fbpx

Krajowy System e-Faktur. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Avatar photo
Krajowy System e-Faktur obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy wie, czym jest i jakie korzyści zapewnia. Polska to czwarty kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził e-Fakturę. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale rząd zapowiada wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego już od 2024 roku.
freepik.com

e-Faktura to kolejna dopuszczona forma udokumentowania sprzedaży. Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze tradycyjne faktury papierowe oraz faktury elektroniczne. 

Krajowy System e-Faktur – czym jest i jakie zmiany wprowadza? 

Krajowy System e-Faktur to program informatyczny o zasięgu ogólnokrajowym pozwalający na wystawianie oraz odbieranie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych.

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obejmują m.in. uproszczenie i ulepszenie przepisów dotyczących fakturowania. Krajowy System e-Faktur pozwala również na przechowywania i archiwizowanie dokumentów, a także analizę oraz kontrolę danych z faktur. 

System ma zwiększyć skuteczność działań przeciwko nieprawidłowościom w podatkach, głównie VAT, akcyzowym oraz dochodowych. 

Przy wdrożeniu, wiceminister finansów Jan Sarnowski, zwracał uwagę, że e-Faktura to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Ustrukturyzowany charakter sprawia, że praca jest łatwiejsza – nie trzeba szukać konkretnych danych, ponieważ zawsze znajdą się w tym samym miejscu. Podkreślił również znaczenie systemu w zwalczaniu wyłudzeń VAT. Analiza danych pozwala na szybkie wykrycie przestępstw, a czas kontaktu z podejrzanym skraca się nawet do kilku tygodni.  

Korzyści dla przedsiębiorców

Jakie korzyści zapewnia Krajowy System e-Faktur dla przedsiębiorców? 

Po pierwsze, firmy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku VAT – dane przedstawione przez ministerstwo wskazują, że zwrot następuje nawet o ⅓ szybciej, w praktyce skraca się o 20 dni. Zamiast 60 dni czeka się 40. 

Krajowy System e-Faktur to również bezpieczeństwo i wygoda. Dokument zostaje w bazie, nie zgubi się ani nie zniknie. Przedsiębiorca ma również większą pewność, że faktura trafi do odbiorcy.

E-Faktura wydawana jest według określonego wzorca, co przyspiesza i ułatwia pracę. Standaryzacja sprawia również, że rozliczanie i księgowanie jest łatwiejsze. Firma nie musi przechowywać faktur we własnych strukturach – wszystko zostaje w administracji KSeF przez następne 10 lat. Dużym ułatwieniem jest również brak konieczności przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Organy podatkowe mogą sprawdzić dane w systemie. 

Krajowy System e-Faktur – dla kogo? 

Do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur uprawnieni są: 

  • przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, 
  • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, 
  • podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
Jak wygląda e-Faktura? 

Ustrukturyzowane faktury mają format xml i są w pełni zgodne ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Czy e-Faktura zastąpi fakturę tradycyjna? 

Obecnie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur nie jest obowiązkowe, a e-Faktura to jedna z możliwych form. Ustrukturyzowane faktury w najbliższym czasie nie wyprą tradycyjnych rozwiązań, które jednak z czasem zaczną tracić popularność. Dokumenty papierowe znikną z obiegu, jeżeli Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny. 

W Polsce usługi cyfryzacji rozwijają się z roku na rok. Rada Unii Europejskiej wydała zgodę na wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. 

Total
11
Shares
Poprzedni wpis
materiały budowlane

Ceny materiałów budowlanych 2022. Kiedy zaczną spadać i za co płacimy najwięcej?

Następny Wpis

Część inwestorów kupuje, część się zastanawia. Sytuacja na giełdzie i scenariusze na najbliższe miesiące

Powiązane wpisy

Nie tylko IT. Prawdy i mity na temat pracy zdalnej

Pandemia sprawiła, że praca zdalna zyskała na popularności. Konieczność izolacji wymusiła na wielu firmach szybszą transformację cyfrową, a nowoczesne rozwiązania stały się codziennością. Wiele firm zrezygnowało z biur stacjonarnych albo ograniczyło wynajmowaną przestrzeń. Coraz częściej standardem jest praca w modelu hybrydowym, a także możliwość wykonywania wszystkich obowiązków zdalnie.
Avatar photo
Więcej