii brutto minimum 23 proc. w 2030 r. Planuje się, że moc farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r., a 11 GW do 2040 r. Zakłada się również, że w 2033 r. wykorzystywana zacznie być energia jądrowa. Plan zakłada systematyczne powstanie 6 bloków o łącznej mocy 7,7 GW do 2045 r. 

Wykorzystywanie OZE niesie za sobą korzyści nie tylko środowiskowe, ale również zdrowotne i ekonomiczne. Chociaż inwestycje wymagają dużych nakładów środków na początku, w perspektywie długoterminowej są bardziej opłacalne niż energia z paliw kopalnianych. Korzyści ekonomiczne wiążą się również z uniezależnieniem od importu paliw, a także ograniczeniem strat przesyłowych. Energia z odnawialnych źródeł pozwala na skuteczne magazynowanie. Pozytywnie wpływa również rozproszenie instalacji na terenie kraju. 

Odnawialne źródła energii w Polsce – stan i plany na przyszłość

Odnawialne źródła energii w Polsce zyskują coraz większe znaczenie. Przyczyniają się do tego rosnące ceny prądu, walka ze zmianami klimatycznymi, ale również wzrost konkurencji i spadek cen w branży OZE. 

W ciągu najbliższych lat duże zmiany zajdą w województwie pomorskim. Zgodnie z założeniami programu Polityki Energetycznej w Polsce do 2040 r. planowane są duże inwestycje w obszarze farm wiatrowych na Bałtyku. 

Energia pozyskana z wiatru to największe źródło mocy elektrycznej wśród OZE. Na koniec września 2021 r. moc elektrowni wiatrowych wyniosła 6 828,8 MW. Na drugim miejscu znajduje się energia pozyskiwana ze słońca. Fotowoltaika wygenerowała moc w wysokości 6 304,2 MW. Na trzecim miejscu plasują się elektrownie wodne (976,7 MW), następnie elektrownie na biomasę (910,5 MW). Najmniej w Polsce wykorzystywane są elektronie biogazowe (256,3 MW).

Łączna moc we wrześniu 2021 r. ze wszystkich źródeł wyniosła 53,3 GW, z czego 29 proc. stanowiły odnawialne źródła energii – ok. 15,3 GW.

Fotowoltaika 2021 – lider w domowych instalacjach 

Elektrownie słoneczne to źródła pozyskiwania energii, które zyskują największą popularność wśród prosumentów. W 2020 r. fotowoltaika dostarczyła o 176 proc. więcej energii niż w 2019 r. Intensywny rozwój programów dofinansowań sprawia, że Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycję w domową instalację fotowoltaiczną. 

Rynek dynamicznie rozwija się wprowadzając nowe rozwiązania technologiczne. Innowacyjne panele słoneczne sprawiają, że elektrownie posiadają większą moc i wydajność. Przykładem są moduły half cut posiadające ogniwo podzielone na pół. Chronią całą instalację przed zacienieniem, a także zabrudzeniami. Dynamicznie rozwijają się również rozwiązania dla farm fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika wyróżnia się dużym potencjałem rozwoju w branży samochodowej i budowlanej. Posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z autem elektrycznym sprawia, że poruszanie się po ulicach staje się dużo tańsze, a także bezemisyjne. Z kolei połączenie odpowiednich materiałów budowlanych z energią pozyskiwaną ze słońca pozwala stworzyć dom, który  ogranicza ilość dostarczanej energii.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Pierwszy zwiastun gry Car Mechanic Manager 2023

Następny Wpis

Proces due diligence. Na czym polega?

Powiązane wpisy

Technologie kosmiczne w Polsce. Mają szansę na rozwój?

Technologie kosmiczne to rozwiązania związane nie tylko z wysyłaniem urządzeń w kosmos, ale również m.in. pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych satelitarnych. W Polsce konieczne jest zbudowanie długofalowej współpracy pomiędzy organizacjami a przedstawicielami administracji państwowej. Firmy kosmiczne muszą umiejętnie przedstawić korzyści płynące z wdrożenia krajowych technologii.
Avatar photo
Więcej

Sprzedaż zdalna. Jakich błędów unikać?

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które już niedługo wejdą w życie, przypieczętowały obecność pracy zdalnej w przestrzeni biurowej. Coraz więcej pracodawców oferuje możliwość wykonywania obowiązków poza biurem w określonym wymiarze. Zmienił się nie tylko sposób działania, ale również wykorzystywane metody wraz z nowymi przyzwyczajeniami osób. Handlowcy chętnie decydują się na spotkania online oszczędzając tym samym czas nie tylko swój, ale również klientów. Wielu z nich zapomina jednak, że w świecie wirtualnym należy pamiętać o nieco innych elementach niż podczas spotkania twarzą w twarz. Jakie są popularne błędy popełniane przez sprzedawców?
Avatar photo
Więcej