fbpx

Czym jest finansowanie dłużne?

Avatar photo
Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 

Finansowanie dłużne – zalety i wady 

Finansowanie dłużne polega na korzystaniu ze środków pochodzących od osób czy instytucji zewnętrznych, np. banków. Firma nie musi wykorzystywać własnego kapitału, który może przeznaczyć na bezpieczne inwestycje. Dużą zaletą finansowanie dłużnego jest niezależność i brak angażowania się partnerów w sprawy firmy. Organizacja nie traci pełnej kontroli nad prowadzoną działalnością oraz podejmowanymi decyzjami, może również czerpać pełne zyski z sukcesu w przyszłości. 

Decydując się na finansowanie dłużne, firma musi liczyć się z koniecznością zwrócenia pożyczonych środków oraz pokrycia kosztów odsetek. Jeżeli pomysł na biznes nie powiedzie się, a spółka będzie generować straty dodatkowym utrudnieniem, okaże się wywiązanie się ze zobowiązań zaciągniętych w ramach finansowania dłużnego.

Formy finansowania dłużnego 

Na rynku dostępnych jest kilka form finansowania dłużnego realizowanych przez różne podmioty. Kredyt i pożyczki udzialane są głównie przez banki, faktoring realizuje się we współpracy ze specjalistyczną firmą, podobnie jak leasing. Firmy mogą również zdecydować się na emisję obligacji albo zastosowanie kredytu kupieckiego. 

Kredyt bankowy 

Kredyt bankowy to rozwiązanie sprzyjające firmom działającym na rynku od lat. Młode przedsiębiorstwa, szczególnie funkcjonujące krócej niż 12 miesięcy, mogą mieć problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Do wyboru są kredyty obrotowe i inwestycyjne. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością regularnych spłat rat, dopełnieniem wielu formalności oraz procesem rozpatrywania wniosku. 

Pożyczka 

Pożyczkę można zaciągnąć również poza bankiem u dowolnego podmiotu, nawet osoby prywatnej. Zasady zawierania reguluje Kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim. Pożyczki zawierane są na dowolny cel, nie muszą być również odpłatne, a tryb spłaty ustalają strony. 

Faktoring 

Faktoring to usługa finansowa poprawiająca płynność firmy tzw. cash flow. Zapewnia środki na finansowanie bieżącej działalności i pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. 

Faktoring polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności pochodzących ze sprzedaży produktów albo usług. Faktorant, czyli podmiot przekazujący należności otrzymuje środki na bieżące funkcjonowanie i ogranicza negatywne skutki zatorów płatniczych.

Szybka i łatwo dostępna forma finansowania wspierającego bieżącą działalność firmy. Wymaga mniej formalności niż np. kredyt oraz nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa. Pozwala zachować płynność finansową – uregulować najważniejsze zobowiązania, pokryć koszty produkcji, wynajmu czy utrzymania licencji oprogramowania. Firma może wykorzystać środki na dowolny cel. 

Leasing 

Leasing można wykorzystać do sfinansowania sprzętów albo maszyn. Ostateczny koszt może okazać się wyższy niż przy zakupie, jednak nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje jednorazowo odpowiednią wielkością środków. 

Leasingobiorca użytkuje np. sprzęt przez określony okres z możliwością wykupu po spłaceniu rat. Finansowanie w formie leasingu to dobra opcja dla firm działających na rynku od niedawna, które mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. Raty leasingu można uwzględnić w kosztach działalności.

Kredyt kupiecki 

Kredyt kupiecki to odroczenie płatności albo sprzedaż ratalna. Odbywa się bez dodatkowych pośredników, stronami są wyłącznie sprzedawca oraz kupujący. Pozwala również na niższe koszty niż kredyt bankowy oraz większą elastyczność w kwestii rat. Zaletą są również proste formalności.

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Mieszkanie na wakacyjny wynajem. Czy warto kupić nieruchomość w Polsce?

Następny Wpis

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Powiązane wpisy

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Z raportu EY "Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023" wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.
Avatar photo
Więcej

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Po kilku stosunkowo dobrych latach polskie startupy czekają nowe wyzwania. W trakcie pandemii duża część innowacyjnych spółek zanotowała wzrosty, a kryzys nie dotknął rynku venture capital. Tymczasem wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja sprawiły, że inwestorzy ostrożniej podchodzą do angażowania kapitału. Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że dodatkowo spółki wciąż muszą mierzyć się z walką o pracowników, zmieniającym się prawem czy trudnościami z ekspansją zagraniczną.
Avatar photo
Więcej

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Chociaż sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie wciąż budzi wiele niepewności, inwestorzy zaczynają szukać okazji. Bartosz Pakulski, analityk (Investment Analyst) z Flash Ventures ASI przekonuje, że okres zakupowy potrwa nawet do drugiej połowy 2023 roku. Większość inwestorów zmaga się jednak z obawami, które nie są bezpodstawne. Co może wydarzyć się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy?
Avatar photo
Więcej