fbpx

50 proc. energii z OZE. Nowy rekord na rynku

Avatar photo
Na rynku odnawialnych źródeł energii odnotowano kolejny rekord. Pod koniec czerwca 2022 roku udział OZE w całkowitej produkcji w Polsce wyniósł około 50 proc. Najwięcej energii wciąż dostarcza fotowoltaika.

Portal Gram w Zielone podał informację o rekordowym wyniku na rynku odnawialnych źródeł energii. W weekend 18 i 19 czerwca 2022 roku udział OZE w miksie wytwórczym przekroczył 50 proc. Główne źródła to elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. 

Coraz więcej energii ze słońca i wiatru 

W ciągu ostatniego roku moc pochodząca z odnawialnych źródeł energii wzrosła do 20 GW. Jak zwraca uwagę portal Gram w Zielone,  odnawialne źródła energii wciąż produkują nawet o połowę mniej niż tradycyjne. Udowadniają jednak, że przy sprzyjających warunkach mogą wypracować dużą ilość energii. Elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne osiągają wysokie wyniki w weekendy przy mniejszym zapotrzebowaniu. 

18 czerwca w godzinach popołudniowych zapotrzebowanie wynosiło około 16,7 GW. Serwis oszacował, że w tym dniu elektrownie fotowoltaiczne dostarczały w przybliżeniu 5,4 GW, wiatrowe 2,7 GW, biomasowe około 0,023 GW oraz wodne 0,13 GW.

Kolejnego dnia, w niedzielę udział OZE w miksie energetycznym wyniósł niemal 60 proc. przy wyższym zapotrzebowaniu na poziomie ponad 17,3 GW. Elektrownie fotowoltaiczne dostarczały więcej energii, bo aż 6,1 GW. Eksperci zwracają uwagą, że instalacje pracowały jeszcze intensywniej, ale część energii z domowych instalacji trafiała do użytkowników. W szacunkach operatorzy uwzględniają nadwyżkę przeznaczoną do użycia w sieci. 19 czerwca w niedzielę fotowoltaika stanowiła główne źródło energii w kraju i generowała największą ilość mocy. W tym czasie elektrownie węgla kamiennego dostarczały 4,5 GW, a brunatnego około 2 GW. W niedzielę dużą rolę odgrywały również elektrownie wiatrowe generujące ponad 3,5 GW. Udział elektrowni biomasowych oraz wodnych utrzymał się na podobnym poziomie jak dzień wcześniej. 

Weekendy sprzyjają odnawialnym źródłom energii 

W dni robocze zapotrzebowanie na energię jest większe niż w weekendy, np. w poniedziałek w środku dnia po rekordowym weekendzie utrzymywało się na poziomie około 21 GW. W takim przypadku udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym spada, ale utrzymuje się wciąż w okolicach 50 proc. Szacunki wskazują, że przy produkcji z elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 6 GW oraz elektrowni wiatrowych około 3,5 GW udział wyniósłby 47 proc. Rozwój odnawialnych źródeł energii to coraz bardziej realny sposób na ograniczenie energii pozyskiwanej z węgla oraz elektrowni gazowych, a co za tym idzie – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

Co dalej z OZE?

Eksperci wskazują, że wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii będzie systematycznie spadało. W 2019 r. udział węgla kamiennego i brunatnego wynosił ponad 73 proc. Natomiast na koniec 2020 r. utrzymał się na poziomie nieprzekraczającym 70 proc. Udział węgla kamiennego wyniósł 45 proc. a brunatnego 24,5 proc. W 2021 roku wskaźnik utrzymywał się na podobnym poziomie.  

Zgodnie z założeniami Polityki Ekonomicznej Polski 2040, udział wykorzystania węgla w skali kraju powinien nie przekroczyć 56 proc. do 2030 roku. Planuje się, że moc farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r., a 11 GW do 2040 r. Zakłada się również, że w 2033 r. wykorzystywana zacznie być energia jądrowa. Plan zakłada systematyczne powstanie 6 bloków o łącznej mocy 7,7 GW do 2045 r. 

Wykorzystywanie OZE niesie za sobą korzyści nie tylko środowiskowe, ale również zdrowotne i ekonomiczne. Chociaż inwestycje wymagają dużych nakładów środków na początku, w perspektywie długoterminowej są bardziej opłacalne niż energia z paliw kopalnianych. Korzyści ekonomiczne wiążą się również z uniezależnieniem od importu paliw, a także ograniczeniem strat przesyłowych. Energia z odnawialnych źródeł pozwala na skuteczne magazynowanie. Pozytywnie wpływa również rozproszenie instalacji na terenie kraju. 

Total
7
Shares
Poprzedni wpis

ESOP. Jak stworzyć skuteczny system motywacji pracowników?

Następny Wpis

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Powiązane wpisy

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej