fbpx

Prosta Giełda zadebiutowała, ale handel akcjami nie ruszył

Avatar photo
Na NewConnect zanotowano trzeci debiut w 2023 roku. Wejście spółki Prosta Giełda nie spowodowało jednak, że handel akcjami ruszył. Oficjalne rozpoczęcie notowań uniemożliwił przekraczający 1000 proc. wzrost teoretycznego kursu otwarcia w stosunku do kursu odniesienia. Handel nie był możliwy ze względu na przekroczenie odchylenia wahań kursu od przyjętych “widełek”.

Prosta Giełda oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm i startupów. To 360. spółka notowana w alternatywnym systemie obrotu. W 2022 roku 57 proc. przychodów spółki wygenerowała działalność w zakresie wytwarzania oprogramowania, a 33 proc. usługi wdrożeniowe. Większość przychodów w 2022 roku pochodziła ze świadczenia usług na rzecz własnych klientów (83 proc.), a przychody z usług w charakterze podwykonawcy odpowiadały za 17 proc. 

Ciekawy debiut Prostej Giełdy

11 kwietnia br. do obrotu trafiło 3 mln akcji po kursie odniesienia wynoszącym 0,73 zł. O godz. 11:00 zazwyczaj odbywa się pierwsze notowanie transakcji na akcjach spółki wchodzącej na NewConnect. W przypadku Prostej Giełdy handel jednak nie ruszył. Powodem było przekroczenie odchylenia wahań kursu od przyjętych “widełek”. Wartość wynosiła 1078 proc. Tymczasem na NewConnet dopuszczalne ograniczenie kursu w dniu, kiedy spółka debiutuje wynosi 50 proc. W niektórych momentach zmiana rosła do niemal 1400 proc. – zlecenia kupna PKC (po każdej cenie) wznosiły potencjalny kurs do 10,50 zł za akcję. 

W dniu debiutu free float odnoszący się do akcji nieznajdujących się w rękach dużych inwestorów w stosunku do ich całkowitej liczby wyniósł 39,32 proc. i należał do 15 akcjonariuszy spółki, którzy nie byli chętni do sprzedaży większej liczby akcji. Wpłynęło to na TKO nie pozwalające na zawarcie pierwszej transakcji w przyjętych przez giełdę widełkach statycznych.

Debiuty NewConnect 2023

W 2023 roku jako pierwsza na NewConnect zadebiutowała spółka Olymp S.A. czyli producent i dostawca kompleksowych rozwiązań dla branży fitness. Spółka powstała w grudniu 2014 roku pod firmą Mega Form Spółka z o.o. Cena na zamknięcie w dniu debiutu wynosiła 2,25 zł.

Drugą spółką z debiutem w 2023 roku było Frozen Way S.A. Spółka zajmuje się produkcją i wydawaniem gier oraz dodatków do gier. Cena na zamknięcie w dniu debiutu wynosiła 65,78 zł. 

Kolejne spółki planują debiut w najbliższych miesiącach. W 2022 roku zadebiutowało 16 spółek, ale jedynie trzy zaliczyły pozytywny wynik dla inwestorów na pierwszej sesji. Ubiegły rok był trudny zarówno dla rynku głównego, jak i alternatywnego. Na koniec pierwszych dni notowań mediana stóp zwrotu wyniosła -31,5 proc. Na rynku głównym nie udało się przeprowadzić IPO żadnej ze spółek. Rok 2023 zapowiada się lepiej. Poprawa koniunktury na giełdzie zachęca do rozpoczęcia notowań akcji na giełdzie, a także rozpoczęcia ofert.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Następny Wpis

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Powiązane wpisy

Zielona rewolucja wśród startupów

Jeszcze kilka lat temu ochrona środowiska, ekologia i podejmowane w tych obszarach działania bardziej kojarzyły się z działaniami non-profit różnego rodzaju fundacji. Dziś stanowią one podstawę wielu biznesów, co jest szczególnie widoczne w przypadku startupów, tzw. „greentechów”.
Avatar photo
Więcej