Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Na początku 2022 roku popyt na nieruchomości poza granicami Polski znacząco wzrósł, podkreśla portal money.pl. Z analiz wynika, że wielu pośredników w ciągu miesiąca sprzedawało tyle nieruchomości, ile w ciągu całego roku. Głównym kierunkiem zakupów jest Hiszpania, ale popularność zyskują również Włochy, Chorwacja, Malta czy Bułgaria. 

Czy warto inwestować w nieruchomości zagraniczne?

Zakup nieruchomości za granicą to alternatywa dla inwestowania w mieszkania na lokalnym rynku. Globalizacja, otwartość rynków i swoboda w przemieszczaniu się na terenie Unii Europejskiej sprawiają, że zagraniczne nieruchomości od lat stanowią dobry sposób na pomnażanie kapitału. 

Nabywcy mają dwie opcje – zakup domu albo mieszkania i odsprzedaż z zyskiem po zwiększeniu wartości nieruchomości albo przeznaczenie na wynajem. Większą popularnością cieszy się oddanie lokalu na określony czas w ręce wynajmujących. 

Na rynku zagranicznym wciąż można znaleźć atrakcyjne oferty nieruchomości w dobrych miejscach pod względem turystycznym. Ich ilość spada jednak z dnia na dzień z uwagi na rosnący popyt. Inwestorzy korzystali z okazji i kupowali mieszkania czy domy w mniejszych, ale popularnych miejscowościach za ceny nieruchomości w dużych miastach w centrum Polski. Stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału często okazywała się wyższa niż przy inwestycji na lokalnym rynku. Dom w Hiszpanii, blisko morza z ładnym widokiem, można wynająć za wyższą kwotę niż w Polsce. Na opłacalność przedsięwzięć wpływa również forma zarabiania na nieruchomości. Wynajem krótkoterminowy pozwala generować większe zyski, a w sezonie wakacyjnym wartość dodatkowo rośnie. 

Kupno mieszkania za granicą – od czego zacząć?

Inwestycja wymaga jednak nie tylko kapitału, ale również wiedzy prawnej, doświadczenia i znajomości języka. Punkt obowiązkowy to angielski, ale warto również rozumieć podstawy narodowego języka obowiązującego w kraju zakupu. 

W każdym państwie obowiązują jednak inne zasady nabywania nieruchomości przez obcokrajowców. W kwestiach prawnych i formalnych dużym wsparciem jest działalność agencji pośredniczących. Chociaż współpraca wiąże się z dodatkowym kosztem warto się na nią zdecydować. Dotychczas specjaliści pomagali również w kwestiach pozyskania finansowania. Jak podaje portal money.pl obecnie część pośredników odnotowuje tak duży popyt, że nie jest w stanie zajmować się dodatkową usługą. Kupując mieszkanie za granicą po raz pierwszy warto więc skontaktować się z dobrym doradcą kredytowym na lokalnym rynku. Konsultację można pominąć na nabywając mieszkanie za gotówkę.

Gdzie warto inwestować w nieruchomości za granicą?

Inwestycję w nieruchomości za granicą warto zacząć od europejskiego rynku głównie z uwagi na bliskość i mniejsze bariery kulturowo-językowe. 

Od lat popularnością cieszy się Hiszpania jako miejsce atrakcyjne turystycznie i inwestycyjne. Pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku średnia cena za m2 wynosiła ok. 2 tys. euro. Nabywcy posiadający 100 – 120 tys. euro mogli zainwestować w mieszkanie o powierzchni ponad 50 m2 w nadmorskiej miejscowości przyciągającej turystów. Zakup domu wiązał się z większym kosztem, ale wciąż porównywalnym do cen dostępnych na polskim rynku. 

Pośrednicy na rynku hiszpańskim podkreślają, że standard nieruchomości jest dużo wyższy niż w Polsce, m.in. większość osiedli ma nowoczesne strefy wspólne, a do udogodnień domu należy doliczyć własny basen i ogród. 

Inne popularne kierunki to Włochy, Chorwacja, Malta czy Bułgaria. 

Chociaż popyt stale rośnie, wciąż można znaleźć na rynku nieruchomości w atrakcyjnych cenach i miejscach. Wielu inwestorów czuje się bezpieczniej lokując kapitał w obcej walucie, szczególnie w czasach gospodarczo-politycznej niepewności. Inwestycja w nieruchomości za granicą to kolejny sposób na dywersyfikację portfela. 

Total
3
Shares
Poprzedni wpis

50 proc. energii z OZE. Nowy rekord na rynku

Następny Wpis

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

Powiązane wpisy
chmura w biznesie

Chmura w biznesie. Czy polskie firmy są gotowe na cyfrową transformację?

Rozwiązania chmurowe pozwalają na bezpieczeństwo i ochronę danych oraz optymalizację realizowanych działań w wielu obszarach. Praca w chmurze to niezależność od awarii sprzętu i możliwość szybkiego odtworzenia danych. Zwiększa również wydajność pracy poprzez dopasowanie do wymagań organizacji. Coraz więcej firm jest świadomych podstawowych zalet rozwiązań chmurowych, ale wciąż niewiele zdaje sobie sprawę z korzyści płynących w obszarze wzrostu firmy. Aż 70 proc. firm postrzega chmurę jedynie jako wsparcie działalności oraz możliwość obniżenia kosztów - wynika z raportu PwC Chmura i jej wartości. Oczekiwania vs. rzeczywistość.
Więcej

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Więcej

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca musi spełniać odpowiednie warunki w zakresie obrotów, liczby pracowników czy aktywów. Największą korzyścią z przynależności do kategorii jest dostęp do różnego rodzaju planów i programów wspierających. Czym charakteryzuje się mikroprzedsiębiorca?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA