fbpx

Prosta Giełda zadebiutowała, ale handel akcjami nie ruszył

Avatar photo
Na NewConnect zanotowano trzeci debiut w 2023 roku. Wejście spółki Prosta Giełda nie spowodowało jednak, że handel akcjami ruszył. Oficjalne rozpoczęcie notowań uniemożliwił przekraczający 1000 proc. wzrost teoretycznego kursu otwarcia w stosunku do kursu odniesienia. Handel nie był możliwy ze względu na przekroczenie odchylenia wahań kursu od przyjętych “widełek”.

Prosta Giełda oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm i startupów. To 360. spółka notowana w alternatywnym systemie obrotu. W 2022 roku 57 proc. przychodów spółki wygenerowała działalność w zakresie wytwarzania oprogramowania, a 33 proc. usługi wdrożeniowe. Większość przychodów w 2022 roku pochodziła ze świadczenia usług na rzecz własnych klientów (83 proc.), a przychody z usług w charakterze podwykonawcy odpowiadały za 17 proc. 

Ciekawy debiut Prostej Giełdy

11 kwietnia br. do obrotu trafiło 3 mln akcji po kursie odniesienia wynoszącym 0,73 zł. O godz. 11:00 zazwyczaj odbywa się pierwsze notowanie transakcji na akcjach spółki wchodzącej na NewConnect. W przypadku Prostej Giełdy handel jednak nie ruszył. Powodem było przekroczenie odchylenia wahań kursu od przyjętych “widełek”. Wartość wynosiła 1078 proc. Tymczasem na NewConnet dopuszczalne ograniczenie kursu w dniu, kiedy spółka debiutuje wynosi 50 proc. W niektórych momentach zmiana rosła do niemal 1400 proc. – zlecenia kupna PKC (po każdej cenie) wznosiły potencjalny kurs do 10,50 zł za akcję. 

W dniu debiutu free float odnoszący się do akcji nieznajdujących się w rękach dużych inwestorów w stosunku do ich całkowitej liczby wyniósł 39,32 proc. i należał do 15 akcjonariuszy spółki, którzy nie byli chętni do sprzedaży większej liczby akcji. Wpłynęło to na TKO nie pozwalające na zawarcie pierwszej transakcji w przyjętych przez giełdę widełkach statycznych.

Debiuty NewConnect 2023

W 2023 roku jako pierwsza na NewConnect zadebiutowała spółka Olymp S.A. czyli producent i dostawca kompleksowych rozwiązań dla branży fitness. Spółka powstała w grudniu 2014 roku pod firmą Mega Form Spółka z o.o. Cena na zamknięcie w dniu debiutu wynosiła 2,25 zł.

Drugą spółką z debiutem w 2023 roku było Frozen Way S.A. Spółka zajmuje się produkcją i wydawaniem gier oraz dodatków do gier. Cena na zamknięcie w dniu debiutu wynosiła 65,78 zł. 

Kolejne spółki planują debiut w najbliższych miesiącach. W 2022 roku zadebiutowało 16 spółek, ale jedynie trzy zaliczyły pozytywny wynik dla inwestorów na pierwszej sesji. Ubiegły rok był trudny zarówno dla rynku głównego, jak i alternatywnego. Na koniec pierwszych dni notowań mediana stóp zwrotu wyniosła -31,5 proc. Na rynku głównym nie udało się przeprowadzić IPO żadnej ze spółek. Rok 2023 zapowiada się lepiej. Poprawa koniunktury na giełdzie zachęca do rozpoczęcia notowań akcji na giełdzie, a także rozpoczęcia ofert.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Następny Wpis

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Powiązane wpisy

Ile wynosi dług publiczny Polski? 

Dług publiczny ma duży wpływ na ocenę sytuacji ekonomicznej w konkretnym kraju. Wysokość zadłużenia publicznego odnosi się najczęściej do nominalnej wartości produktu krajowego brutto. Pozwala to poznać względy poziom długu oraz określić możliwości gospodarki służące generowaniu nakładów finansowych do bieżącej obsługi. Parametry uwzględniane są przez inwestorów, a także wpływają na ocenę międzynarodowych instytucji finansowych i agencji ratingowych.
Avatar photo
Więcej

Tajwański gigant wybuduje fabrykę półprzewodników w Niemczech 

Jeden z największych producentów półprzewodników, TSMC, zapowiedział budowę fabryki w Niemczech. Inwestycja pochłonie ponad 10 mld euro, a wsparcia finansowego udzieli rząd niemiecki. Nowa fabryka ma zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej i przemysłu. Zgodnie z założeniami budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Pierwsze chipy zostaną wyprodukowane już pod koniec 2027 roku. 
Avatar photo
Więcej

Praca zdalna. Zmiany w Kodeksie pracy od 2023 r.

Parlament wciąż pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pracy zdalnej. Nowelizacja została uchwalona na posiedzeniu w Sejmie, a jeszcze w grudniu prace przeprowadzi Senat. Eksperci zwracają uwagę, że już teraz warto zacząć w firmach przygotowania do zmian, które niedługo wejdą w życie.
Avatar photo
Więcej