fbpx

Polski rynek odnawialnych źródeł energii – rozwój, perspektywy i trendy

Avatar photo
pexels

Odnawialne źródła energii to przyszłość polskiej gospodarki, która coraz odważniej wypiera tradycyjne rozwiązania. Uniezależnienie od importu paliw na rzecz rozwoju branży OZE w kraju to jedna z najważniejszych korzyści ekonomicznych. Dobra jakość powietrza czy ograniczenie zmian klimatycznych znacząco poprawiają komfort życia Polaków. Jak wygląda rynek OZE i co czeka branżę w przyszłości? 

Rosnące ceny prądu, ale również postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Rok 2020 zakończył się rekordowym udziałem energii odnawialnej w skali kraju, który wynosił ponad 40 proc. 

Zużycie węgla w Polsce 2020 r. – co dalej z nieodnawialnymi źródłami energii? 

Eksperci wskazują, że wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii będzie systematycznie spadało. W 2019 r. udział węgla kamiennego i brunatnego wynosił ponad 73 proc. Natomiast na koniec 2020 r. utrzymał się na poziomie nieprzekraczającym 70 proc. Udział węgla kamiennego wyniósł 45 proc. a brunatnego 24,5 proc. Zgodnie z założeniami Polityki Ekonomicznej Polski 2040, udział wykorzystania węgla w skali kraju powinien nie przekroczyć 56 proc. 

Uchwała ws. Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. skupia się na trzech podstawowych kwestiach, a są to: 

  • sprawiedliwa transformacja, 
  • dobra jakość powietrza, 
  • budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego. 

Rządzący wskazują, że najważniejszym efektem realizowanych działań będzie wysokiej jakości, czyste powietrze w kraju. 

Założenia PEP 2040 wskazują, że udział odnawialnych źródeł energii będzie wynosił w końcowym zużyciu energii brutto minimum 23 proc. w 2030 r. Planuje się, że moc farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r., a 11 GW do 2040 r. Zakłada się również, że w 2033 r. wykorzystywana zacznie być energia jądrowa. Plan zakłada systematyczne powstanie 6 bloków o łącznej mocy 7,7 GW do 2045 r. 

Wykorzystywanie OZE niesie za sobą korzyści nie tylko środowiskowe, ale również zdrowotne i ekonomiczne. Chociaż inwestycje wymagają dużych nakładów środków na początku, w perspektywie długoterminowej są bardziej opłacalne niż energia z paliw kopalnianych. Korzyści ekonomiczne wiążą się również z uniezależnieniem od importu paliw, a także ograniczeniem strat przesyłowych. Energia z odnawialnych źródeł pozwala na skuteczne magazynowanie. Pozytywnie wpływa również rozproszenie instalacji na terenie kraju. 

Odnawialne źródła energii w Polsce – stan i plany na przyszłość

Odnawialne źródła energii w Polsce zyskują coraz większe znaczenie. Przyczyniają się do tego rosnące ceny prądu, walka ze zmianami klimatycznymi, ale również wzrost konkurencji i spadek cen w branży OZE. 

W ciągu najbliższych lat duże zmiany zajdą w województwie pomorskim. Zgodnie z założeniami programu Polityki Energetycznej w Polsce do 2040 r. planowane są duże inwestycje w obszarze farm wiatrowych na Bałtyku. 

Energia pozyskana z wiatru to największe źródło mocy elektrycznej wśród OZE. Na koniec września 2021 r. moc elektrowni wiatrowych wyniosła 6 828,8 MW. Na drugim miejscu znajduje się energia pozyskiwana ze słońca. Fotowoltaika wygenerowała moc w wysokości 6 304,2 MW. Na trzecim miejscu plasują się elektrownie wodne (976,7 MW), następnie elektrownie na biomasę (910,5 MW). Najmniej w Polsce wykorzystywane są elektronie biogazowe (256,3 MW).

Łączna moc we wrześniu 2021 r. ze wszystkich źródeł wyniosła 53,3 GW, z czego 29 proc. stanowiły odnawialne źródła energii – ok. 15,3 GW.

Fotowoltaika 2021 – lider w domowych instalacjach 

Elektrownie słoneczne to źródła pozyskiwania energii, które zyskują największą popularność wśród prosumentów. W 2020 r. fotowoltaika dostarczyła o 176 proc. więcej energii niż w 2019 r. Intensywny rozwój programów dofinansowań sprawia, że Polacy coraz chętniej decydują się na inwestycję w domową instalację fotowoltaiczną. 

Rynek dynamicznie rozwija się wprowadzając nowe rozwiązania technologiczne. Innowacyjne panele słoneczne sprawiają, że elektrownie posiadają większą moc i wydajność. Przykładem są moduły half cut posiadające ogniwo podzielone na pół. Chronią całą instalację przed zacienieniem, a także zabrudzeniami. Dynamicznie rozwijają się również rozwiązania dla farm fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika wyróżnia się dużym potencjałem rozwoju w branży samochodowej i budowlanej. Posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z autem elektrycznym sprawia, że poruszanie się po ulicach staje się dużo tańsze, a także bezemisyjne. Z kolei połączenie odpowiednich materiałów budowlanych z energią pozyskiwaną ze słońca pozwala stworzyć dom, który  ogranicza ilość dostarczanej energii.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Pierwszy zwiastun gry Car Mechanic Manager 2023

Następny Wpis

Proces due diligence. Na czym polega?

Powiązane wpisy

Jak fundusz venture capital wybiera spółkę? 5 kluczowych elementów w procesie decyzyjnym

Każdy fundusz posiada własną strategię inwestycyjną. Na decyzję wpływają takie czynniki jak etap rozwoju projektu czy branża. Można jednak wyróżnić uniwersalne i kluczowe elementy, które są brane pod uwagę przez fundusze na całym świecie. Inwestorzy uważnie analizuje przedstawiony pomysł oceniając potencjalne szanse na sukces rynkowy.
Avatar photo
Więcej

Sprzedaż zdalna. Jakich błędów unikać?

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które już niedługo wejdą w życie, przypieczętowały obecność pracy zdalnej w przestrzeni biurowej. Coraz więcej pracodawców oferuje możliwość wykonywania obowiązków poza biurem w określonym wymiarze. Zmienił się nie tylko sposób działania, ale również wykorzystywane metody wraz z nowymi przyzwyczajeniami osób. Handlowcy chętnie decydują się na spotkania online oszczędzając tym samym czas nie tylko swój, ale również klientów. Wielu z nich zapomina jednak, że w świecie wirtualnym należy pamiętać o nieco innych elementach niż podczas spotkania twarzą w twarz. Jakie są popularne błędy popełniane przez sprzedawców?
Avatar photo
Więcej