fbpx

Nowe funkcje w mObywatel?

Avatar photo
mObywatel 2.0 swoją premierę miał 14 lipca 2023 jako bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i oferująca przede wszystkim szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług. W celu skorzystania z apki wymagane jest uwierzytelnienie za pomocą profilu zaufanego, by móc pobierać dane z rejestrów państwowych. mObywatel został stworzony i jest nieustannie rozwijany i modernizowany dzięki NASK, czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. 

Aplikacja już teraz posiada szereg ciekawych funkcji, a są to m.in.: 

  • mTożsamość – czyli dane obywatela zgodne z dowodem osobistym, pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych 
  • mLegitymacja  – mobilna legitymacja szkolna bądź studencka 
  • mPrawo Jazdy – uprawnienia do prowadzenia pojazdów
  • mPojazd – informacje dotyczące pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu etc.)
  • eRecepta – zbiór recept wydanych przez NFZ oraz prywatnych placówek 
  • Europejskie potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19 (tzw. paszport covidowy)
  • mLegitymacja poselska

mObywatel oprócz standardowych, doczekał się także nowych funkcji: 

  • jakość powietrza – dzięki pomiarom prowadzonym w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej sprawdzimy aktualny stan powietrza w najbliższym punkcie pomiarowym
  • Historia pojazdu  – dane techniczne auta, ilość dotychczasowych właścicieli czy odczyty licznika
  • Centralny rejestr wyborców  – pokaże nasze aktualne prawa wyborcze, lokal wyborczy, znajdziemy tu również wniosek dotyczący zmiany miejsca głosowania  
Streaming wydarzeń sportowych 

To jednak nie koniec możliwości, jakie prezentuje mObywatel. Wśród nadciągających z aktualizacją opcji jest m.in. mTV. 

Transmisje sportowe to każdego roku najpopularniejsze programy i dlatego chcemy, aby dostęp do wszystkich meczów naszej kadry był zawsze w Waszych telefonach  – mówi Janusz Cieszyński Minister Cyfryzacji i dodaje również, że w nowej kadencji PiS mObywatel otrzyma nową funkcję roboczo nazwaną mTV. Dzięki niej otrzymamy dostęp do wydarzeń sportowych, ale też do cyfrowych dóbr polskiej kultury. 

Nowa wersja mObywatela od momentu jej publikacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przyciąga nowych użytkowników – dotychczas wydano ponad 3,5 mln mDowodów.   

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Apple ma poważne problemy na rynku azjatyckim

Następny Wpis

Debiuty na GPW i NewConnect w 2023 roku

Powiązane wpisy

Zarobki w e-commerce i digital. Nawet 45 tys. zł brutto miesięcznie

E-commerce zalicza się do branż, które odnotowały wysokie wzrosty w okresie pandemii. Przymusowe kwarantanny i lockdown zamknęły klientów w domach, a sklepy i platformy online zaczęły budować nową normalność odbiorców. Branża zwiększyła zatrudnienie szukając specjalistów nie tylko w obszarze e-commerce, ale również szeroko pojętego digital. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych?
Avatar photo
Więcej

Bieszczadzki survival dla odważnych, czyli Odludzie od VeCube Studio

Podkarpackie lasy, dzika przyroda i miejsca opuszczone przez ludzi. Odwiedź bieszczadzką głuszę i przekonaj się, jak wygląda survival w najlepszym wydaniu. Czego potrzebujesz do zbudowania schronienia? Jak przetrwać w starciu z niebezpiecznym niedźwiedziem? VeCube Studio zaprasza na niepowtarzalną przygodę w otoczeniu dzikiej przyrody. Odludzie to gra przygodowa z elementami survivalu.
Avatar photo
Więcej

Wpływ AI na działalność firm

Jednym z najważniejszych trendów w dzisiejszej gospodarce jest rozwój technologii, a zwłaszcza tej związanej ze sztuczną inteligencją (AI). Początkowo stanowiący jedynie naukowy eksperyment, AI przekształciło się w potężne narzędzie biznesowe, zdolne do zrewolucjonizowania sposobu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw we współczesnym świecie.
Avatar photo
Więcej