fbpx

Czym jest finansowanie dłużne?

Avatar photo
Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 

Finansowanie dłużne – zalety i wady 

Finansowanie dłużne polega na korzystaniu ze środków pochodzących od osób czy instytucji zewnętrznych, np. banków. Firma nie musi wykorzystywać własnego kapitału, który może przeznaczyć na bezpieczne inwestycje. Dużą zaletą finansowanie dłużnego jest niezależność i brak angażowania się partnerów w sprawy firmy. Organizacja nie traci pełnej kontroli nad prowadzoną działalnością oraz podejmowanymi decyzjami, może również czerpać pełne zyski z sukcesu w przyszłości. 

Decydując się na finansowanie dłużne, firma musi liczyć się z koniecznością zwrócenia pożyczonych środków oraz pokrycia kosztów odsetek. Jeżeli pomysł na biznes nie powiedzie się, a spółka będzie generować straty dodatkowym utrudnieniem, okaże się wywiązanie się ze zobowiązań zaciągniętych w ramach finansowania dłużnego.

Formy finansowania dłużnego 

Na rynku dostępnych jest kilka form finansowania dłużnego realizowanych przez różne podmioty. Kredyt i pożyczki udzialane są głównie przez banki, faktoring realizuje się we współpracy ze specjalistyczną firmą, podobnie jak leasing. Firmy mogą również zdecydować się na emisję obligacji albo zastosowanie kredytu kupieckiego. 

Kredyt bankowy 

Kredyt bankowy to rozwiązanie sprzyjające firmom działającym na rynku od lat. Młode przedsiębiorstwa, szczególnie funkcjonujące krócej niż 12 miesięcy, mogą mieć problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Do wyboru są kredyty obrotowe i inwestycyjne. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością regularnych spłat rat, dopełnieniem wielu formalności oraz procesem rozpatrywania wniosku. 

Pożyczka 

Pożyczkę można zaciągnąć również poza bankiem u dowolnego podmiotu, nawet osoby prywatnej. Zasady zawierania reguluje Kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim. Pożyczki zawierane są na dowolny cel, nie muszą być również odpłatne, a tryb spłaty ustalają strony. 

Faktoring 

Faktoring to usługa finansowa poprawiająca płynność firmy tzw. cash flow. Zapewnia środki na finansowanie bieżącej działalności i pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. 

Faktoring polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności pochodzących ze sprzedaży produktów albo usług. Faktorant, czyli podmiot przekazujący należności otrzymuje środki na bieżące funkcjonowanie i ogranicza negatywne skutki zatorów płatniczych.

Szybka i łatwo dostępna forma finansowania wspierającego bieżącą działalność firmy. Wymaga mniej formalności niż np. kredyt oraz nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa. Pozwala zachować płynność finansową – uregulować najważniejsze zobowiązania, pokryć koszty produkcji, wynajmu czy utrzymania licencji oprogramowania. Firma może wykorzystać środki na dowolny cel. 

Leasing 

Leasing można wykorzystać do sfinansowania sprzętów albo maszyn. Ostateczny koszt może okazać się wyższy niż przy zakupie, jednak nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje jednorazowo odpowiednią wielkością środków. 

Leasingobiorca użytkuje np. sprzęt przez określony okres z możliwością wykupu po spłaceniu rat. Finansowanie w formie leasingu to dobra opcja dla firm działających na rynku od niedawna, które mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. Raty leasingu można uwzględnić w kosztach działalności.

Kredyt kupiecki 

Kredyt kupiecki to odroczenie płatności albo sprzedaż ratalna. Odbywa się bez dodatkowych pośredników, stronami są wyłącznie sprzedawca oraz kupujący. Pozwala również na niższe koszty niż kredyt bankowy oraz większą elastyczność w kwestii rat. Zaletą są również proste formalności.

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Mieszkanie na wakacyjny wynajem. Czy warto kupić nieruchomość w Polsce?

Następny Wpis

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Powiązane wpisy

W co inwestować w 2022 roku? Branże, które warto znać

Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nowych kierunków lokowania i pomnażania kapitału. Decydując się na inwestycje na giełdzie mają do dyspozycji różne instrumenty. Akcje polskich i zagranicznych spółek to jedna z najpopularniejszych form, pozwalająca osiągać wysokie stopy zwrotu. Na jakie branże warto zwrócić uwagę w 2022 roku inwestując na giełdzie?
Avatar photo
Więcej

6 popularnych mitów na temat inwestowania

Polacy są niechętni do inwestowania pieniędzy. Z raportu Grupy Assay wynika, że jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. W społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów i przekonań. Większość z nich wynika z braku wiedzy i wybiórczej selekcji informacji.
Avatar photo
Więcej