fbpx

Hemp Hotel. Najwyższy budynek z betonu konopnego

Avatar photo
W drugim największym mieście w  Republice Południowej Afryki, Kapsztadzie, powstała najwyższa budowla wykonana z betonu konopnego. Ten innowacyjny materiał może być odpowiedzią na kryzys klimatyczny i problem emisji CO2.
Źródło: africa.com

Hemp Hotel w Kapsztadzie to 12-piętrowa budowla, mająca w swojej ofercie 54 pokoje, w całości wykonana z betonu konopnego. Właściciele hotelu chwalą się, że budynek posiada ujemny ślad węglowy. Wynika to z właściwości „betonu konopnego”, materiału wytworzonego z konopi włóknistych, znanych inaczej jako konopie przemysłowe. Konopie włókniste już teraz mają zastosowanie w wielu sektorach, takich jak włókiennictwo, kosmetyka, sektor spożywczy, medyczny lub farmaceutyczny. Wykorzystanie konopi jako materiału budowlanego rozwija się od lat 80. XX wraz z modą na bio budownictwo.

Powrót do korzeni

Budownictwo z wykorzystaniem betonu konopnego (hemp concrete) opiera się na użyciu paździerzy pozyskiwanych z łodyg pochodzących ze słomy konopnej. Ten lekki materiał może przypominać wyglądem klocki lego. Mokre łodygi są cięte i mieszane ze spoiwem powstałym na bazie wapna. W tradycyjnym betonie spoiwem jest żwir, albo cement. Budulec z konopi nazwany jest betonem, ponieważ wykonany jest z wypełniacza i spoiwa, oraz ze względu na swoje właściwości- wapno stopniowo twardnieje wraz z upływem czasu. “Hempcrete” jest świetnym wypełnieniem ściany jako materiał izolacyjny. Ponieważ składa się z celulozy, jego zdolność akumulacji ciepła jest większa niż materiałów mineralnych, takich jak wełna mineralna. Co ważniejsze, w konstrukcjach z betonu konopnego brak jest mostków termicznych, co oznacza, że konstrukcja jest szczelna termicznie i posiada zdolności absorbowania i odprowadzania wilgoci z powietrza wewnątrz. Jest niepalny, odporny na rozwój grzybów i pleśni, a w przypadku rozbiórki w 100% degradowalny. Do budowy nie potrzeba specjalnych maszyn, nowy materiał jest bardzo lekki, porównywalny do lekkich odmian gazobetonu.

Źródło: biohemp.pl

Praca z betonem konopnym wiąże się z ryzykiem pylenia oraz kontaktu z wapnem, które jest spoiwem zasadowym. Dlatego odpowiednim zabezpieczeniem jest praca w rękawiczkach i ochrona dróg oddechowych. Przeszkodą w niektórych projektach może być również stosunkowo mała trwałość betonu z konopi.

Zrównoważone budownictwo

Produkcja każdego kilograma betonu uwalnia około 0,8 kg dwutlenku węgla, co sprawia, że materiały budowlane odpowiadają za 11% światowej emisji CO2. Beton konopny jest ceniony przede wszystkim za swoje zdolności pochłaniania dwutlenku węgla. Posiada on ujemny ślad węglowy, oznacza to, że konopie są w stanie pochłonąć więcej dwutlenku węgla, niż zostało wyemitowane do obiegu podczas produkcji materiałów budowlanych. To właśnie projekt osiedla robotniczego w Kalifornii, wykonanego z betonu konopnego, wygrał w konkursie „Architecture at zero”. Jest to konkurs organizowany przez kalifornijską organizację, który ma za zadanie promować zerową emisyjność, otwarty dla architektów z całego świata.

Zdolności do zerowej emisyjności materiału może dawać możliwość sprzedawania kredytów węglowych. Kredyt węglowy jest to nowy instrument finansowy, który ma służyć ochronie środowiska poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla. 

Konopny hotel nie jest jedynym projektem powstałym na bazie “hemp concrete”. Pierwszą większą konstrukcją, wybudowaną z betonu konopnego, była zbudowana w grudnie 2021 roku hala sportowa Pierre Chevet we Francji o powierzchni 380 metrów kwadratowych.

W Polsce pierwszy budynek z betonu konopnego powstał już w 2014 roku na terenie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu i ma charakter gospodarczy, natomiast pierwszy mieszkalny budynek znajduje się w Teodorowie pod Białymstokiem.

Beton konopny ma potencjał przejść do budowlanego mainstreamu, ponieważ nie posiada istotnych wad, które by go trwale dyskredytowały. Jedyne, czego mu brakuje to zainteresowania medialnego, które pomoże wypromować go na szerszą skalę.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Następny Wpis

Nowy teaser Japanese Drift Master. Jest jeszcze lepiej!

Powiązane wpisy

Polskie startupy na świecie. Kierunki i plany ekspansji

Międzynarodowa ekspansja to kolejny krok w rozwoju startupów. Wejście na nowe rynki pozwala zwiększyć skalę i osiągać lepsze wyniki. Z danych przedstawionych przez Fundację Startup Poland wynika, że niemal 80 proc. polskich spółek planuje ekspansję zagraniczną w ciągu najbliższych miesięcy. Jakie kierunki cieszą się największą popularnością i jak będzie wyglądać wchodzenie na nowe rynki?
Avatar photo
Więcej

Nie tylko Facebook. 6 mediów społecznościowych popularnych na świecie

Facebook, Instagram, Twitter, a od kilku lat również TikTok to media społecznościowe o największej liczbie użytkowników. Chociaż docierają do osób niemal na całym świecie, nie na każdym rynku odgrywają kluczowe znaczenie. Znajomość mediów społecznościowych popularnych w Europie Środkowo-Wschodniej czy Azji pozwala na sprawną komunikację z partnerami oraz lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań nabywców. Ważne jest również dopasowanie kanałów, formatów i przekazów do grupy docelowej.
Avatar photo
Więcej

6 zasad Cialdiniego. Reguły wywierania wpływu w praktyce biznesowej

6 zasad wywierania wpływu przedstawionych przez Roberta Cialdiniego to wiedza, która pozwala lepiej poznać proces podejmowania decyzji przez klientów, a także skuteczniej zawierać umowy oraz transakcje. Uniwersalność, ponadczasowość i prostota sprawiają, że reguły mają zastosowanie w sprzedaży, zarządzaniu zespołem czy współpracy z dostawcami. Na czym polegają zasady Cialdiniego i jak korzystać z nich w praktyce biznesowej?
Avatar photo
Więcej