fbpx

Kosmiczna szansa SatRevolution

Avatar photo
Amerykański gigant – Virgin Orbit – postanowił zainwestować 30 milionów dolarów w polską spółkę SatRevolution. Zanosi się na prawdziwą rewolucję.

Virgin Orbit – starter pack do kosmosu

Virgin Orbit jest spółką w ramach Grupy Virgin , która świadczy usługi startowe dla małych satelitów. Obecnie firma mieści się w Long Beach w Kalifornii i zatrudnia ponad 300 pracowników. Na jej czele stoi prezydent Dan Hart, były wiceprezes rządowych systemów satelitarnych w Boeingu.

Firma została utworzona w 2017 roku w celu opracowania rakiety LauncherOne, korzystającej z Boeinga 747-400 jako narzędzia do wyniesienia w powietrze. Wcześniej był to projekt należący do Virgin Galactic.

17 stycznia 2021 r. należący do przedsiębiorstwa LauncherOne z powodzeniem wszedł na orbitę i  rozmieścił na niej 10 satelitów SatCube.

SatRevolution – polski wkład w podbój Wszechświata

Firma SatRevolution specjalizuje się w produkcji, projektowaniu i eksploatacji satelitów, nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych. W spektrum jej działalności znajdziemy także analizę danych z różnym stopniu związanych z pracą satelitów, a także z funkcjonowaniem samego kosmosu. Plany spółki na przyszłość są imponujące – jej przedstawiciele deklarują chęć stania się czołowym operatorem satelitów do obserwacji naszej planety. Dotychczas SatRevolution z powodzeniem wysłało na orbitę dwa satelity: STORK-4 oraz STORK-5. Wydarzenie to rozpoczęło proces budowy własnej konstelacji.

Aby osiągnąć cel – status znaczącej spółki w przemyśle kosmicznym – wrocławianie planują podwoić zatrudnienie. Tworzą również dział odpowiedzialny za misje kosmiczne Mission Operations.

SatRevolution i Virgin Orbit łączą siły

Brytyjska firma Virgin Orbit, należąca do miliardera sir Richarda Bransona, postanowiła połączyć siły z polskim podmiotem – SatRevolution, równocześnie inwestując w niego 30 milionów dolarów. Obie spółki planują wspólną misję o nazwie Above the Clouds. W przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane dwa nanosatelity – STORK-3 i SteamSat-2. Oba urządzenia to polska produkcja. Wkładem Virgin Orbit w to wydarzenie będzie wykorzystanie rakiety LauncherOne, która zostanie wystrzelona z pokładu Boeinga 747, do wyniesienia satelitów na orbitę.

SatRev papierkiem lakmusowym dla polskiego VC?

Zdaniem Marcina Kostrzewy, eksperta rynku venture capital, transakcja pomiędzy SatRevolution a Vrigin Orbit może być dowodem na to, że polskie projekty są na tyle jakościowe i innowacyjne, że są w stanie przyciągać zagranicznych inwestorów.  Jeżeli współpraca się powiedzie, wyślemy światu jasny sygnał – w naszym kraju powstają przedsięwzięcia, w które warto inwestować. Czas pokaże, czy SatRevulution zyska miano polskiego jednorożca i zwróci oczy inwestorów na nadwiślańskie projekty.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Następny Wpis

Jak wygląda proces inwestycyjny w startup? Dobre praktyki

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej

Dane walutą przyszłości, ale klienci niechętnie dzielą się informacjami

Dane nazywane są walutą przyszłości. Marki chętnie proszą klientów o różne informacje pozwalające na skuteczną personalizację ofert czy pozycjonowanie produktów. W Internecie dane o użytkownikach są zbierane niemal na każdym kroku. Marki mogą dopasowywać działania marketingowe do preferencji konkretnej osoby. Kluczowe jest nie tylko zbieranie danych, ale również ich analiza.
Avatar photo
Więcej

Zastosowanie AI w gospodarce

Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Avatar photo
Więcej