Revolut to wielofunkcyjna aplikacja, na którą składają się różne narzędzia finansowe, m.in. do wymiany walut, płatności w internecie, oszczędzania czy inwestowania. Obecnie z Revolut korzysta ponad 20 mln klientów w ponad 200 krajach i regionach. Z narzędzi korzysta również więcej niż 500 tys. klientów biznesowych. W 2018 r. platforma uzyskała licencję Banku Litwy.
Inflacja w Polsce
GUS podał, że inflacja w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. W stosunku do ubiegłego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc. Najwyższy wzrost zanotowano w kategorii użytkowanie mieszkania i domu oraz nośniki energii (28,7 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (22 proc.) oraz restauracje i hotele (18,5 proc.) Inflacja jest najwyższa od grudnia 1996 r.
Jak Polacy radzą sobie z inflacją?
Pod koniec października br. Revolut przedstawił wyniki badań zrealizowanych w 10 krajach, w tym również w Polsce. Przedstawiciele platformy zapytali 10 tys. osób o ich finanse w trakcie inflacji, a na podstawie zebranych danych powstał Revolut Money Report.
Jedynie 3 proc. Polaków nie przejmuje się inflacją uznając to za normalne zjawisko, które minie. Natomiast aż 24 proc. wykazuje zupełnie odmienną postawę i bardzo przejmuje się wzrostem cen towarów i usług, ale nie wie, co z tym zrobić i w jaki sposób zadbać o własne finanse. Wśród osób z tej grupy 40 proc. to uczestnicy badania powyżej 65 roku życia, a 26 proc. to kobiety. Jedynie 11 proc. twierdzi, że jest w dobrej sytuacji finansowej oraz wie, jak radzić sobie ze zmianami na rynku, a także zna sposoby pomnażania kapitału. Najwięcej osób uznało jednak, że dobrze radzi sobie z zarządzaniem domowymi wydatkami, ale jest pole do poprawy, jeśli chodzi o planowanie budżetu i inwestowanie, zwłaszcza w obecnych czasach.
Uczestnicy badania twierdzą, że znajomość finansów nie ma nic wspólnego z płcią (62 proc.), ale zdaniem 16 proc. kobiety mają mniejszą znajomość finansów niż mężczyźni. Natomiast niewiele mniej, bo 13 proc. uznaje, że to mężczyźni mają mniejszą wiedzę, a kobiety lepiej radzą sobie z zarządzaniem wydatkami i budżetem domowym.
Polacy uważają również, że dobrostan to swobodne dysponowanie własnymi finansami i wydatkami (38 proc.), poczucie kontroli nad finansami i świadomość tego ile środków znajduje się na koncie (22 proc.) oraz posiadanie do dyspozycji dużych pieniędzy (13 proc.) Jedynie 9 proc. jest zdania, że dobrostan finansowy to oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na przyszłość, a 10 proc. łączy dobrostan z posiadaniem podstawowej wiedzy o zarządzaniu finansami osobistymi oraz oszczędzaniem i inwestowaniem, aby uzyskać więcej korzyści z posiadanych środków.
Edukacja finansowa wśród Polaków
24 proc. Polaków uważa, że lepsza znajomość finansów polepszyłaby jakość ich życia bez obniżenia prowadzonego stylu. Niewiele mniej, bo 22 proc. jest zdania, że znajomość finansów dałaby mi większy spokój w czasie inflacji i kryzysu, a 21 proc. że pomogłaby mi inwestować i powiększać majątek.
Zdaniem Polaków rozmowy i słuchanie ekspertów, prywatne porady i konsultacje (39 proc.) mogłyby pomóc im poprawić wiedzę i umiejętności finansowe. 36 proc. uważa, że dobrym źródłem zdobywaniem informacji jest lektura artykułów i książek o zarządzaniu finansami, 26 proc. wybrałoby programy i aplikacje do planowania finansów, a 22 proc. zdecydowałoby się na porady od rodziny, partnera albo przyjaciół.
Prawie połowa Polaków (49 proc.) jest zdania, że znajomości finansów trzeba nauczać w szkole – im wcześniej dzieci nauczą się zarządzania finansami, tym bardziej niezależne będą w swoim życiu dorosłym. 40 proc. respondentów wskazało, że dzieci powinny zdobywać w szkole umiejętności finansowe, bo to wyrównuje ich szanse rozwoju, pomimo różnej płci i pochodzenia społecznego. 15 proc. wybrało odpowiedź przeczącą wybierając argumenty wskazujące, że naukę zarządzania finansami należy zacząć dopiero później, gdy dzieci otrzymują pierwsze wynagrodzenie za pracę, rozmowy o finansach pogłębiają nierówności w grupie czy znajomość finansów powinna być przekazywana dzieciom nie w szkole, ale w domu przez rodziców.