fbpx

Trendy w gamingu – Metaverse

Avatar photo

Według raportów Newzoo jednym z trendów w branży gamingowej, który mocno dał o sobie znać w 2020 r., i o którym twierdzi się, że będzie się utrzymywał w tym roku, jest próba kreowania współdzielonej rzeczywistości alternatywnej – Metawersum.

Czym jest Metawersum?

Metawersum (org. Metaverse) – ponadświat, nadświat, pozaświat- to wspólna przestrzeń życiowa zanurzona w głębinach wirtualnej, rozszerzonej rzeczywistości w Internecie. To świat sieci poza naszym namacalnym światem, który nie do końca mieści się w ramach konkretnej definicji. Termin tej cyberpunkowej wizji na pograniczu science-fiction i futurystki ukuty został przez Neala Stephensona w książce Snow Crash (Śnieżyca) z 1992 roku. Fabuła powieści przenosi nas do przyszłości, gdzie na cyberprzestrzennych ulicach zapanowała moda na nowe dragi – Snow Crash. Okazują się one być nie tylko wirusem komputerowym, ale też czymś bardziej namacalnym, czymś atakującym rzeczywistość – mózg.

Poszerzanie granic świata

Motyw immersji w Metawersum (lub też czymś bardzo zbliżonym) pojawiał się w popkulturze nie raz i to często w dystopijnych realiach: Matrix, Ready Player One, Log Horizon. Niektóre gry, czy wirtualne światy też zahaczają o ten koncept: Second Life, Pokémon GO, World of Warcraft, Fortnite – w każdej z nich znajdzie się element wchodzący w skład ciężko-definiowalnego Metaverseu. Rozszerzanie naszego życia dotknęło takich dziedzin jak: reklama (np. banery z logo i nazwą firmy pojawiające się w wykupionych miejscach w grze), sztuka (artyści tworzący swoje dzieła wewnątrz gier, chociażby On Exactitude in Science (2017)), a nawet społeczno-polityczne aspekty jak protesty (w GTA V protesty mieszkańców Hong Kongu z policją), nauka (dzięki apce od Immersion.pl[1], która powstała przy współpracy z NASA, możemy pojeździć marsjańskimi łazikami w ramach AR).

W czasach lockdownu, z dala od siebie i od swoich standardowych aktywności, potrzebujemy platform, które wyniosą nas na ponad depresyjną rzeczywistość i pozwolą współprzeżywać rzeczy bardziej lub mniej ekscytujące. A tych bardziej ekscytujących nie brakuje!

Eventy w klimacie Metawersum

Fortnite już w zasadzie wcześniej wpisał się na łamy historii swoimi wirtualnymi eventami. W 2019 koncert Marshmello w grze zgromadził ponad 10,7 miliona widzów. W tym samym roku promowano Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie, gdzie uczestnicy wydarzenia powitani zostali przylotem Sokoła Millenium, wysłuchali szturmowca Bena Schwartza i reżysera J.J. Abramsa, wyświetlony został im promocyjny klip, a na koniec gwiazdy odleciały Sokołem ścigane przez myśliwce zostawiając graczy z mieczami świetlnymi. W 2020 r. z kolei wyspy zadrżały pod stopami gigantycznego Travisa Scotta, który dosłownie wpadł do gry z promocją utworu Astronomical. Event zgromadził, bagatela, ponad 27 milionów osób, a w tym momencie nagranie z koncertu ma ponad 143 miliony wyświetleń na youtubie.

Kolejnym ważnym momentem dla zalążków Metawersum był koncert Lila Nasa X w grze Rolbox. Jego 4 występy w przeciągu 2 dni zebrały 33 miliony wyświetleń!

Gra Animal Crossing na Nintendo Switch biła rekordy popularności w 2020. Zwierzątka, zbieranie przedmiotów, rozwój i możliwość grania z przyjaciółmi przyciągnęły masy ludzi. Gra dawała możliwość spędzania czasu wspólnie ze znajomymi w nieco przyjemniejszej rzeczywistości i dzięki temu stała się społecznym fenomenem pełnym ceremonii ślubnych, pogrzebów, czy ceremonii ukończenia szkoły.

Przykłady poszerzania i przenikania się granic światów się mnożą. Niewątpliwie jest to pociąg, którego nie da się zatrzymać, a na ten moment ogranicza nas tylko technologia. Co pewne, proto-Metawersum w czasie ograniczonych kontaktów daje nam namiastkę „prawdziwego” życia umożliwiając obcowanie ze sobą w tym, czy innym świecie i to podczas historycznych wydarzeń.


—–
[1] https://immersion.pl/project/mission_to_mars/#:~:text=From%20the%20treacherous%20landing%20attempt,Download%20for%20free.
[2] https://www.youtube.com/watch?v=wYeFAlVC8qU&ab_channel=TravisScott

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Break&Wash stawia pralko-suszarki na stacjach paliw

Następny Wpis

Co nowego w świecie gier?

Powiązane wpisy

Forever Skies, czyli polski survival dla każdego

Forever Skies to gra przygodowa, kładąca nacisk na elementy survivalowe. Zadaniami gracza, który jako naukowiec trafia do postapokaliptycznego, pokrytego toksycznym pyłem świata są eksplorowanie, zbieranie materiałów, budowanie, badanie i tworzenie w świecie pełnym zasadzek i niebezpieczeństw. To wszystko po to, aby móc zbadać zniszczoną i opuszczoną Ziemię, setki lat po katastrofie ekologicznej oraz znaleźć lekarstwo na chorobę, która uśmierca ocalałych.
Avatar photo
Więcej