fbpx

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

Avatar photo
W drugim kwartale 2022 roku Bitcoin stracił około 58 proc. wartości. Zbliżają się trudne dni, a nawet miesiące na rynku kryptowalut. Eksperci prognozują, że to nie koniec całego rynku, ale cyklu inwestycyjnego. Bitcoin okazał się nieodporny na inflację i sytuację gospodarczą na świecie.

Portal CNBC poinformował, że wartość największej kryptowaluty spadła z ponad 45 tys. dolarów dolarów do 18 tys. dolarów w czerwcu bieżącego roku. Podsumowując to najgorszy kwartał dla Bitcoina od 2011 roku, kiedy w trzecim kwartale wartość spadła o 68,1 proc. Wskaźnik Crypto Fear & Greed Index pokazuje, że inwestorzy na rynku kryptowalut wciąż odczuwają strach. Obecnie wartość Bitcoina wynosi około 19 tys. dolarów. 

Co się dzieje na rynku Bitcoina?

Bitcoin to najpopularniejsza waluta cyfrowa. Wyróżnikiem jest brak powiązań z wewnętrznymi systemami obowiązującymi w państwach. Kryptowaluta nie podlega emisji przez banki centralne, a żaden kraj nie jest gwarantem. Zdecentralizowany charakter waluty cyfrowej sprawia, że jej wartość na dany dzień opiera się głównie na spekulacjach. 

Bitcoin miał być antyinflacyjny instrumentem płatniczy. Obecnie okazuje się jednak, że dynamiczna sytuacja społeczno-gospodarcza wpłynęła również na wartość waluty cyfrowej i trudno mówić o instrumencie całkowicie oderwanym od rynku. 

Pod koniec czerwca 2022 roku wartość waluty spadła poniżej 20 tys. dolarów, a w ciągu kolejnych dni ukształtowała się na poziomie około 19 tys. dolarów spadają o kolejne 6 proc. Mark Newton, strateg techniczny w Fundstrat podkreśla, że wartość może spaść nawet do 12,5 – 13 tys. dolarów. Ekspert zwraca uwagę, że sytuacja może być szansą dla średnioterminowych inwestorów. Po spadku do około 18 tys. dolarów wartość wzrosła w okolice 20 tys. dolarów. Część inwestorów odebrała sygnały pozytywnie dopatrując się, że rynek przygotowuje się na odbicie. 

Analityk Saxo Banku, Mads Eberhardt zwrócił uwagę, że obecna bessa jest najgorszą w historii kryptowalut. Dodał również, że warunki panujące na rynku nie miały wcześniej miejsca m.in. inflacja na świecie, wzrost stóp procentowych, konflikt w Ukrainie i niepokój o globalnej skali, a także wizja recesji. Znaczenie mają również podjęte przez inwestorów decyzje, często oparte na przeszacowaniu ryzyka. Mads Eberhardt prognozuje, że kryptowaluty mogą stać się aktywami o dużej płynności głównie wśród inwestorów detalicznych, jeżeli właściciele Bitcoina wciąż będą dążyć do zminimalizowania ryzyka. 

Przyszłość kryptowalut 

Sylwia Czubkowska, redaktorka Magazynu Spider’s Web+ prognozuje, że to nie koniec waluty, ale cyklu inwestycyjnego oraz giełdowego. Zwróciła również uwagę, że spada cały rynek technologii. Inwestorzy wciąż mogą jednak liczyć na kolejne zyski. 

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Edward Snowden jest zdania, że cyfrowe waluty nie znikną z rynku, ponieważ odpowiadają na potrzebę społeczną, ale mogą zmienić swój charakter i przekształcić się w bardziej ustrukturyzowany instrument finansowy. Wśród obaw dominuje przekonanie, że utracą funkcję stymulacji rynku technologicznego. W Stanach Zjednoczonych pojawiają się pierwsze projekty regulacji rynku.

Total
9
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Następny Wpis

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii

Powiązane wpisy

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Nie tylko duże organizacje z kapitalizacją rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych mają szansę na debiut giełdowy. NewConnect otwiera się na małe i średnie podmioty o dużej dynamice, które dopiero budują pozycję w branży. Alternatywny system obrotu zapewnia możliwość szybszego rozwoju poprzez dostęp do kapitału od inwestorów. Obecnie na NewConnect notowanych jest 378 spółek, w tym aż 374 z Polski. Łączna kapitalizacja wynosi 14 463,18 mln zł.
Avatar photo
Więcej

Nvidia z imponującymi wynikami na koniec kwartału

Nvidia, gigant branży chipów, kolejny raz imponuje wynikami finansowymi, osiągając zysk netto na poziomie 9,24 mld dolarów w trzecim kwartale 2023 roku. To wzrost o imponujące 1258% w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody firmy także rosną, osiągając 18,12 miliarda dolarów, co oznacza kwartalny wzrost o 34% i zwiększenie o 206% rok do roku.
Avatar photo
Więcej

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Avatar photo
Więcej