Ponad 3 tys. profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych
Z danych przedstawionych w raporcie Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w Polsce działa 3,4 tys. profesjonalnych instalacji PV i 1347 instalacji wiatrowych. Dane przedstawiają sytuację na marzec 2023 roku i dotyczą dużych farm o mocy większej niż niż 1 MW, ale również poniżej wskazanej wartości obejmujące instalacje u prosumentów biznesowych. Jak wskazują dane, farmy stanowią aż 52 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w energetyce z odnawialnych źródeł energii. W sumie źródła wiatrowe i słoneczne, a także prosumenci PV odpowiadają za 92 proc. zainstalowanej mocy w Polsce.
Kto wytwarza najwięcej zielonej energii?
Instytut Energetyki Odnawialnej ustalił również strukturę właścicielską elektrowni w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że najwięcej instalacji słonecznych należy do Respect Energy czyli właściciela największej farmy fotowoltaicznej w kraju o mocy 204 MW, a docelowo ma to być 350 MW. Obecnie największa farma znajduje się w miejscowości Zwartowo w gminie Choczewo w województwie zachodniopomorskim i została otwarta w październiku 2022 roku. Farma jest największa nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo – Wschodniej. Obiekt zajmuje 300 ha i generuje energię z niemal 400 tys. paneli. Farma ma dostarczyć energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.
Druga pozycja należy do spółki nadzorowanej przez przez miliardera Zygmunta Solorza – PAK-Polska Czysta Energia. Za wynik odpowiada farma o mocy 70 MW, która powstała w Brudzewie na terenie, gdzie wcześniej działa odkrywka węgla brunatnego.
Do najważniejszych inwestorów należą również Solis Bond Company (65 MW) oraz Better Energy (60 MW).
Kto wytwarza najwięcej zielonej energii?
W energetyce wiatrowej na pierwszym miejscu znajduje się PGE, czyli największy krajowy koncern energetyczny. W rękach spółki znajduje się 20 farm wiatrowych o łącznej mocy 772 MW. PGE planuje do 2030 roku zwiększyć moc w elektrowniach na lądzie do 1,7 GW, a w farmach na morzu do 2,5 GW.
Kolejne pozycje należą do niemieckiego koncernu RWE – 454 MW, spółki Polenenergia – 435 MW oraz Tauron – 417 MW.
Aktywność sektora prywatnego
W czołówce podmiotów odpowiedzialnych za generowanie największej ilości mocy z OZE nie ma państwowych koncernów energetycznych. Dopiero na miejscu piątym znalazła się Energa z mocą na poziomie 25 MW.
Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej podkreśla, że wzrost mocy farm wiatrowych w Polsce w latach 2021-2023 to zasługa przede wszystkim sektora prywatnego. Spółki państwowe nie uczestniczyły w aktywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich kilku lat. Dotyczy to przede wszystkim rynku fotowoltaiki. Wzrost aktywności zauważono w 2021 roku, kiedy w ramach systemu wsparcia niemal wyczerpał się wolumen obejmujący lata 2016-2021. W tym czasie operatorzy sieci zaczęli odmawiać wydawania warunków. Jedynie koncernom państwowym udawało się uzyskać decyzje na korzystnych warunkach.
Obecnie w planach jest aktualizacja krajowej strategii energetycznej na najbliższe lata. Zgodnie z propozycją resortu klimatu do 2040 roku odnawialne źródła energii mają stanowić ponad 50 proc. udziału w produkcji energii i 68 proc. mocy zainstalowanych w krajowej sieci, a zainstalowana moc wyniesie 88 GW.