fbpx

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Avatar photo
Na koniec 2022 roku całkowita moc z odnawialnych źródeł energii oszacowana została na ponad 22 GW. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej to rekordowy wynik. Za 52 proc. całkowitej mocy odpowiadają elektrownie o mocy powyżej 1 MW i mniejsze działające na potrzeby biznesu. Natomiast instalacje prosumenckie odpowiadają za około 40 proc. mocy, a jest ich ponad milion.
Ponad 3 tys. profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych

Z danych przedstawionych w raporcie Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w Polsce działa 3,4 tys. profesjonalnych instalacji PV i 1347 instalacji wiatrowych. Dane przedstawiają sytuację na marzec 2023 roku i dotyczą dużych farm o mocy większej niż niż 1 MW, ale również poniżej wskazanej wartości obejmujące instalacje u prosumentów biznesowych. Jak wskazują dane, farmy stanowią aż 52 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w energetyce z odnawialnych źródeł energii. W sumie źródła wiatrowe i słoneczne, a także prosumenci PV odpowiadają za 92 proc. zainstalowanej mocy w Polsce.

Kto wytwarza najwięcej zielonej energii? 

Instytut Energetyki Odnawialnej ustalił również strukturę właścicielską elektrowni w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że najwięcej instalacji słonecznych należy do Respect Energy czyli właściciela największej farmy fotowoltaicznej w kraju o mocy 204 MW, a docelowo ma to być 350 MW. Obecnie największa farma znajduje się w miejscowości Zwartowo w gminie Choczewo w województwie zachodniopomorskim i została otwarta w październiku 2022 roku. Farma jest największa nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo – Wschodniej. Obiekt  zajmuje 300 ha i generuje energię z niemal 400 tys. paneli. Farma ma dostarczyć energię do około 153 tys. gospodarstw domowych. 

Druga pozycja należy do spółki nadzorowanej przez przez miliardera Zygmunta Solorza – PAK-Polska Czysta Energia. Za wynik odpowiada farma o mocy 70 MW, która powstała w Brudzewie na terenie, gdzie wcześniej działa odkrywka węgla brunatnego.

Do najważniejszych inwestorów należą również Solis Bond Company (65 MW) oraz Better Energy (60 MW).

Kto wytwarza najwięcej zielonej energii?

W energetyce wiatrowej na pierwszym miejscu znajduje się PGE, czyli największy krajowy koncern energetyczny. W rękach spółki znajduje się 20 farm wiatrowych o łącznej mocy 772 MW. PGE planuje do 2030 roku zwiększyć moc w elektrowniach na lądzie do 1,7 GW, a w farmach na morzu do 2,5 GW. 

Kolejne pozycje należą do niemieckiego koncernu RWE – 454 MW, spółki Polenenergia – 435 MW oraz Tauron – 417 MW. 

Aktywność sektora prywatnego

W czołówce podmiotów odpowiedzialnych za generowanie największej ilości mocy z OZE nie ma państwowych koncernów energetycznych. Dopiero na miejscu piątym znalazła się Energa z mocą na poziomie 25 MW. 

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej podkreśla, że wzrost mocy farm wiatrowych w Polsce w latach 2021-2023 to zasługa przede wszystkim sektora prywatnego. Spółki państwowe nie uczestniczyły w aktywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich kilku lat. Dotyczy to przede wszystkim rynku fotowoltaiki. Wzrost aktywności zauważono w 2021 roku, kiedy w ramach systemu wsparcia niemal wyczerpał się wolumen obejmujący lata 2016-2021. W tym czasie operatorzy sieci zaczęli odmawiać wydawania warunków. Jedynie koncernom państwowym udawało się uzyskać decyzje na korzystnych warunkach. 

Obecnie w planach jest aktualizacja krajowej strategii energetycznej na najbliższe lata. Zgodnie z propozycją resortu klimatu do 2040 roku odnawialne źródła energii mają stanowić ponad 50 proc. udziału w produkcji energii i 68 proc. mocy zainstalowanych w krajowej sieci, a  zainstalowana moc wyniesie 88 GW.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Prosta Giełda zadebiutowała, ale handel akcjami nie ruszył

Następny Wpis

Polacy kupują coraz więcej mieszkań

Powiązane wpisy

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Grupa PGE z sukcesem zrealizowała pierwszą fazę projektu farmy słonecznej w Jeziórku na terenie Podkarpacia, tworząc jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Rozciągająca się na obszarze około 50 hektarów instalacja ma obecnie moc przekraczającą 50 MW. Wizją przyszłości dla farmy PV-Jeziórko jest rozwinięcie jej mocy do około 220 MW.
Avatar photo
Więcej