fbpx

Akceleratory biznesu. Korzyści i wady uczestnictwa

Avatar photo
Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form wsparcia. Programy akceleracyjne łączą wsparcie finansowe z opieką merytoryczną doświadczonych ekspertów. Akceleratory dużą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, w Europie dopiero zaczynają pojawiać się tego typu możliwości dla młodych przedsiębiorców.
akceleratory biznesu

Udział w programie niesie wiele korzyści, ale wymaga również uważności zainteresowanych. W niektórych przypadkach zalety mogą być mniejsze niż koszty uczestnictwa głównie związane z poświęconym czasem i zaangażowaniem.  

Czym są akceleratory? 

Programy akceleracyjne wiążą się z dużą różnorodnością w pozyskiwaniu kapitału. Niektóre dostarczają środki na wdrożenie pilotażowe bezpośrednio albo przez partnera. Inne zakładają dostęp do środków po przejściu określonej procedury. Programy oferują wsparcie nie tylko finansowe, ale również merytoryczne np. w konkretnej branży. Uczestnicy pracują nad strategią rozwoju oraz planem wdrożenia produktu czy usługi na rynek. Prowadzący przedsiębiorcy i mentorzy doradzają oraz dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem. Często programy obejmują również aspekty prawne, sprzedażowe czy księgowe. Uczestnicy otrzymują kompleksowe wsparcie w rozwoju projektu. 

Jak korzystać z programów akceleracyjnych? 

Pierwszy krok to dokładne zapoznanie się z warunkami i założeniami programu. Umowy zawierają najważniejsze informacje dotyczące następujących po sobie etapów. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego prawnika. Jakie zagrożenia mogą wiązać się z umową? Szczegółowej analizie należy poddać kwestie związane z prawem do własności intelektualnej, liczbą udziałów z uprzywilejowanymi uprawnieniami czy zasadami korzystania z innych form pomocy. 

Przed wyborem warto również przyjrzeć się profilom prowadzących. Doświadczenie, sukcesy, ilość czasu, jaki może poświęcić osoba to aspekty ważne z perspektywy startupu. 

Najważniejszy jest jednak główny cel programu – najczęściej wdrożenie albo inwestycja. Programy trwają zazwyczaj około 3 – 4 miesięcy.  

W Polsce akceleratory to wciąż nowa koncepcja rozwijająca się z roku na rok. 

Korzyści programów akceleracyjnych 

Akceleratory sprawdzają się wśród młodych przedsiębiorców, których pomysły znajdują się na początkowym etapie rozwoju. Niedoświadczonym studentom czy absolwentom nie brakuje kreatywności oraz innowacyjnego spojrzenia na rozwiązywane problemy. Programy dostarczają wiedzę i merytoryczne wsparcie. Uczestnicy otrzymują również pomoc w formalnościach, np. założeniu działalności gospodarczej, a także wsparcie prawne i administracyjne. Duża korzyść to dostęp do środków finansowych. Akceleratory ułatwiają wejście w świat biznesu. 

Wady programów akceleracyjnych 

Programy realizują różne podmioty, np. korporacje czy prywatne spółki. Przed podjęciem decyzji o dołączeniu warto zastanowić się nad celem realizacji programu z perspektywy organizatora. Korporacje mogą wykorzystywać akcelerator jako narzędzie PR, szukać pomysłów do realizacji albo projektów, w które warto zainwestować przez CVC. Wśród mniejszych spółek cele również mogą być różne. Część podmiotów korzysta z grantów, a prowadzenie programu wiąże się z wynagrodzeniem. Niektóre szukają projektów, w których mogą objąć udziały. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy cel organizatora pokrywa się z celami startupu, szczególnie w perspektywie długoterminowej. 

Uczestnicy muszą również zmierzyć się z dużą ilością czasu potrzebnego na realizację programu. Częste wyjazdy, spotkania, szkolenia i zadania do wykonania wymagają zaangażowania. Wiele programów zakłada obecność founderów na większości etapów. Warto zastanowić się, czy korzyści płynące z uczestnictwa przewyższają poświęcony czas. Często okazuje się, że długie godziny spędzone w programie lepiej byłoby wykorzystać na realizację codziennych, konkretnych zadań, np. pozyskiwanie klientów, pracę nad produktem czy szukanie inwestorów. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis
rynek najmu

Rynek wynajmu. Jak szybko i bezpiecznie znaleźć najemcę?

Następny Wpis
BIK

Wszystko, co musisz wiedzieć o raporcie BIK

Powiązane wpisy