fbpx

Debiuty na GPW i NewConnect w 2023 roku

Avatar photo
Po okresie spowolnienia, rynek IPO w Polsce zaczyna pokazywać oznaki ożywienia. Choć efekty nie są jeszcze widoczne, prognozy wskazują, że kilkanaście spółek ujrzało światło dzienne na rynku GPW i NewConnect jeszcze w tym roku. Niektóre z nich dopiero znajdą się na giełdzie. Przyjrzyjmy się w skrócie każdej z nich!
Sukcesy ofert publicznych

Ożywienie rynku sygnalizują udane oferty publiczne (SPO) spółek, które już są notowane na giełdzie, jak Ryvu Therapeutics, DB Energy i URTESTE. Te sukcesy bez wątpienia mogą zachęcić inne firmy do rozpoczęcia procesu IPO. Dodatkowo udane oferty Genomtec i Biocetlix również wskazują na gotowość rynku do inwestycji.

Dr Irena Eris i zawieszone prospekty

Ciekawą informacją jest fakt, że spółka Dr Irena Eris wznowiła prace nad prospektem. Taka wiadomość może być pozytywnym sygnałem dla innych firm z zawieszonymi prospektami do reaktywacji swoich planów wejścia na giełdę. Jak wiemy – obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się wiele zawieszonych prospektów, które mogą być źródłem nowych debiutów giełdowych.

Czego oczekuje rynek?

Oprócz Dr Irena Eris, oczekuje się, że spółki takie jak: 

  • DESA, 
  • Emitel, 
  • Transition Technologies i inne mogą wznowić procedurę IPO. 

Dr Irena Eris planuje wykorzystać ofertę publiczną do finansowania ekspansji, w tym przejęć i rozwoju organicznego.

Żabka Polska na Horyzoncie

Innym potencjalnym kandydatem do debiutu giełdowego jest Żabka Polska. Fundusz CVC Capital Partners, czyli właściciel sieci sklepów rozważa ofertę publiczną jako główną ścieżkę wyjścia i planuje rozpocząć procedurę w drugiej połowie 2023 roku lub na początku 2024 roku.

Powyższe znaki ożywienia na rynku IPO w Polsce są widoczne, a udane oferty publiczne i wznowienie prac nad prospektami przez spółki takie jak Dr Irena Eris wskazują na możliwy powrót aktywności. Oczekuje się, że kolejne spółki będą śledzić te rozwinięcia i rozwijać własne oferty publiczne w nadchodzących miesiącach.

Potencjalne przeniesienia spółek na główny rynek GPW

Zmiany na rynku – a w szczególności branża gier komputerowych są tak dynamiczne, że nie powinny nikogo dziwić. Przyjrzyjmy się spółkom gamingowym, które chcą uderzyć na główny rynek GPW. 

Drago Entertainment: krok w stronę GPW

Drago Entertainment jest znane z produkcji „Gas Station Simulator”. Od jakiegoś czasu spółka ma w planach przejście z NewConnect na główny rynek GPW do końca 2023 roku. Spółka już złożyła prospekt emisyjny do KNF, ale co ciekawe – nie planuje emisji nowych akcji w związku z tym przejściem. Aktualnie, zespół koncentruje się na rozwijaniu gry “Winter Survival” oraz innych projektów, które mają jeszcze bardziej ożywić branżę gier komputerowych. 

Migracja Render Cube z NewConnect na GPW

Render Cube, to kolejny deweloper gier, który również planuje złożyć prospekt do KNF z zamiarem przeniesienia się na główny rynek GPW. Spółka, podobnie jak Drago Entertainment, nie planuje emisji akcji w związku z tym przejściem. Obecnie skupia się na rozwijaniu trybu kooperacji dla swojej flagowej gry „Medieval Dynasty” i planuje produkcję nowego tytułu. Czy kolejna gra pomoże jej zdobyć jeszcze więcej środków?

Starward Industries zmierza w kierunku GPW

Starward Industries jest firmą, która także złożyła prospekt do KNF, otwierając drogę do przeniesienia notowań na główny rynek GPW w bieżącym roku. Tak jak poprzednicy – spółka nie planuje emisji ani oferty akcji w związku z tym przejściem. Aktualnie, deweloper pracuje nad swoją pierwszą grą, pt. „The Invincible”.

Bloober Team – planowane przejście

Bloober Team, czyli znany deweloper gier, ma nadzieję na debiut na głównym rynku GPW w drugiej połowie roku. Spółka nie planuje oferty publicznej akcji w związku z przejściem. 

Wiadomo, że Bloober Team przedstawił prospekt do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, mając na celu migrację swoich akcji z NewConnect na główny rynek giełdowy. Planuje się, że ta zmiana, która nie będzie wiązała się z wydaniem nowych akcji, zostanie zrealizowana w bieżącym roku. Przeniesienie na główny rynek jest częścią nowo ogłoszonej strategii firmy na lata 2023-2027. Strategia Bloober Team opiera się na trzech kluczowych obszarach: produkcji horrorów psychologicznych z elementami akcji, rozbudowie działalności poprzez partnerstwa z firmami specjalizującymi się w danej dziedzinie oraz zachowaniu kreatywnej autonomii zespołu. Pierwszym dziełem, które powstaje w ramach tej strategii, jest gra SILENT HILL 2, stworzona we współpracy z Konami.

Wyzwanie kapitalizacji dla Inno – Gene

Inno-Gene, to nietypowa spółka z sektora life-science. Ona również złożyła prospekt emisyjny w UKNF z zamiarem przeniesienia się na główny rynek GPW. Jednak należy wskazać, że tempo przejścia będzie zależało od szybkości zatwierdzania dokumentów. Warto zauważyć, że kapitalizacja Inno-Gene spadła od stycznia i obecnie nie spełnia wymogu minimalnej wyceny, która pozwoliłaby przejść na GPW.

Choć wiele spółek notowanych na NewConnect ogłosiło plany przeniesienia notowań na główny rynek GPW, to w praktyce realizacja tych planów znacznie się różni od pierwotnych założeń. Spółki takie jak Drago Entertainment, Render Cube, Starward Industries, Bloober Team i Inno-Gene są w różnych fazach procesu przejścia, a ich sukces będzie zależał od wielu czynników, w tym zatwierdzenia przez KNF i kondycji rynkowej.

Debiuty na NewConnect

NewConnect to miejsce, gdzie odbywa się handel akcjami i różnymi produktami finansowymi, które nie są w formie fizycznej. Ta platforma nie jest częścią standardowego rynku giełdowego, ale funkcjonuje jako Alternatywny System Obrotu (ASO). Za sprawowanie kontroli nad NewConnect odpowiada Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, która jest organizatorem tego rynku. Poniżej przedstawiamy spółki, które spodziewały się debiutu w tym sektorze. 

Firma programistyczna Software Mansion i jej notowania

Software Mansion, to spółka programistyczna z dziesięcioletnim doświadczeniem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że planuje ona wejść na NewConnect do końca 2023 roku. Firma, która zatrudnia ponad 200 osób, jest znana z tworzenia oprogramowania dla amerykańskich spółek technologicznych. Upublicznienie jest częścią planu wprowadzenia programu motywacyjnego opartego o akcje spółki.

Space Fox Game zamierza w stronę NewConnect

Space Fox Games, to deweloper gier z dziewięcioletnim stażem i 12 opublikowanymi grami. Jest on bliski debiutu na NewConnect. Spółka otrzymała już dostęp do ESPI, co zbliża ją do notowań. Aktualnie pracuje nad grą „Rin: The Last Child”, która ma zostać wydana w trzecim kwartale 2023 roku.

Technologia i Innowacje platformy Ignibit

Wspomniana wyżej firma technologiczna specjalizuje się w technologiach VR i AR. Ona również oczekuje na decyzję o dopuszczeniu akcji do obrotu na NewConnect w bieżącym kwartale. Firma, będąca częścią grupy PlayWay, skupia się na transformacji cyfrowej sektora edukacyjnego i tworzeniu spersonalizowanego oprogramowania dla różnych branż.

Plot Twist na progu debiutu

Plot Twist jest deweloperem gier indie z dziesięcioletnim doświadczeniem. Obecnie znajduje się ona na końcowym etapie zakończenia procesu akceptacji wniosku o notowania na NewConnect. Firma niedawno wydała grę „The Last Case of Benedict Fox” i pracuje nad kolejną odsłoną serii Drift Zone.

Podsumowanie

Rynek NewConnect wita nowe spółki, które są bliskie debiutu. Każda z nich, od Space Fox Games, przez Software Mansion, aż po Ignibit, wnosi unikalne wartości i innowacje. Ich nadchodzące debiuty będą miały wpływ na dynamikę i różnorodność rynku, oferując inwestorom nowe możliwości inwestycyjne. Bez wątpienia końcówka tego kwartału przyniesie jeszcze wiele ciekawych informacji z branży finansów i nowych technologii. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowe funkcje w mObywatel?

Następny Wpis

Oszustwo na dodatek mieszkaniowy

Powiązane wpisy

Loty odwołane lub opóźnione. Strajki uderzają w podróżujących

Przy planowaniu wakacyjnego urlopu branie pod uwagę strajku pracowników transportu to w ostatnich latach coraz częstsza praktyka. Utrudnienia w funkcjonowaniu transportu będą miały miejsce w kilku europejskich krajach. Powód? Brak zgody na niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy. Porty lotnicze są zatłoczone, pracowników brakuje, a samolotów przybywa. W tym roku do protestów dołączyli również pracownicy transportu naziemnego.
Avatar photo
Więcej

Inflacja wciąż wysoka, ale Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość  

Według danych GUS inflacja w maju wyniosła 13 proc. Chociaż wskaźnik wciąż jest wysoki, najnowszy wynik to pierwsze pozytywne statystyki od wielu miesięcy. Część ekspertów zwraca uwagę, że wciąż jest zbyt wcześnie na oszacowanie, czy trend utrzyma się dłużej. Równocześnie Polacy zauważają wzrost dochodów w ciągu ostatniego roku. Z danych CBOS wynika, że aż 26 proc. respondentów przewiduje niewielki wzrost dochodów, a 2 proc. wyraźny wzrost. 
Avatar photo
Więcej

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

W drugim kwartale 2022 roku Bitcoin stracił około 58 proc. wartości. Zbliżają się trudne dni, a nawet miesiące na rynku kryptowalut. Eksperci prognozują, że to nie koniec całego rynku, ale cyklu inwestycyjnego. Bitcoin okazał się nieodporny na inflację i sytuację gospodarczą na świecie.
Avatar photo
Więcej