Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Founder to często osoba zarabiająca najmniej w startupie. Rozwój projektu wiąże się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, których wynagrodzenia kształtują się na wysokim poziomie. Założyciel zaczyna czerpać satysfakcjonujące korzyści dopiero po częściowej sprzedaży czy debiucie na giełdzie.

Decydując się na startup należy zmierzyć się z dużym ryzykiem finansowym. Zanim spółka zacznie generować zysk upływa sporo czasu, a niezbędne są duże nakłady finansowe. Niewiele spółek dociera jednak do etapu satysfakcjonujących wyników. Aspekty finansowe to często duża bariera w założeniu własnego startupu. 

Najpierw pracownicy 

Innowacyjne spółki wyróżniają się dużym zapotrzebowaniem na pracowników z branży IT. Poszukiwani się deweloperzy w kategoriach – Backend, Frontend i Fullstack. W 2021 roku wzrosło również zapotrzebowanie na specjalistów wspierających, niezwiązanych bezpośrednio z pracą z kodem – Product Managerów, UX Designerów czy specjalistów Business Analysis. 

Startupy szukają najczęściej specjalistów znających Java, Python, .NET oraz JavaScript.  Pożądany poziom doświadczenia to mid – średniozaawansowani specjaliści. Najlepiej opłacane stanowiska IT w ramach umowy B2B to Security (18,5 – 25 tys. zł netto + VAT), DevOps (16,8 – 23,5 tys. zł netto + VAT), Big Data (16 – 22 tys. zł netto + VAT), Business Intelligence (15,1 – 21 tys. zł netto + VAT) i Backend (14,7 – 20,1 tys. zł netto + VAT). 

Często pracodawca musi również zapewnić benefity. Opieka zdrowotna, dodatkowe ubezpieczenie czy pakiety sportowe to minimum. 

Kim jest founder? 

Duża część osób z kreatywnymi pomysłami o dużym potencjale rynkowym nie może pozwolić sobie na prowadzenie startupu. Niepewny zysk, duże ryzyko, konieczność wielu godzin spędzonych w pracy… prowadzenie startupu wymaga zaangażowania na wielu płaszczyznach. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie korzyści, ale i zagrożenia. Na początku founder jest w stanie zarabiać maksymalnie kilka tysięcy złotych miesięcznie. Tymczasem o otworzeniu biznesu myślą głowie osoby z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami, które na etacie zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Komu opłaca się być founderem? Młode osoby nie posiadające rodziny na utrzymaniu oraz wyróżniające się ograniczonymi zobowiązaniami to stereotypowy obraz startupowca. Na prowadzenie innowacyjnej firmy decydują się również osoby z drugiego bieguna biznesowego – doświadczeni specjaliści, którzy mają dużą wiedzę o rynkach i organizacjach. Posiadają zabezpieczenie w formie dochodów pasywnych oraz poduszkę finansową. Startupy prowadzą także ludzie, którzy są w stanie obniżyć poziom życia na określony czas. 

Founder na etacie? 

Z perspektywy inwestorów najbardziej pożądaną postawą jest pełne zaangażowanie się foundera w startup. Łączenie pracy na etacie z prowadzeniem innowacyjnego biznesu jest możliwe. Należy jednak liczyć się z wolniejszym rozwojem, stresem i ryzykiem wypalenia zawodowego. Brak work-life balance w perspektywie kilku lat może grozić negatywnymi skutkami psychicznymi i brakiem realizacji założonych celów. Founder, który nie może pozwolić sobie na działalność wyłącznie na rzecz startupu, może rozważyć pracę w zewnętrznej firmie na część etatu. 

Inny pomysł na wzmocnienie stabilności finansowej to dodatkowe zajęcia w formie zleceń. Nie tylko doświadczeni founderzy są w stanie oferować umiejętności podmiotom zewnętrznym. 

Founder staje przed trudnym zadaniem. Prowadzenie startupu może wiązać się z dużą satysfakcją i zyskami w przyszłości. Odroczona gratyfikacja oraz duże ryzyko sprawiają, że innowacyjny biznes nie sprawdzi się u każdego przedsiębiorcy, nawet jeżeli pomysł jest bardzo dobry. Wiele funduszy venture capital nie patrzy pozytywnie na łączenie prowadzenia spółki z pracą na etacie czy dodatkowymi zleceniami. Inwestorzy cenią pełne zaangażowanie w projekt, równocześnie nie biorąc pod uwagę satysfakcjonującego wynagrodzenia dla founderów. Wśród przyczyn upadku części startupów z pewnością można wskazać spadek efektywności wynikający z prywatnych problemów finansowych.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Koszty zatrudnienia pracownika 2022

Następny Wpis

Nie tylko Facebook. 6 mediów społecznościowych popularnych na świecie

Powiązane wpisy

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?
Więcej
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Trudno wyobrazić sobie firmę, która osiąga wysokie wyniki finansowe i realizuje założone cele bez lojalnych klientów i poparcia środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego. Narzędzia wykorzystywane przez Public Relations pozwalają nawiązać długofalowe relacje i zyskać publiczność pozytywnie nastawioną do podejmowanych działań. Kształtowanie wizerunku to ciągła praca. W dynamicznym otoczeniu nic nie jest dane raz na zawsze.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA