Właściciel może zdecydować się na wynajem krótko – albo długoterminowy. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, np. obsługą nieruchomości po kolejnych lokatorach. Wynajem długoterminowy zazwyczaj generuje nieco niższe zyski, ale zwalnia z konieczności systematycznego szukania nowych nabywców. Forma wynajmu zależy od indywidualnych oczekiwań i możliwości inwestora, a często również lokalizacji czy metrażu nieruchomości.
Jakich mieszkań szukają najemcy?
Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, zastanów się nad profilem potencjalnego wynajmującego. Mieszkanie w centrum dużego miasta to pewna inwestycja. W Warszawie Poznaniu czy Gdańsku nieruchomości wynajmują studenci, młode rodziny czy osoby pracujące. Właściciele muszą uwzględnić różne oczekiwania i wymagania dotyczące standardu czy lokalizacji.
Studenci szukają pojedynczych pokoi w większych mieszkaniach mieszczących się blisko ośrodków akademickich albo budżetowych kawalerek. Nieruchomości muszą spełniać podstawowe wymagania. Wyższe oczekiwania mają osoby pracujące będące w nieformalnych związkach albo single. Szukają głównie kawalerek albo małych mieszkań 2-pokojowych blisko centrum i miejskich atrakcji oraz udogodnień. Młode małżeństwa z dziećmi lub bez wybierają większe nieruchomości. Mieszkania nie muszą być w pełni umeblowane – rodziny często posiadają własne meble i akcesoria. Ważną grupę stanowią również pracownicy fizyczni, za wynajem odpowiadają firmy. Wymagania są zazwyczaj niskie, a pracownicy dzielą przestrzeń w kilka osób. Obecnie na rynku nieruchomości dużą rolę odgrywają również obywatele Ukrainy. Oczekiwania nabywców zza wschodniej granicy są różne i zależą głównie od zamożności. Mieszkanie w centrum miasta zawsze znajdzie nabywców w każdej grupie docelowej.
Decydując się na wynajem krótkoterminowy warto wziąć pod uwagę również lokalizacje w mniejszych miejscowościach turystycznych. Góry to jedna z części Polski o największym potencjale pod względem zarobków z wynajmu krótkoterminowego. Właściciele znajdują klientów niemal przez cały rok, ale największe zyski notuje się w tracie ferii zimowych oraz w okresie Bożego Narodzenia. Popularne są również miejscowości na Pomorzu, Mazurach czy nad Bałtykiem.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Rosnący popyt na rynku wynajmu sprawia, że właściciele mieszkań nie mają problemów ze znalezieniem nabywców. Duża liczba osób zainteresowanych nieruchomością sprawia, że wynajmujący muszą umiejętnie wybrać przyszłych nabywców.
Bezpieczny wynajem mieszkania to nie tylko terminowe regulowanie zobowiązań. Kim jest dobry najemca? Cechy idealnego nabywcy zależą od oczekiwań właściciela. Wynajem mieszkania na pokoje studentom pozwala generować większe zyski, ale wiąże się również z większym ryzykiem uszkodzeń czy wyprowadzką młodych osób na czas wakacji. Rodziny z dziećmi to duża stabilność, a wynajem pracowniczy to większa pewność regularnej spłaty zobowiązań.
Ważny krok to spotkanie z potencjalnym najemcą w mieszkaniu. Obie strony mogą poznać oczekiwania i wymagania. Rozmowa twarzą w twarz pozwala poznać również styl życia oraz codzienność nabywców oraz dostrzec ewentualne problemy i ryzyko wiążące się z wynajmem. Dobra praktyka to weryfikacja dokumentów czy poproszenie o kontakt do poprzedniego wynajmującego. Podstawowe informacje można również sprawdzić w mediach społecznościowych.
Bezpieczny wynajem to dobrze skonstruowana umowa wynajmu. Jeżeli nie masz doświadczenia w kwestiach formalnych, warto zwrócić się o wsparcie do prawnika czy agencji nieruchomości.