fbpx

Oszustwo na dodatek mieszkaniowy

Avatar photo
Wg statystyk w roku 2022 na terenie całego kraju ponad 4 tysiące niewinnych obywateli padło ofiarą oszustw, stosując tzw. legendę jako metodę ich działania. To przerażające liczby, które rzucają światło na narastający problem przestępczości.

Oszuści operujący na terenie Warszawy i jej okolic, pobili niechlubny rekord, wyłudzając od swoich ofiar ogromne sumy pieniędzy. Przy udziale fałszywych tożsamości, podszywając się m.in. za krewnych, policjantów czy pracowników banków, przekonali swoich rozmówców do dobrowolnego przekazania im niemal niewyobrażalnej kwoty aż 25 219 525 złotych!

Całkowita suma strat poniesionych w wyniku tego typu wyłudzeń na terenie całego kraju w 2022 roku jest jeszcze bardziej przerażająca. Wyniosła ona bowiem ponad 140 milionów złotych. Problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych i słynnej metody “na wnuczka” – jak wynika z opublikowanych danych policyjnych, osoby w wieku 30 lat również są ofiarami tych perfidnych oszustw.

Oszustwa 2023 – Fałszywe SMSY na dodatek mieszkaniowy 

Według świeżo opublikowanych w raporcie NBP danych policyjnych z 2023 roku, mamy do czynienia ze wzrostem oszustw z wykorzystaniem przelewów bankowych oraz aplikacji. Wśród oszustw dotyczących kart płatniczych najwięcej było transakcji bez fizycznego udziału karty. 

W ostatnim czasie coraz częściej zaczęły pojawiać się przypadki oszustw na dodatek mieszkaniowy. Pod pretekstem przyznania dodatku cyberprzestępcy sprawnie wyłudzali dane osobowe. Oszuści podszywali się pod polskie władze, wykorzystując do tego spreparowaną stronę gov.pl. Miała ona zachęcać i przypominać o odebraniu rzekomego dodatku mieszkaniowego. 

Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed kolejnymi próbami oszustw tym razem  wycelowanymi w użytkowników Facebooka oraz banku PKO BP. Na portalu społecznościowym, pojawiły się wpisy, w których oszuści maskują się jako administratorzy platformy, próbując oszukać administratorów fanpage’ów.

Na przedstawionych przez CSIRT zrzutach ekranu możemy zobaczyć wpis pochodzący z profilu o sugestywnej nazwie “Kontrola Bezpieczeństwa”. Ten wpis alarmuje o rzekomym “nieustannym publikowaniu spamu i złośliwych treści”.

Konsekwencją rzekomego naruszenia zasad portalu ma być zablokowanie fanpage’a użytkownika, jeśli ten nie “nawiąże kontaktu z pomocą techniczną”. Aby temu zapobiec, użytkownik ma kliknąć podejrzanie wyglądający link. CSIRT wyjaśnia, że ów link kieruje użytkownika na spreparowaną stronę internetową, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do Facebooka. Konta, które padną ofiarą tej intrygi, często stają się narzędziem do rozsyłania spamu lub prób oszustwa wobec znajomych ofiary.

Komisja Nadzoru Finansowego informuje także o zachowaniu bezpieczeństwa w przypadku PKO Banku Polskiego. Sieć wypełniły niedawno odnośniki kierujące do spreparowanej strony internetowej, które miały na celu naśladowanie autentycznego serwisu transakcyjnego banku PKO. Wszystko to w ramach próby wyłudzenia danych od użytkowników.

Serwis gov.pl informuje o bezpieczeństwie w sieci 

Wszelkie informacje odnośnie bezpieczeństwie naszych danych i w jaki sposób je chronić są opisane na stronie:

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/aktualnosci.

Oszustwa cyberprzestępców są coraz częstsze, dlatego też warto podkreślić, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i wnikliwej weryfikacji wszelkich linków i wiadomości pochodzących od nieznanych źródeł. Cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej istotne w obliczu wyszukanych metod przestępców internetowych, a społeczność online musi być gotowa na stawienie czoła tym zagrożeniom. Jeśli nie jesteśmy pewni, bądź strona wydaje nam się podejrzana – zachowajmy czujność. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Debiuty na GPW i NewConnect w 2023 roku

Następny Wpis

ChatGPT poprawnie zdiagnozował chorobę, lekarze nie dali rady

Powiązane wpisy

Brak gruntów problemem branży deweloperskiej. Co z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Deweloperzy w Polsce rozpoczęli budowę 12,279 nowych mieszkań w październiku, zanotowano 0,6% wzrost w porównaniu z wrześniem, ale nadal notuje się spadki roczne - informuje Główny Urząd Statystyczny. Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje na poprawę sytuacji, ale zwraca uwagę na długotrwałe problemy, głównie brak dostępu do gruntów.
Avatar photo
Więcej