fbpx

Kosmiczna szansa SatRevolution

Avatar photo
Amerykański gigant – Virgin Orbit – postanowił zainwestować 30 milionów dolarów w polską spółkę SatRevolution. Zanosi się na prawdziwą rewolucję.

Virgin Orbit – starter pack do kosmosu

Virgin Orbit jest spółką w ramach Grupy Virgin , która świadczy usługi startowe dla małych satelitów. Obecnie firma mieści się w Long Beach w Kalifornii i zatrudnia ponad 300 pracowników. Na jej czele stoi prezydent Dan Hart, były wiceprezes rządowych systemów satelitarnych w Boeingu.

Firma została utworzona w 2017 roku w celu opracowania rakiety LauncherOne, korzystającej z Boeinga 747-400 jako narzędzia do wyniesienia w powietrze. Wcześniej był to projekt należący do Virgin Galactic.

17 stycznia 2021 r. należący do przedsiębiorstwa LauncherOne z powodzeniem wszedł na orbitę i  rozmieścił na niej 10 satelitów SatCube.

SatRevolution – polski wkład w podbój Wszechświata

Firma SatRevolution specjalizuje się w produkcji, projektowaniu i eksploatacji satelitów, nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych. W spektrum jej działalności znajdziemy także analizę danych z różnym stopniu związanych z pracą satelitów, a także z funkcjonowaniem samego kosmosu. Plany spółki na przyszłość są imponujące – jej przedstawiciele deklarują chęć stania się czołowym operatorem satelitów do obserwacji naszej planety. Dotychczas SatRevolution z powodzeniem wysłało na orbitę dwa satelity: STORK-4 oraz STORK-5. Wydarzenie to rozpoczęło proces budowy własnej konstelacji.

Aby osiągnąć cel – status znaczącej spółki w przemyśle kosmicznym – wrocławianie planują podwoić zatrudnienie. Tworzą również dział odpowiedzialny za misje kosmiczne Mission Operations.

SatRevolution i Virgin Orbit łączą siły

Brytyjska firma Virgin Orbit, należąca do miliardera sir Richarda Bransona, postanowiła połączyć siły z polskim podmiotem – SatRevolution, równocześnie inwestując w niego 30 milionów dolarów. Obie spółki planują wspólną misję o nazwie Above the Clouds. W przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane dwa nanosatelity – STORK-3 i SteamSat-2. Oba urządzenia to polska produkcja. Wkładem Virgin Orbit w to wydarzenie będzie wykorzystanie rakiety LauncherOne, która zostanie wystrzelona z pokładu Boeinga 747, do wyniesienia satelitów na orbitę.

SatRev papierkiem lakmusowym dla polskiego VC?

Zdaniem Marcina Kostrzewy, eksperta rynku venture capital, transakcja pomiędzy SatRevolution a Vrigin Orbit może być dowodem na to, że polskie projekty są na tyle jakościowe i innowacyjne, że są w stanie przyciągać zagranicznych inwestorów.  Jeżeli współpraca się powiedzie, wyślemy światu jasny sygnał – w naszym kraju powstają przedsięwzięcia, w które warto inwestować. Czas pokaże, czy SatRevulution zyska miano polskiego jednorożca i zwróci oczy inwestorów na nadwiślańskie projekty.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Następny Wpis

Jak wygląda proces inwestycyjny w startup? Dobre praktyki

Powiązane wpisy

Rynek pracy w kwietniu 2023: mniej ofert, ale spadek bezrobocia

Z danych przedstawionych w cyklicznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 roku wyniosło 7430,65 zł. czyli o 1 proc. mniej niż w marcu, a o 12,1 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Zanotowano również spadek stopy bezrobocia, a równocześnie mniejszą liczbę nowych ofert pracy.
Avatar photo
Więcej