fbpx

Nowość od Google. AI przejmuje kontrolę! 

Avatar photo
Długo oczekiwana aktualizacja od Google już jest! Firma przyznała, że prace nad nowymi funkcjami trwały od marca br. Największym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w ramach usług amerykańskiego koncernu.
Czego możemy się spodziewać po znanej przeglądarce? 

Niecały rok minął od powstania flagowego obecnie produktu firmy openAI, czyli chatGPT. W tym czasie powstała swego rodzaju “moda” na sztuczną inteligencję – nieustannie wyszukiwane są nowe sposoby jej wykorzystania. Google już w czerwcu bieżącego roku zapowiadało wprowadzenie sztucznej inteligencji do swoich produktów, w tym stworzenie specjalnego Asystenta Google. Już teraz kalifornijski gigant wprowadza pierwsze funkcje, zaczynając od Gmaila i Dokumentów Google.

Aktualizacja z użyciem AI ma nam dać mnóstwo możliwości podczas pisania treści na poczcie elektronicznej i w edytorze tekstów docs.google.com. Biorąc pod uwagę rozmach, z jakim Google przejmuje kolejne branże, możemy już wkrótce spodziewać się kolejnych nowości.

Jakie zmiany wprowadza najnowsza aktualizacja? 

Google chcąc wykorzystać rozwiązania, jakie zapewnia AI, oferuje:

W poczcie elektronicznej Gmail:

  • opcję wygenerowania tekstu przez sztuczną inteligencję (krótszego bądź dłuższego) – program zapyta nas o streszczony opis tego, co chcielibyśmy uzyskać w treści.
  • możliwość ustawienia stylistyki tekstu maila – może być on mniej lub bardziej formalny.  
  • pomoc w przypadku dłuższej konwersacji mailowej  – AI przeanalizuje poprzednie wiadomości, pisząc dalszą część rozmowy, mając na względzie kontekst wypowiedzi.
  • samodzielne zredagowanie napisanych przez nas e – maili.
  • dodanie większej ilości znaków bądź skrócenie wypowiedzi bazując na otrzymanych przez nas wskazówkach. 

W przypadku Dokumentów Google oferowane możliwości wyglądają dość podobnie, przy czym pojawia się więcej opcji ich wykorzystania:

  • Podobnie jak w przypadku Gmail otrzymamy możliwość generowania treści z uwzględnieniem naszych wytycznych. 
  • napisania ogłoszenia o pracę, CV na wybrane stanowisko itp. 
  • sztuczna inteligencja zredaguje dokument z dłuższego dokumentu na krótszy (i na odwrót), wypunktuje istotne informacje, bazując na wprowadzonych informacjach.

Spółka chwali się, że najnowsze zmiany mogą zrewolucjonizować dotychczasowe korzystanie z poczty elektronicznej oraz edytora tekstów i ułatwić pracę wielu użytkowników. W przypadku pozytywnego odbioru nowych funkcji można się spodziewać, że Gmail ostatecznie zmonopolizuje już teraz zdominowany przez siebie rynek programów pocztowych. Według danych z serwisu Statista obecnie na świecie jest ponad 4.1 mld użytkowników poczty e-mail – przy prawie dwóch miliardach aktywnych użytkowników Gmaila!

Na razie dla nielicznych

Na ten moment nowe funkcje dostępne są jedynie dla tych, którzy posiadają płatny pakiet Google Workspace. Firma podaje także, że opcje działają już na całym świecie, zarówno w aplikacjach mobilnych i w wersji desktopowej. Użytkownicy bezpłatnych planów usług Google na sztuczną inteligencję w swojej poczcie e-mail będą musieli jeszcze poczekać.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Larry the bird odfrunął – zastąpiła go litera X 

Następny Wpis

Koniec stagnacji na rynku deweloperskim? Eksperci prognozują  

Powiązane wpisy

Ponad 50 proc. polskich sklepów internetowych sprzedaje za granicą. Cross-border w e-commerce

Polski e-commerce coraz śmielej wkracza na międzynarodowe rynki. Z badań agencji Strix wynika, że ponad 50 proc. polskich sklepów internetowych sprzedaje za granicą. Obecna sytuacja gospodarcza związana z rosnącą inflacją, skutkami konfliktu w Ukrainie czy spadającym popytem stawia nowe wyzwania przed branżą, ale rozwój jest nieunikniony. PwC prognozuje, że do 2027 wartość rynku e-commerce wzrośnie o ponad 94 mld zł, czyli do 187 mld zł.
Avatar photo
Więcej