fbpx

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

Avatar photo
W drugim kwartale 2022 roku Bitcoin stracił około 58 proc. wartości. Zbliżają się trudne dni, a nawet miesiące na rynku kryptowalut. Eksperci prognozują, że to nie koniec całego rynku, ale cyklu inwestycyjnego. Bitcoin okazał się nieodporny na inflację i sytuację gospodarczą na świecie.

Portal CNBC poinformował, że wartość największej kryptowaluty spadła z ponad 45 tys. dolarów dolarów do 18 tys. dolarów w czerwcu bieżącego roku. Podsumowując to najgorszy kwartał dla Bitcoina od 2011 roku, kiedy w trzecim kwartale wartość spadła o 68,1 proc. Wskaźnik Crypto Fear & Greed Index pokazuje, że inwestorzy na rynku kryptowalut wciąż odczuwają strach. Obecnie wartość Bitcoina wynosi około 19 tys. dolarów. 

Co się dzieje na rynku Bitcoina?

Bitcoin to najpopularniejsza waluta cyfrowa. Wyróżnikiem jest brak powiązań z wewnętrznymi systemami obowiązującymi w państwach. Kryptowaluta nie podlega emisji przez banki centralne, a żaden kraj nie jest gwarantem. Zdecentralizowany charakter waluty cyfrowej sprawia, że jej wartość na dany dzień opiera się głównie na spekulacjach. 

Bitcoin miał być antyinflacyjny instrumentem płatniczy. Obecnie okazuje się jednak, że dynamiczna sytuacja społeczno-gospodarcza wpłynęła również na wartość waluty cyfrowej i trudno mówić o instrumencie całkowicie oderwanym od rynku. 

Pod koniec czerwca 2022 roku wartość waluty spadła poniżej 20 tys. dolarów, a w ciągu kolejnych dni ukształtowała się na poziomie około 19 tys. dolarów spadają o kolejne 6 proc. Mark Newton, strateg techniczny w Fundstrat podkreśla, że wartość może spaść nawet do 12,5 – 13 tys. dolarów. Ekspert zwraca uwagę, że sytuacja może być szansą dla średnioterminowych inwestorów. Po spadku do około 18 tys. dolarów wartość wzrosła w okolice 20 tys. dolarów. Część inwestorów odebrała sygnały pozytywnie dopatrując się, że rynek przygotowuje się na odbicie. 

Analityk Saxo Banku, Mads Eberhardt zwrócił uwagę, że obecna bessa jest najgorszą w historii kryptowalut. Dodał również, że warunki panujące na rynku nie miały wcześniej miejsca m.in. inflacja na świecie, wzrost stóp procentowych, konflikt w Ukrainie i niepokój o globalnej skali, a także wizja recesji. Znaczenie mają również podjęte przez inwestorów decyzje, często oparte na przeszacowaniu ryzyka. Mads Eberhardt prognozuje, że kryptowaluty mogą stać się aktywami o dużej płynności głównie wśród inwestorów detalicznych, jeżeli właściciele Bitcoina wciąż będą dążyć do zminimalizowania ryzyka. 

Przyszłość kryptowalut 

Sylwia Czubkowska, redaktorka Magazynu Spider’s Web+ prognozuje, że to nie koniec waluty, ale cyklu inwestycyjnego oraz giełdowego. Zwróciła również uwagę, że spada cały rynek technologii. Inwestorzy wciąż mogą jednak liczyć na kolejne zyski. 

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Edward Snowden jest zdania, że cyfrowe waluty nie znikną z rynku, ponieważ odpowiadają na potrzebę społeczną, ale mogą zmienić swój charakter i przekształcić się w bardziej ustrukturyzowany instrument finansowy. Wśród obaw dominuje przekonanie, że utracą funkcję stymulacji rynku technologicznego. W Stanach Zjednoczonych pojawiają się pierwsze projekty regulacji rynku.

Total
9
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Następny Wpis

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii

Powiązane wpisy

Dofinansowania nawet dla 500 startupów. Środki z nowych programów we wsparciu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

Wkrótce nawet 500 startupów otrzyma środki finansowe z programów realizowanych przez PFR Ventures wspartych z unijnego budżetu w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Na koniec 2022 roku do około 50 funduszy venture capital trafią również środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki, które następnie przekazane zostaną startupom o dużym potencjale rynkowym. Łącznie do innowacyjnych spółek trafi około 3,2 mld zł.
Avatar photo
Więcej

W co inwestować w 2022 roku? Branże, które warto znać

Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nowych kierunków lokowania i pomnażania kapitału. Decydując się na inwestycje na giełdzie mają do dyspozycji różne instrumenty. Akcje polskich i zagranicznych spółek to jedna z najpopularniejszych form, pozwalająca osiągać wysokie stopy zwrotu. Na jakie branże warto zwrócić uwagę w 2022 roku inwestując na giełdzie?
Avatar photo
Więcej