fbpx

Kosmiczna szansa SatRevolution

Avatar photo
Amerykański gigant – Virgin Orbit – postanowił zainwestować 30 milionów dolarów w polską spółkę SatRevolution. Zanosi się na prawdziwą rewolucję.

Virgin Orbit – starter pack do kosmosu

Virgin Orbit jest spółką w ramach Grupy Virgin , która świadczy usługi startowe dla małych satelitów. Obecnie firma mieści się w Long Beach w Kalifornii i zatrudnia ponad 300 pracowników. Na jej czele stoi prezydent Dan Hart, były wiceprezes rządowych systemów satelitarnych w Boeingu.

Firma została utworzona w 2017 roku w celu opracowania rakiety LauncherOne, korzystającej z Boeinga 747-400 jako narzędzia do wyniesienia w powietrze. Wcześniej był to projekt należący do Virgin Galactic.

17 stycznia 2021 r. należący do przedsiębiorstwa LauncherOne z powodzeniem wszedł na orbitę i  rozmieścił na niej 10 satelitów SatCube.

SatRevolution – polski wkład w podbój Wszechświata

Firma SatRevolution specjalizuje się w produkcji, projektowaniu i eksploatacji satelitów, nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych. W spektrum jej działalności znajdziemy także analizę danych z różnym stopniu związanych z pracą satelitów, a także z funkcjonowaniem samego kosmosu. Plany spółki na przyszłość są imponujące – jej przedstawiciele deklarują chęć stania się czołowym operatorem satelitów do obserwacji naszej planety. Dotychczas SatRevolution z powodzeniem wysłało na orbitę dwa satelity: STORK-4 oraz STORK-5. Wydarzenie to rozpoczęło proces budowy własnej konstelacji.

Aby osiągnąć cel – status znaczącej spółki w przemyśle kosmicznym – wrocławianie planują podwoić zatrudnienie. Tworzą również dział odpowiedzialny za misje kosmiczne Mission Operations.

SatRevolution i Virgin Orbit łączą siły

Brytyjska firma Virgin Orbit, należąca do miliardera sir Richarda Bransona, postanowiła połączyć siły z polskim podmiotem – SatRevolution, równocześnie inwestując w niego 30 milionów dolarów. Obie spółki planują wspólną misję o nazwie Above the Clouds. W przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane dwa nanosatelity – STORK-3 i SteamSat-2. Oba urządzenia to polska produkcja. Wkładem Virgin Orbit w to wydarzenie będzie wykorzystanie rakiety LauncherOne, która zostanie wystrzelona z pokładu Boeinga 747, do wyniesienia satelitów na orbitę.

SatRev papierkiem lakmusowym dla polskiego VC?

Zdaniem Marcina Kostrzewy, eksperta rynku venture capital, transakcja pomiędzy SatRevolution a Vrigin Orbit może być dowodem na to, że polskie projekty są na tyle jakościowe i innowacyjne, że są w stanie przyciągać zagranicznych inwestorów.  Jeżeli współpraca się powiedzie, wyślemy światu jasny sygnał – w naszym kraju powstają przedsięwzięcia, w które warto inwestować. Czas pokaże, czy SatRevulution zyska miano polskiego jednorożca i zwróci oczy inwestorów na nadwiślańskie projekty.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Następny Wpis

Jak wygląda proces inwestycyjny w startup? Dobre praktyki

Powiązane wpisy

Ani recesja, ani ożywienie. Nowe analizy ekspertów na temat sytuacji gospodarczej na świecie

Z analizy przedstawionej przez Puls Biznesu wynika, że mediana wskaźników miesięcznych w odniesieniu do rynków światowych utrzymuje się na poziomie neutralnym. Obecnie nie notuje się ani recesji ani ożywienia. Polska znajduje się na dnie cyklu koniunkturalnego. Na rynku pojawia się mniej ofert pracy, ale równocześnie bezrobocie utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej

Sprzedaż zdalna. Jakich błędów unikać?

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które już niedługo wejdą w życie, przypieczętowały obecność pracy zdalnej w przestrzeni biurowej. Coraz więcej pracodawców oferuje możliwość wykonywania obowiązków poza biurem w określonym wymiarze. Zmienił się nie tylko sposób działania, ale również wykorzystywane metody wraz z nowymi przyzwyczajeniami osób. Handlowcy chętnie decydują się na spotkania online oszczędzając tym samym czas nie tylko swój, ale również klientów. Wielu z nich zapomina jednak, że w świecie wirtualnym należy pamiętać o nieco innych elementach niż podczas spotkania twarzą w twarz. Jakie są popularne błędy popełniane przez sprzedawców?
Avatar photo
Więcej