fbpx

Bezpieczny kredyt 2% – czym jest i jak go uzyskać?

Avatar photo
W wyniku podwyżek stóp procentowych kredyt hipoteczny stał się opcją dla najlepiej zarabiających, co przy wysokich cenach nieruchomości spowodowało, że wiele osób musiało odłożyć w czasie zakupienie wymarzonego lokalu. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma za zadanie pomóc tym osobom, którym na przeszkodzie w zakupie nieruchomości stoi brak zdolności kredytowej w komercyjnych bankach.

W wyniku podwyżek stóp procentowych kredyt hipoteczny stał się opcją dla najlepiej zarabiających, co przy wysokich cenach nieruchomości spowodowało, że wiele osób musiało odłożyć w czasie zakupienie wymarzonego lokalu. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma za zadanie pomóc tym osobom, którym na przeszkodzie w zakupie nieruchomości stoi brak zdolności kredytowej w komercyjnych bankach.

Jak uzyskać Bezpieczny Kredyt?

Aby móc uzyskać kredyt, trzeba będzie spełnić następujące warunki:

  1. kredytobiorca nie może mieć ukończonych 45 lat,
  2. kredytobiorca nie ma i nie miał mieszkania lub domu jednorodzinnego  na własność — kredyt z dopłatą jest przeznaczony wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości. 

Kredyt mogą uzyskać również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka- wtedy powyższe warunki musi spełnić jedno z małżonków. 

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać singiel, wynosi 500 tys. zł., a w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, a w programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania. 

Jak to działa?

Głównym założeniem programu jest stałe oprocentowanie kredytu na 2% przez pierwsze 120 rat, a dopłata będzie przysługiwać przez 10 lat. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z perspektywy beneficjenta oprocentowanie wyniesie 2% plus marża banku.  

Bezpieczny Kredyt 2% z dopłatą od państwa nie różni się znacząco od innych kredytów hipotecznych udzielanych przez komercyjne banki; również wymagany jest wkład własny. Zgodnie z ustawą nie może on być wyższy niż 200 tys. zł i nie jest wymagany w formie pieniężnej (może być to np. działka własnościowa). Rząd w przyszłości przewiduje możliwość połączenia kredytu z prawem dopłat z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. 

Przystąpienie do programu zadeklarowało większość banków. Gotowe na początek lipca są: PKO BP, Bank Pekao, Alior Bank i VeloBank. Deklaracje przystąpienia w przyszłości do programu składają np. Santander Bank Polska czy mBank.

Raty bezpiecznego kredytu będą mniejsze niż wynajem, jednak eksperci nie przewidują masowej wyprowadzki „na swoje”

Z analiz Rentier.io wynika, że kredyt z dopłatami będzie bardziej opłacalny niż najem, np. w Warszawie — różnica pomiędzy ratą a najmem to 310 zł, a w Łodzi 339 zł. Nowy program sprawi, że wzrośnie odroczony popyt na kredyty mieszkaniowe, czego skutkiem będzie wzrost cen mieszkań. Jednak masowych przeprowadzek- zwłaszcza w miastach- eksperci nie przewidują. 

Niskie oprocentowanie częściowo rozwiąże problem, jakim jest mała zdolność kredytowa, zwłaszcza po podwyżkach stóp procentowych. Skutkiem kredytu na 2 procent będzie krótkoterminowa stymulacja rynku nieruchomości- zdolność kredytowa Polaków wzrośnie nawet 50 %.

Program sam w sobie nie zwiększy w sposób zauważalny dostępności mieszkań. Według opinii NBP jednostronna stymulacja strony popytowej sprawi, że zyskają głównie deweloperzy, sektor bankowy oraz relatywnie zamożne gospodarstwa domowe. Utrudnieniem dla rozwoju podaży jest biurokracja przy wydawaniu pozwoleń na budowę oraz wysoka inflacja i koszty budowy. 

Pula beneficjentów owego programu będzie szeroka- rząd szacuje, że w okresie obowiązywania programu do końca 2027 r.,  po tani kredyt sięgnie ok. 150–200 tys. chętnych (ok. 30–40 tys. rocznie).

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Omnibus uderza w duże firmy

Następny Wpis

Okiem eksperta: Zmiany dotyczące alternatywnych spółek inwestycyjnych

Powiązane wpisy

Rosną ceny mieszkań na rynku pierwotnym 

W maju br. zanotowano wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Najwyższy wynik w stosunku miesiąc do miesiąca miał miejsce w Trójmieście — nowe mieszkania podrożały o 5 proc. w porównaniu do kwietnia. Wśród przyczyn wymienia się rosnące koszty budowy, malejącą liczbę mieszkań najtańszych, a także rozwijającą się ofertę mieszkań z segmentu premium.
Avatar photo
Więcej

House flipping, czyli jak zarobić na sprzedaży mieszkań

Wielu początkujących inwestorów widzi szansę na zysk jedynie w zakupie mieszkań na wynajem. Tymczasem rynek nieruchomości dostarcza szansę osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu również w inny sposób. House flipping to forma inwestycji, przed którą wciąż największy boom w Polsce. Jak wygląda flipping nieruchomości? O czym warto pamiętać?
Avatar photo
Więcej