fbpx

Mieszkanie na wakacyjny wynajem. Czy warto kupić nieruchomość w Polsce?

Avatar photo
Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji z nastawieniem na wakacyjny wynajem. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji. Czy zakup nieruchomości w popularnym kurorcie wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji z nastawieniem na wakacyjny wynajem. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji. Czy zakup nieruchomości w popularnym kurorcie wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału?

Departament Analiz Ekonomicznych banku PKO BP przygotował we współpracy z ekspertami do spraw nieruchomości i kredytów hipotecznych raport podsumowujący sytuację na rynku wynajmu krótkoterminowego w sezonie wakacyjnym i nie tylko. Specjaliści zwrócili uwagę na perspektywiczne miejsca i obszary w Polsce oraz ocenili potencjał zakupu nieruchomości w popularnych kurortach. 

Czy opłaca się kupić nieruchomość w górach?

Inwestor zastanawiając się nad nieruchomością w Sopocie, Zakopanem czy Giżycku musi zmierzyć się dużym kosztem zakupu. Ceny mieszkań i domów są wysokie nie tylko w największych polskich miastach, ale również w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach – na Pomorzu, Mazurach czy w górach. Właściciel mieszkania musi ustalić stawkę, po której wynajem będzie opłacalny. Dodatkowo powinien liczyć się z kosztami obsługi nieruchomości przez cały rok. Inwestor mierzy się również z dużą konkurencją, często jeszcze na etapie zakupu.  

Góry to jedna z części Polski o największym potencjale pod względem zarobków z wynajmu krótkoterminowego. Właściciele znajdują klientów niemal przez cały rok, ale największe zyski notuje się w tracie ferii zimowych oraz w okresie Bożego Narodzenia. Najbardziej pożądane wśród turystów są noclegi w Białce Tatrzańskiej. Za lokalizację mniej niż 500 metrów od wyciągu właściciel może otrzymać nawet ok. 1300 zł za noc w weekend, a jeżeli wyciąg znajduje się dalej niż pół kilometra cena spada do około 400 zł. Eksperci podkreślają, że to wyjątkowa rozbieżność w kosztach noclegów w skali miejscowości narciarskich. Druga miejscowość pożądana przez turystów to Szczyrk, gdzie za 2-osobowy pokój trzeba zapłacić około 700 zł w sezonie zimowym w weekend. Najtańsze noclegi są w Krynicy Zdroju, stawki kształtują się na poziomie mniej niż 400 zł za dobę w sezonie.  

Mazury vs Bałtyk 

Eksperci PKO zwracają uwagę również na Mazury oraz inne rejony położone nad jeziorami. Najdroższe noclegi są w Giżycku, a najwięcej turystów pojawia się podczas ferii zimowych oraz wakacji. Latem stawki za nocleg są zróżnicowane pod względem dni tygodnia – rosną w weekendy. Właściciele mieszkań i domów w pobliżu jezior zarabiają więcej niż posiadacze nieruchomości w górach w sezonie letnim, ale mniej niż w nadmorskich kurortach. Najtańsze noclegi są w Augustowie. 

Inwestorzy decydujący się na zakup nieruchomości nad morzem mogą liczyć na najwyższe zarobki w sezonie letnim – podczas weekendów i wakacji. Wzrost cen notuje się już od kwietnia. Ceny noclegów są wyższe niż w górach o około 200 zł biorąc pod uwagę podróżującą parę. Analitycy PKO BP zwracają również uwagę na wzrost cen wraz z bliskością plaży. Jeżeli mieszkanie czy dom znajduje się mniej niż 500 metrów od plaży stawka za noc rośnie o około 30 proc. Najwięcej za wynajem płacą turyści w Ustroniu Morskim – nawet około 1000 zł za mieszkanie niedaleko plaży w trakcie weekendu. Najniższe stawki notuje się w Ustce i Łebie – koszt noclegu to średnio 400 – 500 zł za dobę. 

Analizując opłacalność inwestycji należy wziąć pod uwagę również stopień wykorzystania miejsc noclegowych. W raporcie PKO BP uwzględniono 80 proc. obłożenie latem w nadmorskich kurortach –  Sopocie, Ustce, Międzyzdrojach i Świnoujściu. Eksperci zwrócili uwagę, że w górach wskaźnik wyniesie nawet około 20 proc. mniej. Prognozy zakładają, że jedynie Szczawnica (lokalizacja na granicy Beskidów Zachodnich i Pienin) może odnotować obłożenie zbliżone do nadmorskich miejscowości. 

Czy warto kupić nieruchomość na wynajem krótkoterminowy? Największe znaczenie ma dobra lokalizacja i bliskość głównych atrakcji – plaży czy wyciągu narciarskiego. Warto inwestować w wyposażone lokale z dostępem do parkingu i infrastruktury. 

Total
10
Shares
Poprzedni wpis

Branża edTech. Jaka przyszłość czeka polskie startupy?

Następny Wpis

Czym jest finansowanie dłużne?

Powiązane wpisy

Wakacje kredytowe 2022. Ruszył nabór wniosków

Wakacje kredytowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych to jedno z rozwiązań, które ma pomóc w niwelowaniu negatywnych skutków wzrostu stóp procentowych. Od początku pomysł budził wiele kontrowersji i pytań, ale rząd zdecydował o uruchomieniu odroczenia płatności rat kredytów hipotecznych. 29 lipca ruszył nabór wniosków.
Avatar photo
Więcej