fbpx

Krajowy System e-Faktur. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Avatar photo
Krajowy System e-Faktur obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy wie, czym jest i jakie korzyści zapewnia. Polska to czwarty kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził e-Fakturę. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale rząd zapowiada wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego już od 2024 roku.
freepik.com

e-Faktura to kolejna dopuszczona forma udokumentowania sprzedaży. Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze tradycyjne faktury papierowe oraz faktury elektroniczne. 

Krajowy System e-Faktur – czym jest i jakie zmiany wprowadza? 

Krajowy System e-Faktur to program informatyczny o zasięgu ogólnokrajowym pozwalający na wystawianie oraz odbieranie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych.

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obejmują m.in. uproszczenie i ulepszenie przepisów dotyczących fakturowania. Krajowy System e-Faktur pozwala również na przechowywania i archiwizowanie dokumentów, a także analizę oraz kontrolę danych z faktur. 

System ma zwiększyć skuteczność działań przeciwko nieprawidłowościom w podatkach, głównie VAT, akcyzowym oraz dochodowych. 

Przy wdrożeniu, wiceminister finansów Jan Sarnowski, zwracał uwagę, że e-Faktura to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Ustrukturyzowany charakter sprawia, że praca jest łatwiejsza – nie trzeba szukać konkretnych danych, ponieważ zawsze znajdą się w tym samym miejscu. Podkreślił również znaczenie systemu w zwalczaniu wyłudzeń VAT. Analiza danych pozwala na szybkie wykrycie przestępstw, a czas kontaktu z podejrzanym skraca się nawet do kilku tygodni.  

Korzyści dla przedsiębiorców

Jakie korzyści zapewnia Krajowy System e-Faktur dla przedsiębiorców? 

Po pierwsze, firmy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku VAT – dane przedstawione przez ministerstwo wskazują, że zwrot następuje nawet o ⅓ szybciej, w praktyce skraca się o 20 dni. Zamiast 60 dni czeka się 40. 

Krajowy System e-Faktur to również bezpieczeństwo i wygoda. Dokument zostaje w bazie, nie zgubi się ani nie zniknie. Przedsiębiorca ma również większą pewność, że faktura trafi do odbiorcy.

E-Faktura wydawana jest według określonego wzorca, co przyspiesza i ułatwia pracę. Standaryzacja sprawia również, że rozliczanie i księgowanie jest łatwiejsze. Firma nie musi przechowywać faktur we własnych strukturach – wszystko zostaje w administracji KSeF przez następne 10 lat. Dużym ułatwieniem jest również brak konieczności przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Organy podatkowe mogą sprawdzić dane w systemie. 

Krajowy System e-Faktur – dla kogo? 

Do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur uprawnieni są: 

  • przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, 
  • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, 
  • podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
Jak wygląda e-Faktura? 

Ustrukturyzowane faktury mają format xml i są w pełni zgodne ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Czy e-Faktura zastąpi fakturę tradycyjna? 

Obecnie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur nie jest obowiązkowe, a e-Faktura to jedna z możliwych form. Ustrukturyzowane faktury w najbliższym czasie nie wyprą tradycyjnych rozwiązań, które jednak z czasem zaczną tracić popularność. Dokumenty papierowe znikną z obiegu, jeżeli Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny. 

W Polsce usługi cyfryzacji rozwijają się z roku na rok. Rada Unii Europejskiej wydała zgodę na wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. 

Total
11
Shares
Poprzedni wpis
materiały budowlane

Ceny materiałów budowlanych 2022. Kiedy zaczną spadać i za co płacimy najwięcej?

Następny Wpis

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Powiązane wpisy

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Avatar photo
Więcej

Biznes w modelu SaaS. Korzyści dla klienta i dostawcy rozwiązań

Dynamiczny rozwój Internetu oraz nowych technologii sprawił, że model SaaS zyskał popularność na całym świecie. Coraz mniej organizacji korzysta ze starych rozwiązań polegających na wykupieniu licencji albo fizycznym zainstalowaniu oprogramowania na sprzęcie. Model SaaS oferuje wiele korzyści nie tylko dla klienta, ale również firmy tworzącej rozwiązanie.
Avatar photo
Więcej