fbpx

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Avatar photo
Na koniec 2022 roku całkowita moc z odnawialnych źródeł energii oszacowana została na ponad 22 GW. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej to rekordowy wynik. Za 52 proc. całkowitej mocy odpowiadają elektrownie o mocy powyżej 1 MW i mniejsze działające na potrzeby biznesu. Natomiast instalacje prosumenckie odpowiadają za około 40 proc. mocy, a jest ich ponad milion.
Ponad 3 tys. profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych

Z danych przedstawionych w raporcie Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w Polsce działa 3,4 tys. profesjonalnych instalacji PV i 1347 instalacji wiatrowych. Dane przedstawiają sytuację na marzec 2023 roku i dotyczą dużych farm o mocy większej niż niż 1 MW, ale również poniżej wskazanej wartości obejmujące instalacje u prosumentów biznesowych. Jak wskazują dane, farmy stanowią aż 52 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w energetyce z odnawialnych źródeł energii. W sumie źródła wiatrowe i słoneczne, a także prosumenci PV odpowiadają za 92 proc. zainstalowanej mocy w Polsce.

Kto wytwarza najwięcej zielonej energii? 

Instytut Energetyki Odnawialnej ustalił również strukturę właścicielską elektrowni w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że najwięcej instalacji słonecznych należy do Respect Energy czyli właściciela największej farmy fotowoltaicznej w kraju o mocy 204 MW, a docelowo ma to być 350 MW. Obecnie największa farma znajduje się w miejscowości Zwartowo w gminie Choczewo w województwie zachodniopomorskim i została otwarta w październiku 2022 roku. Farma jest największa nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo – Wschodniej. Obiekt  zajmuje 300 ha i generuje energię z niemal 400 tys. paneli. Farma ma dostarczyć energię do około 153 tys. gospodarstw domowych. 

Druga pozycja należy do spółki nadzorowanej przez przez miliardera Zygmunta Solorza – PAK-Polska Czysta Energia. Za wynik odpowiada farma o mocy 70 MW, która powstała w Brudzewie na terenie, gdzie wcześniej działa odkrywka węgla brunatnego.

Do najważniejszych inwestorów należą również Solis Bond Company (65 MW) oraz Better Energy (60 MW).

Kto wytwarza najwięcej zielonej energii?

W energetyce wiatrowej na pierwszym miejscu znajduje się PGE, czyli największy krajowy koncern energetyczny. W rękach spółki znajduje się 20 farm wiatrowych o łącznej mocy 772 MW. PGE planuje do 2030 roku zwiększyć moc w elektrowniach na lądzie do 1,7 GW, a w farmach na morzu do 2,5 GW. 

Kolejne pozycje należą do niemieckiego koncernu RWE – 454 MW, spółki Polenenergia – 435 MW oraz Tauron – 417 MW. 

Aktywność sektora prywatnego

W czołówce podmiotów odpowiedzialnych za generowanie największej ilości mocy z OZE nie ma państwowych koncernów energetycznych. Dopiero na miejscu piątym znalazła się Energa z mocą na poziomie 25 MW. 

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej podkreśla, że wzrost mocy farm wiatrowych w Polsce w latach 2021-2023 to zasługa przede wszystkim sektora prywatnego. Spółki państwowe nie uczestniczyły w aktywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich kilku lat. Dotyczy to przede wszystkim rynku fotowoltaiki. Wzrost aktywności zauważono w 2021 roku, kiedy w ramach systemu wsparcia niemal wyczerpał się wolumen obejmujący lata 2016-2021. W tym czasie operatorzy sieci zaczęli odmawiać wydawania warunków. Jedynie koncernom państwowym udawało się uzyskać decyzje na korzystnych warunkach. 

Obecnie w planach jest aktualizacja krajowej strategii energetycznej na najbliższe lata. Zgodnie z propozycją resortu klimatu do 2040 roku odnawialne źródła energii mają stanowić ponad 50 proc. udziału w produkcji energii i 68 proc. mocy zainstalowanych w krajowej sieci, a  zainstalowana moc wyniesie 88 GW.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Prosta Giełda zadebiutowała, ale handel akcjami nie ruszył

Następny Wpis

Polacy kupują coraz więcej mieszkań

Powiązane wpisy

Niestandardowe źródła energii odnawialnej

Do najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię ze słońca, wiatru i wody. Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że w listopadzie ubiegłego roku łączna moc pochodząca ze wszystkich źródeł energii w Polsce wyniosła 60 GW z czego 22 GW należało do OZE. Liderem od lat jest fotowoltaika, która odpowiadała za niemal 12 GW w listopadzie 2022 r. Trzy najpopularniejsze źródła energii odnawialnej to jednak nie wszystko, a na świecie wykorzystuje się kilka niestandardowych, które w polskich warunkach nie są możliwe.
Avatar photo
Więcej