fbpx

50 proc. energii z OZE. Nowy rekord na rynku

Avatar photo
Na rynku odnawialnych źródeł energii odnotowano kolejny rekord. Pod koniec czerwca 2022 roku udział OZE w całkowitej produkcji w Polsce wyniósł około 50 proc. Najwięcej energii wciąż dostarcza fotowoltaika.

Portal Gram w Zielone podał informację o rekordowym wyniku na rynku odnawialnych źródeł energii. W weekend 18 i 19 czerwca 2022 roku udział OZE w miksie wytwórczym przekroczył 50 proc. Główne źródła to elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. 

Coraz więcej energii ze słońca i wiatru 

W ciągu ostatniego roku moc pochodząca z odnawialnych źródeł energii wzrosła do 20 GW. Jak zwraca uwagę portal Gram w Zielone,  odnawialne źródła energii wciąż produkują nawet o połowę mniej niż tradycyjne. Udowadniają jednak, że przy sprzyjających warunkach mogą wypracować dużą ilość energii. Elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne osiągają wysokie wyniki w weekendy przy mniejszym zapotrzebowaniu. 

18 czerwca w godzinach popołudniowych zapotrzebowanie wynosiło około 16,7 GW. Serwis oszacował, że w tym dniu elektrownie fotowoltaiczne dostarczały w przybliżeniu 5,4 GW, wiatrowe 2,7 GW, biomasowe około 0,023 GW oraz wodne 0,13 GW.

Kolejnego dnia, w niedzielę udział OZE w miksie energetycznym wyniósł niemal 60 proc. przy wyższym zapotrzebowaniu na poziomie ponad 17,3 GW. Elektrownie fotowoltaiczne dostarczały więcej energii, bo aż 6,1 GW. Eksperci zwracają uwagą, że instalacje pracowały jeszcze intensywniej, ale część energii z domowych instalacji trafiała do użytkowników. W szacunkach operatorzy uwzględniają nadwyżkę przeznaczoną do użycia w sieci. 19 czerwca w niedzielę fotowoltaika stanowiła główne źródło energii w kraju i generowała największą ilość mocy. W tym czasie elektrownie węgla kamiennego dostarczały 4,5 GW, a brunatnego około 2 GW. W niedzielę dużą rolę odgrywały również elektrownie wiatrowe generujące ponad 3,5 GW. Udział elektrowni biomasowych oraz wodnych utrzymał się na podobnym poziomie jak dzień wcześniej. 

Weekendy sprzyjają odnawialnym źródłom energii 

W dni robocze zapotrzebowanie na energię jest większe niż w weekendy, np. w poniedziałek w środku dnia po rekordowym weekendzie utrzymywało się na poziomie około 21 GW. W takim przypadku udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym spada, ale utrzymuje się wciąż w okolicach 50 proc. Szacunki wskazują, że przy produkcji z elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 6 GW oraz elektrowni wiatrowych około 3,5 GW udział wyniósłby 47 proc. Rozwój odnawialnych źródeł energii to coraz bardziej realny sposób na ograniczenie energii pozyskiwanej z węgla oraz elektrowni gazowych, a co za tym idzie – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

Co dalej z OZE?

Eksperci wskazują, że wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii będzie systematycznie spadało. W 2019 r. udział węgla kamiennego i brunatnego wynosił ponad 73 proc. Natomiast na koniec 2020 r. utrzymał się na poziomie nieprzekraczającym 70 proc. Udział węgla kamiennego wyniósł 45 proc. a brunatnego 24,5 proc. W 2021 roku wskaźnik utrzymywał się na podobnym poziomie.  

Zgodnie z założeniami Polityki Ekonomicznej Polski 2040, udział wykorzystania węgla w skali kraju powinien nie przekroczyć 56 proc. do 2030 roku. Planuje się, że moc farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r., a 11 GW do 2040 r. Zakłada się również, że w 2033 r. wykorzystywana zacznie być energia jądrowa. Plan zakłada systematyczne powstanie 6 bloków o łącznej mocy 7,7 GW do 2045 r. 

Wykorzystywanie OZE niesie za sobą korzyści nie tylko środowiskowe, ale również zdrowotne i ekonomiczne. Chociaż inwestycje wymagają dużych nakładów środków na początku, w perspektywie długoterminowej są bardziej opłacalne niż energia z paliw kopalnianych. Korzyści ekonomiczne wiążą się również z uniezależnieniem od importu paliw, a także ograniczeniem strat przesyłowych. Energia z odnawialnych źródeł pozwala na skuteczne magazynowanie. Pozytywnie wpływa również rozproszenie instalacji na terenie kraju. 

Total
7
Shares
Poprzedni wpis

ESOP. Jak stworzyć skuteczny system motywacji pracowników?

Następny Wpis

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Powiązane wpisy

Ruch B Corp. Wzrost gospodarczy to nie wszystko 

Coraz więcej spółek w Polsce i na świecie decyduje się na sformalizowanie odpowiedzialności społecznej. Podejmowane działania pozwalają na osiągnięcie większej wiarygodności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na pozytywny odbiór ze strony klientów czy partnerów. Certyfikat B Corp to potwierdzenie, że spółka umiejętnie łączy wzrost gospodarczy z troską o klimat i społeczności.
Avatar photo
Więcej

Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Avatar photo
Więcej