fbpx

UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Avatar photo
Prowadzisz sklep internetowy i chcesz przyciągnąć nowych klientów, którzy zostaną na dłużej? A może masz stronę pełniącą rolę internetowej wizytówki Twojej firmy? Wygoda i atrakcyjność witryny w oczach użytkowników to jeden z najważniejszych parametrów bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. UX i UI to dwie dziedziny czerpiące z m.in. designu, nowych technologii czy digital marketingu. Czym są i jak mogą poprawić skuteczność Twojej strony internetowej?

Każdego dnia firmy walczą o uwagę odbiorców w sieci. Sklepy internetowe szukają nowych klientów i zachęcają do powrotu osoby, które skorzystały z oferty, firmy usługowe oraz platformy z sektora B2B dążą do zwiększenia konwersji w postaci telefonów czy przesłanych formularzy. W centrum wszystkich działań znajdują się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Znajomość koncepcji i narzędzi UX oraz UI pozwala tworzyć witryny chętnie odwiedzane przez odbiorców oraz osiągać założone cele. 

Czym jest User Experience? 

UX czerpie z różnych dziedzin, m.in. designu, psychologii, nowych technologii, wzornictwa czy ergonomii. Przez dobry UX strony internetowej rozumiemy kombinację czynników wpływających na ogół wrażeń użytkowników, m.in. interfejs czyli przyciski czy zakładki, typografię – wielkość czcionek, rodzaj fontu, wygląd – kolory oraz design, treść – jakość i sposób przekazu. User Experience dotyczy więc niemal wszystkich aspektów funkcjonowania witryny. 

W codziennej pracy UX designer regularnie współpracuje z deweloperami, przygotowuje koncepcje oraz strukturę produktu, a także proponuje makiety i prototypy. Do zadań należy również testowanie wprowadzanych rozwiązań oraz ocena rezultatów. Osoba zatrudniona na stanowisku musi wykazywać się nie tylko kreatywnością i innowacyjnym podejściem, ale również umiejętnością analizy danych, myślenia strategicznego i wyciągania wniosków. 

Czym jest User Interface? 

User Interface koncentruje się na wszystkich elementach umożliwiających interakcję z użytkownikiem. W praktyce przez UI najczęściej rozumie się Graphical User Interface, czyli wizualne aspekty strony internetowej, aplikacji czy dowolnego produktu. Designer odpowiada nie tylko za walory estetyczne, ale również komunikacyjne. UI obejmuje m.in. kolorystykę, rozkład tekstu, wygląd i rodzaj animacji czy przycisków. Dobry projekt sprawia, że użytkownik intuicyjnie porusza się po stronie, a kontakt z witryną wyróżnia się czytelnością i estetyką. 

Najczęściej na stanowisku UI Designer pracują graficy. W zawodzie niezbędna jest kreatywność, nieszablonowe podejście, ale również duża empatia i umiejętność zrozumienia potrzeb odbiorców. Dobry UI Designer potrafi połączyć własną estetykę, trendy w branży i branding firmy z oczekiwaniami użytkowników. 

User Interface vs User Experience 

UI i UX to obszary ściśle powiązane ze sobą. UX designer projektuje doświadczenia użytkownika, a następnie analizuje wdrożone rozwiązania. Monitoruje wyniki, wyciąga wnioski i regularnie obserwuje konkurencję. Wykrywa również błędy w istniejących produktach. Osoba odpowiedzialna za UI dba o wygląd elementów na stronie czy w aplikacji zaplanowanych przez UX designera. 

User Interface to więc część User Experience. Przemyślana strategia i współpraca w obu obszarach to gwarancja realizacji założonych celów – konwersji w e-commerce czy zbierania leadów B2B. UX/UI wpływa również na pozycjonowanie strony. Roboty Googla doceniają intuicyjne oraz wygodne witryny, na których użytkownicy chętnie wykonują interakcje i spędzają dużo czasu. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Webinar live: Rozwój Golden Eggs Studio i plany na przyszłość

Następny Wpis

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Powiązane wpisy

Bike Mechanic Simulator 2023 oficjalnie zapowiedziany na PC i konsole

Miłośnicy rowerowego szaleństwa i mechaniki mogą powoli szykować się na nowe wyzwania. Jak ujawniło Manager Games S.A., na PC i konsole zmierza Bike Mechanic Simulator 2023, realistyczna gra pozwalająca na zostanie mechanikiem rowerowym i rozwijanie własnego warsztatu. Nowy symulator zadebiutuje na PC na początku 2023 r., a następnie zostanie wydany też na konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch.
Avatar photo
Więcej

Polskie firmy nie wykorzystują potencjału chmury

Czy polskie firmy są gotowe na cyfrową transformację? Z raportu przygotowanego przez Public First na zlecenie Amazon Web Services wynika, że jedynie 15 proc. organizacji w Polsce korzysta z chmury obliczeniowej, niecałe 20 proc. z AI, a nieco ponad 8 proc. z big data. Tymczasem według założeń UE do 2030 roku w każdym z wymienionych obszarów ma zostać osiągnięty cel wynoszący 75 proc. Autorzy zwracają uwagę, że już zwiększenie wykorzystania chmury w małych firmach na terenie UE doprowadzi do wzrostu gospodarki o 10 proc. a w Polsce wzrostu PKB o 0,4 proc. czyli około 10 mld zł.
Avatar photo
Więcej

Nowe technologie i optymalizacja zarządzania nieruchomościami. 5 pytań do Studio Vector

Studio Vector tworzy i rozwija innowacyjne narzędzia wspierające optymalizację procesów zarządzania nieruchomościami. W portfolio spółki znajduje się m.in. inteligentna platforma wspierająca w podejmowaniu decyzji, symulator edukacyjny czy Akademia Efektywnego Zarządzania Nieruchomościami. Rozwiązania oferowane przez Studio Vector udowadniają, że nowe technologie mogą służyć również budynkom.
Avatar photo
Więcej