Najważniejszy czynnik, czyli kilka słów o kompetencjach
To, na co należy zwrócić uwagę na początku, to kompetencje. Doświadczenie, wiedza, portfolio projektów – to czynniki, które pozwolą nam lepiej ocenić kandydata. Punkt wyjścia w rekrutacji IT stanowi zapoznanie się z dotychczasowym doświadczeniem kandydatów oraz projektów, nad którymi mieli okazję pracować. W trakcie rekrutacji warto zatem zadawać pytania dotyczące ich stażu w obszarze różnych technologii, narzędzi, z których mieli okazję korzystać w codziennej pracy oraz ewentualnych dodatkowych projektów. Kluczowe jest także przeprowadzenie oceny portfolio osób rekrutowanych do zespołu IT. Dzięki temu ocenimy, czy ich poprzednie doświadczenia są takimi, jakie poszukujemy i okażą się wystarczające w obecnej pracy.
Rekrutacja w branży IT jest w zasadzie niekompletna bez rozmowy technicznej. Najlepiej, aby przeprowadził ją CTO firmy lub członek zespołu, do którego rekrutowany jest kandydat. Poziom praktycznych umiejętności technicznych kandydata najlepiej jest w stanie ocenić Senior Developer w danej technologii. Po zapoznaniu się z niniejszymi będzie w stanie podjąć decyzję, czy to jest to, czego oczekuje firma. Przeprowadzenie skutecznej rekrutacji w branży IT, oznacza, że rekruter powinien posiadać podstawową wiedzę techniczną, pozwalającą na zweryfikowanie kompetencji kandydata do zespołu już na pierwszym spotkaniu. Tutaj warto również wspomnieć, że developerzy zazwyczaj oczekują krótkiego procesu rekrutacji oraz bezpośredniego kontaktu z potencjalnym przełożonym podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Skuteczny gracz zespołowy
Komunikacja, praca zespołowa i wysoka motywacja – umiejętności miękkie są niezwykle istotne w pracy w zespole IT. Kluczem do zadbania o spójność zespołu i stworzenie skutecznej komunikacji między jego członkami jest zadbanie o ich umiejętności miękkie. Najlepszą formą ich przetestowania zapewni osobiste spotkanie z kandydatem na spotkaniu w biurze lub online. Podczas rozmowy rekrutacyjnej w IT, warto zwrócić uwagę na kilka cech kandydata. Warto go zapytać, w jakich projektach brał wcześniej udział i jaką rolę tam odgrywał. Kluczowe będzie ocenienie umiejętności komunikacyjnych osoby rekrutowanej do zespołu i sprawdzenie, czy jest otwarty na nowe doświadczenia. Idealny pracownik w branży IT powinien być również głodny wiedzy i chętny do nieustannego rozwoju. To ważne cechy, które decydują, czy kandydat w roli pracownika będzie zmotywowany w czasie trwania projektu, a tym samym efektywny.
Umiejętności miękkie – kluczowe w branży IT?
To, co stanowi inne, przydatne w branży IT cechy, to pewność siebie i swoich umiejętności. Kandydat pewny swojej wiedzy to niezwykle wartościowy pracownik dla pracodawcy. Gwarantuje to wysoką motywację w pracy przy projektach i gotować do wykazania się umiejętnościami. Jeśli potencjalny pracownik czuje się pewnie w swojej specjalizacji oznacza to, że posiada już pewne umiejętności i z chęcią się nimi podzieli. Kolejnym istotnym czynnikiem, na który rekruter powinien zwrócić uwagę, jest to, czy kandydat woli pracować samodzielnie, czy dobrze odnajduje się w pracy zespołowej. Oczywiście lepszym kandydatem będzie osoba, która dobrze odnajduje się w pracy z zespołem.
Developerzy wchodzą obecnie w wiele różnych ról poza swoją specjalizacją. Mogą być zarówno konsultantami technicznym, jak i architektami systemów czy nawet liderami zespołu. Do skutecznego wypełnienia tych ról nie wystarczy jednak sama wiedza techniczna. Dobrze rozwinięte umiejętności miękkie i doświadczenie w pracy z zespołem i klientami to niezwykle istotne czynniki.
Jak zbudować silny zespół IT?
Rekrutacja programistów to z pewnością trudne i czasochłonne zajęcie. Może stanowić problem w obliczu deficytu pracowników na rynku. Sam proces może być łatwiejszy, gdy mamy znajomości w branży i możemy liczyć na polecenia. Warto mieć to na uwadze, gdy rekrutacja w IT bywa wysoce kosztowna.